איתן עזריה

איך מתאוששים מהפסד ונערכים להצלחה? טיפים שיכינו אתכם ל-2018

איתן עזריה
רגע לפני שמסכמים את הכנסות 2017, סוגרים שנה ופותחים חדשה, רבים חווים לחץ, פקפוק וביקורת עצמית. איך כדאי להתכונן לסוף השנה? איתן עזריה, יועץ מנטאלי להישגים, אסף עבורכם כמה עצות שיעזרו לכם להתמודד עם הקשיים ויעזרו לכם לצמוח ולהשתפר בעסק.

2:34 לפנות בוקר. אני וקבוצתי, הפועל באר שבע, ממריאים חזרה מסלובניה לישראל  אחרי שהודחנו מליגת האלופות על חודו של גול. כן, גול אחד עמד בינינו לבין הישג שיא של מועדון ישראלי. וכן, ההפסד לא היה רק על לוח התוצאות, אלא בא לידי ביטוי גם בקופת המועדון, שאיבד הכנסה של 9.1 מיליון יורו(!).

 

אבל הטור הזה אינו עוסק בכדורגל, וגם לא בהפועל באר שבע; הטור הזה אמור לתת לכם פרספקטיבה של סיום שנה – בין אם זו הייתה שנה מוצלחת יותר או פחות.  

 

תמיד כיף להיות על לוח התוצאות בצד של המנצחים. אבל באותו משחק מדובר, זה היה אחרת. משחק שבו הרגשת איך זה להיות בצד השני, לראות את היריבה שלך חוגגת לך בפרצוף ואין לאן לברוח. נכפה עליך להסתכל על המראות האלה והלב נצבט. לראות את השחקנים שאתה כל כך אוהב כואבים את הרגע עם דמעות בעיניים. זהו רגע קורע לב, אבל בתוך הכאב הזה מסתתרת מתנה אדירה שמעטים יודעים לנצל לטובתם.

 

תראו, כדורגל, הוא לא מקצוע לבעלי לב חלש. חוט השערה שמפריד בין הפסד לתהילה הוא לפעמים בגדר רולטה רוסית. כדורגל זה מקצוע שבו במהירות האור אתה הופך מ- Hero ל- Zero  ומ- Zero ל- Hero. אז איך מתאוששים מהפסדים בחיים? הדרך להתמודד עם הפסד מתחילה בדרך שבה אתה מגדיר ניצחון. ולמה אני מתכוון? ג׳ון וודן, אחד מגדולי מאמני הכדורסל שאי פעם ידע העולם, אמר לכוכב הקבוצה שלו משפט שנחרט בזכרוני: ״ביום שתחזור הביתה ממשחק, ואשתך לא תדע אם ניצחת או הפסדת – תדע שאתה ווינר!״ ואני חושב שהגישה הזאת מתארת את הגישה המנצחת לחיים בעולם תחרותי, גם בעסקים.

אז איך כדאי להתכונן לסוף השנה? הנה כמה עצות שיעזרו לכם להתמודד עם הלחץ ועם התוצאות:

 

1. קבלו את תוצאות סוף השנה שלכם באהבה, אבל אל תשלימו איתן: יש נטייה לחשוב שלקבל משהו משמעו להשלים איתו. ווינר אמיתי יודע שקבלה היא השער לשינוי ושבלי לקבל את המצב המצוי בכנות ובאהבה, אין סיכוי לטפס למצב הרצוי. אנחנו צריכים להסתכל למספרים בעיניים ולא לברוח מהם, וזה מוביל אותי לטיפ הבא.

 

2.  נתחו את התוצאות שלכם עובדתית ולא רגשית חשוב מאד לעשות את ההפרדה בין ניתוח עובדתי (ת'כלס מה שיש) אל מול ניתוח רגשי (השווי העצמי שלי כאדם נקבע לפי התוצאות שלי בעסק). ניתוח עובדתי מבטיח לכם להסתכל למספרים בעיניים ובאמת להבין בצורה מושכלת מה נדרש כדי לייצר תוצאות טובות יותר בשנה הבאה.

 

3. בנו לכם תמונת ניצחון עסקית של העסק שלכם ל 2018 "אלופים חושבים ופועלים כמו אלופים לפני שהם אלופים״. אנחנו לא יכולים לנצח משחק שלא ניצחנו קודם כל בראש, ולכן עיצוב תמונת ניצחון עסקית ל-2018 היא המשימה שלכם. איך עושים את זה? קחו לכם 30 דק' לעצמכם, פלוס דף ועט ודמיינו שאתם יושבים עכשיו ב-28 לדצמבר 2018, השנה עומדת להתחלף לשנת 2019, ואתם כותבים לעצמכם מכתב שבו אתם מספרים לחבר טוב שלכם על השנה הכי מוצלחת בחיים שלכם. כאן אני מזמין אתכם לרשום מה השגתם בשנה הזאת, כמה כסף העסק שלכם הכניס? על כמה אנשים השפעתם לטובה עם השירות והמוצרים שלכם? איזה הישגים נועזים השגתם? מה עשיתם לראשונה שלא עשיתם מעולם? אילו שיאים השגתם מחוץ לעסק – בזוגיות, במשפחה, בבריאות? כמה חלומות אישיים עוד השגתם?

 

4. הקדישו יום יום לביצוע נועז ושאפתני בספרו הנפלא OVERACHIEVMENT של ג'ון אליוט הוא מדבר על ההבדל בין מנטאליות של אימונים (מנטאליות מבוססת תכנון), למנטאליות של משחקים (מנטאליות מבוססת אמון בביצועים של עצמך), ושם המשחק כאן הוא לבלות יותר זמן במהלך היום מתוך המנטאליות שבה סופרים את הכסף, מנטאליות של ביצועים. שאפו ליזום יותר, לטעות יותר, להיכשל יותר, אל תפחדו להעיז, לצאת מאיזון, לבחון קצוות.  

 

האם זה אומר להתכחש לאכזבה? האם זה אומר להסתיר את הכאב שלך? ממש לא! כאב זה רגש נפלא שדרכו ניתן לפתח חוסן מנטאלי עוצמתי ושלא יספרו לכם סיפורים שהתוצאה לא חשובה. התוצאה חשובה – ומאד. אבל כשהתוצאה אינה לטובתך כדאי שתדע להתמודד עם כישלון; עלינו להבין דבר מהותי – לא ההצלחה היא שבונה אותך ולא הכישלון הוא שהורס אותך, אלא הדימוי העצמי שאתה מפתח כלפיהם.

 

למשל בספורט: אתה חייב לדעת להפריד בין האדם שאתה לספורטאי שאתה. כלומר, לדעת שאתה קודם כל אדם אהוב ומוערך בלי קשר לספורט ורק אחר כך ספורטאי עם שאיפות.

 

בעסקים: אתה חייב לדעת להפריד בין האדם שאתה לאיש העסקים שאתה. כלומר, לדעת שאתה קודם כל אדם אהוב ומוערך בלי קשר לכסף שתעשה ורק אחר כך אתה איש עסקים עם שאיפות.

 

לסיכום, אתם הרבה יותר מכדורגלנים, ספורטאים, אנשי עסקים, מאמנים, הורים. אתם לפני כל אלה בני אדם אהובים ומוערכים ללא תנאי וקשר לתוצאות שלכם – וזה הבסיס להישען עליו. גישה כזאת הוכיחה את עצמה עבורי כל פעם מחדש ועכשיו היא שלכם.

 

ואולי אתם אומרים עכשיו ״קל להגיד, קשה לבצע״ אז אתם צודקים, מי אמר שלהיות ווינר זה קל?