רחלי אדיר

הפעולות שצריך לבצע בעסק לקראת סוף השנה

רחלי אדיר
שנת המס מתקרבת לסיומה, ריכזנו עבורכם בעלי העסקים והעצמאיים, דגשים מרכזיים והנחיות כדי שתוכלו להיערך כנדרש לסוף השנה ולהתחיל את 2019 ברגל ימין

הדוח השנתי שמגישים למס הכנסה מקיף את כל הפעילות הפיננסית השוטפת של העסק שלכם, והוא כולל את הניכויים והזיכויים להם אתם זכאים. ההיערכות אליו היא הזדמנות לבצע בדיקה מקיפה אחרונה על העסק ולוודא כי ביצעתם את כל הפעולות הנדרשות כדי לחתום את השנה כמו שצריך. הנה ההכנות שאתם צריכים לערוך ליום ה-31.12:

רשימת מלאי

אם העסק שלכם כולל מלאי, עליכם לבצע ספירת מלאי ביום ה-31.12 ולצרף את רשימות המלאי המסודרות חתומות. במידה שהספירה לא מבוצעת בדיוק ב-31 לחודש, חשוב לבצע את כל ההתאמות.

 

קריאת מונה לרכב עסקי

עבור כל אחד מהרכבים המשמשים את העסק שלכם יש לבצע רישום של הקילומטראז׳. זכרו כי הוצאות הרכב נחשבות להוצאות מעורבות, ולכן מוכרות במס לרוב בשיעור של 45% בלבד. חשוב לציין כי אצל חברות, הוצאות הרכב כן מוכרות בשיעור מלא, אך רק במצב בו נזקף השווי בתלוש השכר של העובד המחזיק ברכב.

 

 

ספירת יתרות בקופה 

מזומנים שלא הופקדו לחשבון הבנק ונמצאים בקופת העסק נדרשים לעבור רישום בצירוף צ׳קים הנושאים סכום ותאריך פירעון. במידה ולעסק חזרו צ׳קים יש לתעד גם אותם, כולל צ׳קים שנמסרו לטיפול משפטי או להוצאה לפועל. רשימת הצ׳קים הכוללת צריכה להכיל את הפרטים הבאים, עבור כל צ׳ק: מספר הצ׳ק, בנק, מועד פירעון וסכום.

 

חייבים וזכאים

חשוב לערוך ולעדכן את רשימת הלקוחות והספקים החייבים והזכאים שלכם ליום ה-31.12. על רשימה זו לכלול צ׳קים דחויים שהענקתם לספקים או שלקוחות העניקו לכם. כמו כן, יש להתייחס לפרויקטים הנמצאים בביצוע. בנוסף, במידה וחלו שינויים במצב המשפחתי שלכם (נישואים, ילדים, גירושים) או שינויים בפרטים המזהים שלכם לרבות כתובת, מס׳ טלפון ואימייל – אל תשכחו לעדכן אותם בפני הרשויות ו/או אצל המייצג שלכם.

 

המלצות נוספות

ביטוח לאומי  – אם הכנסת העסק בפועל עלתה על ההכנסה המדווחת לביטוח לאומי, כדאי להגדיל את המקדמות ולשלם אותן, לפני ששנת המס תסתיים! שכן, כך התשלום ייכנס לדו״ח השנתי וייחשב בחלקו כהוצאה מוכרת, מה שיאפשר לכם לשלם פחות מס.

 

חובות למס הכנסה – במידה  ויש לכם חובות למס הכנסה (מה שעשוי לנבוע מתכנון מס לא מדויק מספיק), כדאי להשלים את התשלום בתקופה זו, לפני סוף השנה, ללא ריבית והצמדה.

 

חוק פנסיה חובה לעצמאים – אם אתם עצמאים בטווח הגילאים 21-60, חלה עליכם החובה להפריש לחיסכון פנסיוני קצבאות בשיעורים הבאים:

4.45% על ההכנסה החייבת שלא עולה על 4,837 ש״ח.

12.5% על ההכנסה החייבת שבין 4,837 – 9,673 ש״ח.

 

זכרו כי הפקדות לקרן הפנסיה, קופת גמל וקרן השתלמות מזכות במס ואם הפקדתם פחות מהתקרה המקסימלית, תוכלו לעשות זאת עכשיו ועדיין ליהנות מההטבות.

 

 

הכותבת היא יועצת מס, ממונת תחום ביטוח לאומי ויו"ר סניף לשכת יועצי המס בפתח תקווה.