חיים טל

כל מה שצריך לדעת על אשראי בערבות המדינה לעסקים

חיים טל
מזה מספר שנים שהמדינה מפעילה (באמצעות משרד האוצר) קרנות הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה. המדינה הקימה את הקרן במטרה להקל על אותם עסקים בקבלת אשראי מתוך ההבנה שהם משמשים מנוע צמיחה משמעותי למשק.

ערבות המדינה מאפשרת, תומכת, מגבה ומעודדת את הגופים המממנים (קרי הבנקים) להעניק מימון לעסקים קטנים ובינוניים. ממרץ 2016 ועד וסוף רבעון השני של שנת 2017 הועמדו דרך הקרן 4,291 הלוואות בסכום של כ- 1.8 מיליארד ₪ (הנתונים לקוחים מהאתר של משרד האוצר).

 

לאילו עסקים מיועדות ההלוואות הניתנות דרך הקרן בערבות מדינה?

ההלוואות ניתנות לעסקים קטנים ובינוניים בעלי מחזור מכירות שנתי עד 100 מיליון ₪. לקוחות כל הבנקים יכולים ליהנות ממנה. הקרן מתאימה למגוון של עסקים ועשויה לעזור במקומות שונים בשלבי החיים של העסק. ראשית כל היא יכולה לסייע רבות לעסקים בהקמה, כאלו שאין להם היסטוריה של פעילות שבעקותיה בדרך-כלל מעניקים אשראי. גם עסקים קטנים ובינוניים יכולים להסתייע בקרן כאשר הם רוצים להתפתח בכיוונים שונים וחפשים בטחונות. גם עסקים הנמצאים בענפים בעלי סיכון גבוה ובפעמים רבות נתקלים בבעיות בבקשת מימון יכולים לקבל את הסיוע

 

מסלולי המימון בקרן

ניתן לקבל את המימון במסלולים שונים המותאמים על פי פרופיל הצרכים של בית העסק:

 1. מימון הון חוזר– פער תזרימי בין הכנסות להוצאות
 2. מימון השקעה בעסק קיים לטובת צמיחת העסק
 3. מימון עסק חדש
 4. מימון ייצוא ומימון השקעות בתעשייה

 

ברוב המסלולים המדינה נותנת לגוף הממן (=הבנק) ערבות בגובה 70% מסך האשראי שאושר, כאשר הלקוח נדרש להשלים 25% בטחונות נזילים. אגב, במקרה של הקמת עסק תינתן הלוואה עד 300 אלף ₪ כאשר גובה ערבות המדינה מגיע עד ל- 85% והביטחונות עד 10%.

 

ניתן לקבל מימון עד לגובה של 500 אלף ₪, עסקים עם מחזור מכירות מעל 6.25 מיליון ₪ יכולים לקבל הלוואה בגובה של עד 8% מהמחזור השנתי.

 

הגופים המתאמים

הגופים המתאמים, הינן חברות שנבחרו על ידי המדינה לנהל את תהליך קבלת ההלוואות. כיום הגופים המתאמים הינם חברת  BDSKוחברת 'גיזה'.

 

איך מבררים זכאות לקבלת הלוואה?

עסק המעוניין בהלוואה יכול להגיש את הבקשה באופן עצמאי או בעזרת רו"ח / יועץ מס / יועץ עסקי של העסק. אפשרות נוספת היא להגיש בקשה באמצעות ליווי מרכזי המעו"ף, שהמדינה הקימה ברחבי הארץ.

 

ניתן גם לפנות לגורמים המסייעים בהגשת בקשה למימון באמצעות קרן בערבות המדינה. במקרה זה חשוב להקפיד – כאשר אתם נעזרים בגוף נוסף בהגשת הבקשה יהיה עליכם (ברוב המקרים) לשלם על השירות. לכן, מומלץ לפני תחילת עבודה עם הגורם המסייע לוודא כי ביצעתם את כל הבדיקות הנדרשות לכם לצורך קבלת ההלוואה ושאתם אכן זכאים לה. בדקו גם את העלות הכספית בהגשת הבקשה (מומלץ לבצע בדיקות מול מספר גורמים).

 

בנק לאומי הינו אחד מארבעת הבנקים שזכו במכרז מול המדינה, למתן הלוואות דרך הקרן בערבות מדינה.

 

קבלת ההלוואה באמצעות בנק לאומי

 1. מהיר יותר – משך זמן קבלת התשובה לבקשת האשראי הינו, לרוב, הקצר ביותר מבין כל הבנקים (כחודש ימים מרגע הגשת הבקשה ועד קבלת התשובה).
 2. גמישות בקבלת בטחונות להשלמת העסקה – הבנק מאפשר גמישות בהעמדת 25% מהביטחונות הנדרשים. בטחונות אלו יכולים להיות בטחונות נזילים ו/או בטחונות אחרים המקובלים על הבנק (כמו רכב או ציוד).
 3. מחיר ההלוואה – לאומי (בתיאום מול משרד האוצר) מציע מחיר אטרקטיבי ללקוחות בגין ההלוואות של הקרן.

 

לסיכום, מעל 100 סניפים במגזר העסקי עומדים לרשות עסק המעוניין במסלול קרן בערבות המדינה. בכל אחד מהסניפים יעמדו הבנקאים שלנו לשירותכם, והם ישמחו לתת מענה לשאלות בנושא. חשוב לציין כי שאנחנו עורכים כנסים הסברה מקומיים בסניפים. מידע על הכנסים מפורסם מעת לעת על-ידי הסניפים.

 

פרטים מלאים על תנאי הסף, תנאי האשראי והגדרות העסקים בדף המידע באתר לאומי.

 

בהצלחה ושנה טובה (אישית ועסקית) לכולם.

תגובות הקוראים (9)

 1. נדב חיים

  שלום שמי נדב ואני מעוניין בהלוואה בערבות המדינה אשמח אם תיצרו איתי קשר 0523977577

 2. יואל

  אי”ה
  שלום ערן.
  אני מעוניין לקבל פרטים נוספים לפתיחת עסק בתחום המסעדנות לבני היקר.
  בברכה
  יואל
  0505-40-40-55

 3. עמי גור

  שאלה
  מה זה אומר ערבות מדינה
  חס ןחלילה העסק לא הצליח וליזם אין כסף אין כסף להחזיר ההלואה.
  המדינה תפצה את הבנק
  לדעתי התשובה שלילת , ולכן יש כאן מלכודת לאנשים רבים.

  • נטליה אלזינתאתי

   היי עמי,
   מזמינים אותך להשאיר פרטים בלינק הבא:
   ​https://www.leumi.co.il/Campaign/38170/

 4. ניסים דר

  עוסק ביבוא ועיצוב צמחיה מלאכותית. מעוניין בהלוואה למינוף העסק שנמצא במגמת עליה.

 5. ערן פרץ- לקוח הבנק ובעבר כלכלן בכיר בקרן לעסקים

  שמי ערן פרץ, בעברי שימשתי ככלכלן בכיר וכרכז בקרן בערבות מדינה.
  גם כלקוח עסקי מרוצה של בנק לאומי, וגם כאחד שמכיר את הקרן, אני חייב לציין כי מדובר במוצר אשראי ייעודי וייחודי לבעלי עסקים שמעוניינים לפתח את העסק הן במסלולי הון חוזר והן בהקשעות, לרבות הקמת עסקים חדשים וכל זאת ללא פגיעה באובליגו הבנקאי, ללא צורך בהעברת פעילות עסקית, בתנאי גרייס נוחים, ובגיבוי ופיקוח ישיר של המדינה. במידה וההגשה מתבצעת בצורה נכונה מדובר בתהליך די יעיל ומנסיון של מאות לקוחות מרוצים, אני ממליץ גם על הבנק וגם על הקרן – בהצלחה !

Comments are closed.