ירון גינדי

בעלי חברות – כך תוכלו לחסוך כסף רב בתשלומי המס

ירון גינדי
חוק ההסדרים שנכנס לתוקפו בתחילת השנה יאפשר חסכון גדול לחברות שישלמו מסים בתזמון הנכון. איך עושים זאת? לעתים הפתרון הוא מימון בנקאי

אם אתם בעלי חברות, ודאי עקבתם מקרוב אחר השינויים המיסויים שהביא עימו חוק ההסדרים, שנכנס לתוקפו בתחילת השנה. אחד השינויים המשמעותיים בחקיקה במיסוי נוגע לעיתוי התשלום ולשיעורי המס שאתם צפויים לשלם, ותזמון נכון של תשלומי המס יכול לחסוך לכם כסף רב. אם כך, נשאלת השאלה כיצד ניתן ליהנות משיעורי מס נמוכים גם מבלי לפגוע בתזרים המזומנים? במענה לשאלה זו נראה כי לעיתים משתלם לקבל מימון בנקאי לשם כך.

 

אם עד סוף שנת 2016 צברה החברה שלכם רווחים, תוכלו עד לסוף ספטמבר 2017, לחלק דיבידנדים בשיעור מס סופי של 25%, במקום שיעור מס של 30% + 3% מס יסף. כמובן שאין זה אומר שהכסף מצוי בחשבון הבנק שלכם. ייתכן שבמהלך התקופה שימשו הרווחים הללו לרכישת נכסים, מלאי, ציוד ועוד.

 

קבלת מימון יכולה לחסוך בגדול
אז איך תוכלו ליהנות מהטבת המס המשמעותית הזאת, של 8%? תוכלו להיעזר בבנק לצורך קבלת מימון לתשלום המס, כדי שתשלמו עד 30.9.17 מס בגובה 25% מהדיבידנד המוצהר לחלוקה. לדוגמה: אם לפי הדו"חות הכספיים של סוף שנת 2016, נוצר בחברה רווח של מיליון ש"ח, תוכלו לחלק דיבידנד ששיעור המס בגינו הינו 250 אש"ח במקום 330 אש"ח, ובלבד שתשלמו את שיעור המס המופחת (25% כאמור) בזמן אירוע המס, קרי עד 31.9.17.

חשוב להבין כי חלוקת הדיבידנד אינה מחייבת למשוך את הסכום כולו. היתרה נטו (750,000 ש"ח) יכולה להיוותר בתזרים החברה כזכות לבעל השליטה אותה תוכלו למשוך בעתיד, כשתזרים המזומנים יאפשר זאת, ללא תשלום מס נוסף.

 

כיצד מחושב המס שעליכם לשלם?
בנוסף חשוב שתדעו כי אם הלוותם או משכתם, כבעלי שליטה, כספים מחברה שבבעלותכם, וביום 31.12.2016 הייתם ביתרת חובה במאזני החברה– אז אם לא תחזירו את הכספים עד לסוף שנת 2017, כאשר יוגש מאזן 2017, תחויבו לשלם מס באמצעות הדו"ח הכספי, על גובה יתרת החוב שלכם, בצורה הבאה:

 

אם יש בחברה יתרת עודפיםתשלמו מס בשיעור של 30% על הדיבידנד ועוד 3% מס יסף (במידה והכנסותיכם מכל מקור עלו על 640,000 ש״ח בשנה). אם אין בחברה יתרת עודפים תשלמו מס כיחיד, שכיר, בהתאם למדרגות המס, לרבות מס יסף, קרי עד 51% מס!
אם זהו המצב שלכם, עדיף לבחון את האפשרות לקבל מימון בנקאי ולשלם עד ספטמבר מס סופי של 25%, במקום לשלם, מספר חודשים לאחר מכן, 33% מס עד 51% מס.

 

לעיתים מומלץ לפנות לייעוץ
יש לשים לב, כי בהתקיים תנאים מסויימים ניתן לשלם את המס באמצעות הלוואה שנוטלת החברה. כמו כן קיימים תנאים נוספים, למשל לגבי ממוצע ההכנסה של בעל השליטה בשנים 2017-2019 ומעמדו של הנישום בחברה המחלקת דיבידנד – לגבי עמידתכם בתנאים הללו מומלץ לפנות ליועץ מס או רואה חשבון.

 

אנו ממליצים לכל בעל חברה לבדוק היטב את יכולותיו התזרימיות בתקופה זו, מאחר וניצול נכון של הלוואות הבנק, יחסכו לכם כסף רב כבר בטווח הנראה לעין.

 

חדש ובלעדי בלאומי עסקים – הלוואה מיוחדת שתעזור לכם לחסוך במס. לפרטים >>