מאשה דשקוב

המפתח לפתיחת עסק עצמאי מצליח’

מאשה דשקוב
שליש מהישראלים מתכננים לפתוח עסק עצמאי חדש בקרוב, אבל רובם עלולים להיכשל. מאשה דשקוב, מייסדת ומנכ"ל Digitalent וחממת FLY ליזמים ובעלי עסקים בעידן החדש עם  חמשת התחומים שאתם חייבים לפצח כדי להצליח

עסק עצמאי הוא לא סתם עוד עבודה – רבים חושבים על הקמת עסק כעל דרך להגשמת פוטנציאל ולחיים בעלי משמעות, במיוחד כשאנחנו מבינים שכסף ורמת חיים טובה לא הופכים אותנו לאנשים מאושרים, שחסר לנו משהו בפאזל. הסטטיסטיקה אומרת ש-80% מאיתנו ייכשלו בדרך, ולמרות זאת, אף אחד לא נרתע ועוצר, זאת מכיוון שזה לא קשור לרציונל – זה חלום, ועל חלומות לא מוותרים כל כך מהר. 

הטעות הגדולה שאנחנו עושים בדרך לעסק החדש

מנתוני מחקר שנערך ע"י ה- OECD עולה שכל ישראלי שלישי מתכנן לפתוח עסק עצמאי בשנתיים הקרובות! אנחנו במקום החמישי בעולם באחוז היזמים. במחקר במחקר נבדקו לראשונה הגורמים לאי הצלחה של המיזמים, ונמצא, כי אחת הסיבות המרכזיות היא היעדר הכשרה מעמיקה, נגישה ורלוונטית לעידן החדש, או במילים פשוטות: אף אחד מאיתנו לא נולד להיות יזם. כדי להפוך ליזם מצליח צריך לעבוד. אז למה בכל זאת אנחנו בטוחים שאנחנו יודעים איך עושים את זה אם לא עשינו את זה לפני? למה אנחנו לא חוששים לקחת הלוואות, לגייס עובדים, להתחייב למשקיעים כשאין לנו באמת מושג איך עושים עסק מצליח?
 

יחד מנצחים את הסטטיסטיקה

לפני שנה, החלטתי לבנות מודל שמתיימר להביס את הסטטיסטיקה המטרידה. רציתי שמצד אחד זה יהיה מודל נגיש מבחינת העלות ומצד שני יעניק שירותי ייעוץ וליווי ברמה הכי גבוהה שיש ובהתאמה לעולם העסקי בו אנחנו ואתם עוסקים – העולם העסקי המתקדם. ככה נוצרה חממת FLY – חממה ליזמים ובעלי עסקים. עסק הוא הדבר המורכב ביותר שתנהלו בחייכם, כי הוא מחייב אתכם להצליח בו זמנית ב-5 תחומי עשייה מורכבים ושונים:

 

 1. ערך, תועלת, מקצוענות: כדי להיות בעלים של עסק מצליח, חייבים לספק לעולם ערך קונקרטי ברמה טובה מאוד, ולהביא תועלת ברמה גבוהה שעומדת בציפייה של הלקוח.
   

 2. התנהלות: בתור עצמאי אין לך בוס ואין מסגרת זמנים קשיחה, ולפעמים קשה להתנהל ללא הכוונה חיצונית וללא פידבקים. לכן, כלים לניהול עצמי, ניהול לקוחות, ניהול משאבים, קבלת החלטות, בניית מנגנוני בקרה עצמיים ועוד – הם כלים סופר חשובים לכל בעל עסק.
   

 3. כספים: אולי כסף הוא לא המטרה של העסק, אבל לעסק שלא מכניס מספיק כסף אין זכות קיום. מעטים מבין היזמים הם אנשי כספים, ועדיין – כל בעל עסק חייב לדבר את השפה הפיננסית הבסיסית, ולהבין בעולמות מימון, מיסוי ורווחיות.
   

 4. רגש: במיוחד בעסקים קטנים, אחוז גבוה מאוד של בעלי עסקים ״נופלים״ דווקא בגלל התנהלות אמונציונלית. בעלים של עסק קטן מעביר לעסק שלו את כל ההרגלים, החששות והמגבלות שהוא חש לגבי עצמו ובחיים האישיים שלו. לכן, קבלת ליווי שיכוון אתכם לקבל החלטות ממקום שלם, לא להתקפל בגלל קשיים ולהוריד את רמות החרדה, הוא קריטי להצלחתכם.
   

 5. שיווק ומכירות: חשוב להבין ששני אלה הולכים יד ביד. עסק יכול אולי לשרוד על מכירות מוצלחות כשיש לקוח מעוניין, אבל בעזרת שיווק נכון אפשר לייצר נחשקות לעסק שלנו, לסקרן, לרגש ולגרום ללקוחות להגיע אלינו כשהם כבר מבינים במה אנחנו שונים ומיוחדים. כשאנחנו עושים שיווק נכון אנחנו הופכים את העסק שלנו למותג. ומותגים קל יותר למכור ממוצרים.

 

אז לא, הקמת עסק חדש או שיפור של עסק קיים ומדשדש זה לא קל. אבל עם ההכוונה הנכונה, הלמידה ותשומת הלב לדברים החשובים – זה אפשרי!

 

מאשה דשקוב היא מייסדת ומנכ"ל Digitalent וחממת FLY ליזמים ובעלי עסקים בעידן החדש.