אלכס קומן

הטיפ החשוב שיכול לעזור לעסק שלכם להרוויח יותר

אלכס קומן
ד"ר אלכס קומן (מרצה בכיר לניהול ומומחה ליצירת ערך כלכלי) מציין כי הגדרת יעדים לעסק זה שלב חשוב ביותר בדרך לרווחיות, ויש לו גם עצה יעילה איך לעשות זאת:

קביעת מטרות ממוקדות לעסק היא אחד הדברים הבסיסיים והחשובים שצריך לעשות כדי לשפר את ביצועיו – וכמובן גם את הרווחיות שלו. והדרך? נמצאת בדר״כ מתחת לאף. כדי להתחיל לחשוב בכלל על יעדים, מסביר ד״ר אלכס קומן, מרצה לניהול ויועץ עסקי, צריך להתחיל מניתוח הקיים: ללמוד את הפעילות העסקית של העסק, בעבר ובהווה, לאתר נקודות חולשה וחוזקה, וכל הזמן להסתכל על נתונים כמותיים ואיכותיים. 

עיקרון פארטו: לקרוא בין השורות

אחד הכלים המפורסמים שיכולים לעזור לכם להסתכל על הקיים הוא עיקרון פארטו, הידוע גם בשם
״כלל 80-20״. הרעיון פשוט: בהרבה מאוד תופעות, 20% מהגורמים מביאים ל-80% מהפעילות.
כלומר, בדרך כלל, מתוך 100% גורמים ומשתנים, רק 20% הם התורמים העיקריים. ואיך זה קשור לעסקים? אותו הדבר: בהחלט ייתכן שרק 20% מהלקוחות שלכם מניבים 80% מההכנסות שלכם! וכנ״ל לגבי מוצרים ועובדים: ברוב המקרים, בערך 20% מהמוצרים מביאים ל-80% מההכנסות וכן, 20% מהעובדים מניבים 80% מהתפוקה. 

 

כיצד ליישם את עיקרון פארטו בעסק שלכם?

 • יעדי שימור לקוחות: למשל: ניתן לקבוע מטרה לפיה משקיעים מאמצי שימור גדולים יותר ב-20% מהלקוחות הגדולים והמשמעותיים ביותר שלכם. עמידה ביעד זה תביא לשימור של כ-80% מההכנסות שלכם!
   
 • יעדי מכירות: באותו האופן, אם אכן 20% מהמוצרים שלכם הם המקור ל-80% מהכנסות העסק, כדאי להתאים אליהם את יעדי המכירות ולרתום לטובת כך את מאמצי הפרסום והשיווק. כלומר, אחד מהיעדים שלכם צריך להיות התמקדות במוצרים הרווחיים!
   
 • יעדים לעובדים: כאמור, ייתכן מאוד ש-80% מהתפוקה שלכם מקורה רק ב-20% מהעובדים! מצב כזה אינו מצב יעיל, ולכן ניתן לגזור ממנו  יעדים אישיים, מדידים ומאתגרים לצמיחה בתפוקה, וכתולדה מכך גם במכירות. 

   

  כמובן, מומלץ שהיעדים שלכם יהיו מוגדרים בצורה מסודרת וברת מדידה. למשל: להביא להכנסה חודשית בהיקף של 20,000 ש״ח בשנה הבאה, או לחלופין להביא לגידול של 10% במכירות. יחד עם זאת, הדרך להגדרת היעדים בהחלט יכולה לעבור דרך עיקרון פארטו וניתוח המציאות. 

  בהצלחה!