ארי שטרסברג

הצצה להאקתון לאומי: כך הטניס הישראלי יצמיח את הדור הבא

ארי שטרסברג
המרכז לטניס בישראל היה בין המשתתפים בהאקתון החדשנות של בנק לאומי והמרכז הבינתחומי, בו קבוצות של סטודנטים הציעו מודלים חדשניים לפתרון אתגרים. המנכ"ל ארי שטרסברג בטור מיוחד על החוויה הייחודית שעתידה להצמיח תנועת נוער חדשה

איך מנגישים את השירותים של המרכז לטניס בישראל? ואיך חושפים את התרומה שלו לקהילה? אלו רק חלק מהאתגרים שעמדו בפנינו והובילו אותנו לקחת חלק בהאקתון של בנק לאומי והמרכז הבינתחומי. במהלך האירוע המרתוני שארך 15 שעות, עבדו במרץ סטודנטים, נציגי בנק לאומי ומנהלי ועובדי מרכז הטניס במטרה לקחת את הארגון צעד אחד קדימה, לסייע לפתור אתגרים ארגוניים ולחשוף את הציבור לעבודה החברתית והקהילתית של הארגון.

 

כדי להבין לעומק את האתגר שניצב בפנינו חשוב להכיר את הרקע של המרכז לטניס בישראל. אנו מוסד ללא כוונת רווח שהוקם לפני יותר מ-40 שנה בכדי לגייס תרומות מפילנטרופים יהודים מחו"ל. מטרת הארגון היא  להעניק כישורי חיים לצעירים בישראל דרך ספורט ותרבות. הפעילות החלה במרכז אחד ברמת השרון, אבל המטרה הייתה גם להגיע לפריפריה וכיום יש לנו לא פחות מ-14 מרכזי טניס בכל רחבי ישראל, כשבימים אלה נבנה המרכז ה-15 בשדרות.

 

האתגר המרכזי: קשר עם הקהילה
האתגר שהצגנו בהאקתון היה ביסודו מיתוגי ושיווקי. הרבה אנשים לא מכירים את הסיפור שלנו, ולא חשופים לכך שאין מדובר רק מרכז ספורטיבי אלא כזה המשמש גם כגוף חברתי וקהילתי. היה חשוב לנו למצוא דרך לתקשר שאנו מפעילים למעלה מ-70 תוכניות למען הקהילה, נוער בסיכון וילדים עם צרכים מיוחדים, ובנוסף מעניקים מלגות לילדים שידם אינה משגת.

 

בנוסף, יש לנו תוכניות לדו-קיום בין יהודים לערבים ולעידוד קליטת עלייה. התוכניות האלו מעצימות בצורה בלתי רגילה את השכבות החלשות באוכלוסיה הישראלית, החינוך למצוינות בקרב השכבות החלשות הוא מה שמיחד אותנו והופך אותנו לכל-כך משמעותיים בחברה הישראלית. יחד עם זאת, אנו משרתים למעלה מ-20 אלף ילדים מדי שבוע, מגיעים לגני ילדים ולבתי ספר.

 

עם כל המידע הזה יצא לדרך ההאקתון. הסטודנטים ניסו להביא פתרונות שיאפשרו לקהלי היעד להכיר את המרכז ואת התרומה שלו לחברה הישראלית – מצד אחד משרדי ממשלה, רשויות ותורמים, ומצד שני גם הורים וילדים.

 

בין הפתרונות: שגרירים ושת"פ עם אוניברסיטאות
במהלך האירוע זכינו לשמוע הרבה רעיונות טובים: קבוצה אחת הציעה להפוך את העובדים במרכז לשגרירים שיספרו את הסיפור שלנו. קבוצה אחרת הציעה לקיים שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות במסגרתם נגייס סטודנטים לשיווק, מנהל עסקים, עבודה סוציאלית או חינוך, שיתרמו לנו כמתנדבים בהיבטים שונים תוך יישום הידע שלהם על במה משמעותית.

 

הצוות המנצח הגיע עם רעיון מאוד מיוחד, והציע להפוך את כל מערך התוכניות הקהילתיות שלנו למעין תנועת נוער ארצית, כלומר לגבש את המרכזים השונים לכדי תנועה שתחזק את הקשר מול ההורים והילדים, ומבחינה תקציבית ופיננסית תפתח הרבה יותר אפשרויות לשיתופי פעולה. עדיין לא הגענו לשלב היישום, אבל זה בתכנון ואין ספק שזה השלב הבא.

 

אני ממליץ בחום לארגונים אחרים לקחת חלק בהאקתון. האירוע הזה נותן לכם אפשרות לקחת צעד גדול אחורה ולהסתכל על הארגון מבחוץ. אנחנו מאוד שמחים על שיתוף הפעולה ועל הערך המוסף שבנק לאומי נותן לנו, וזאת מעבר לשירות המקצועי בניהול חשבונותינו.

 

לטור המסכם על ההאקתון של לאומי והמרכז הבינתחומי: כשחדשנות פוגשת אקדמיה

 

הכותב הוא מנכ"ל המרכז לטניס בישראל