עו"ד שרון הורנשטיין

כל מה שצריך לדעת על חופשה לעובדים

עו"ד שרון הורנשטיין
הקיץ בשיאו ובדיוק בימים אלה, מבקשים עובדים רבים במשק לצאת במהלך חודש אוגוסט לחופשות הקיץ. רגע לפני החופשה קבלו את המדריך למעסיקים, המרכז את כל המידע על הזכויות שלכם ושל העובדים.

חודש יולי כבר מאחורינו וזה אומר, שמרבית הקייטנות מסיימות בימים אלה את פעילותן ועובדים רבים במשק נאלצים למצוא פתרונות עבור ילדיהם. אחד הפתרונות הפופולאריים ביותר לחודש אוגוסט ולתקופת החגים שמגיעה מיד אחריו היא יציאה לחופשה משפחתית של מספר ימים, הכוללת גם היעדרות מהעבודה. אבל רגע לפני שאתם נשארים לבד במשרד – האם עובד יכול בכלל לצאת לחופשה גם אם אין לו יתרת ימים? ומה לגביי חופשות מרוכזות? המדריך למעסיק לניהול עובדים, עושה סדר בבלאגן.

 

נתחיל בימי החופשה השנתית: לזכותו של כל עובד במשק, עומדת הזכות למספר ימי חופשה בתשלום, המחושבים בהתאם לוותק של העובד ולאופן העסקתו. כך למשל, עובד המועסק 5 ימים בשבוע, ועד ותק של 4 שנים, יהיה זכאי ל-11 ימי חופשה בתשלום בשנה. בשנה החמישית, יהיה זכאי העובד לקבל כבר 12 ימי חופשה ובשנה השישית 14 ימים (את הפירוט המלא ניתן למצוא בפורטל שהוקדש לנושא באתר "כל זכות"). גובה דמי החופשה אותם מקבל העובד במהלך ימי היעדרותו, נקבע בהתאם לגובה שכרו הרגיל של העובד כאשר עבור עובדים יומיים ושעתיים, יש שיטת חישוב מעט מורכבת עליה ניתן ללמוד בהרחבה במדריך תשלום דמי חופשה באתר.

 

בכל מקרה, המעסיק הוא זה אשר מאשר את היציאה לימי החופשה של העובד, תוך התחשבות ברצונם של העובדים. בהקשר זה, חשוב לדעת כי לרשותם של העובדים עומדת גם האפשרות להיעדר מהעבודה במסגרת ימי הבחירה שהוגדרו בחוק, בהם מחויב המעסיק לשחרר את העובד. אבל האם עובד יכול לצאת לחופשה גם אם אין לו יתרת ימי חופשה זמינה? התשובה במקרה הזה משתנה בין מעסיק למעסיק. למרות שמעסיק אינו חייב לאפשר לעובד לצאת לחופשה כאשר אין לו מספיק ימי חופשה, ישנם מעסיקים אשר הולכים לקראת העובד ומאפשרים להם להיכנס ליתרת חופשה שלילית.

 

זאת ועוד, ובמיוחד לקראת החגים, נזכיר כי למעסיקים שמורה הזכות להחליט על יציאה של העובדים לחופשה מרוכזת, על חשבון ימי החופשה השנתית שלהם ובתנאי שהודעה הועברה לעובדים כ- 14 ימים טרם היציאה לחופשה, במקרים בהם החופשה היא בת 7 ימים או יותר. עם זאת, חשוב להדגיש כי החוק מתיר לעובד לסרב לבקשת המעסיק ולא לצאת לחופשה מרוכזת במידה ואין לו מספיק ימי חופש עבורה. עוד קובעת הפסיקה בנושא כי אם המעסיק מתעקש להוציא את העובד לחופשה, למרות שאין לו מספיק ימי חופשה הוא יהיה חייב לשלם לו שכר עבור ימים אלה. כמו כן נדרשת הסכמת העובד על מנת לצאת לחופשה מרוכזת הכוללת ימי חופשה ללא תשלום, אשר עשויים לפגעו במשכורתו. לכן, כדאי מאוד לבדוק את הדברים מראש.

 

בפורטל חופשות וימי היעדרות מעבודה באתר "כל זכות", ניתן למצוא גם מידע נרחב על חופשות וימי היעדרות מהעבודה, שאינם תלויים במניין ימי החופשה השנתית אותם צבר העובד. כך למשל, בכל הנוגע להיריון ולידה, הורים מאמצים ועוד.

Comments are closed.