עו"ד יעל רינדר

הקמתם סטארט אפ? קבלו 5 דברים שחשוב לדעת על פתיחת חשבון בנק למיזם.

עו"ד יעל רינדר
יעל רינדר, עורכת דין בחטיבת הייעוץ המשפטי בלאומי, בטור עם טיפים בנקאיים לסטארטאפיסטים מתחילים

מכירים את זה שכל החברים יושבים יחד, מעלים חווית, מריצים צחוקים, ואז פתאום הרעיון ניצת בכם, זהו – זה זה!  איך לא חשבו על זה קודם?!?

מזל טוב – נולד לכם סטארט-אפ (לפחות בפוטנציה)!

דבר ראשון, שאפו! סביר להניח שתרצו לפרגן לעצמכם את תפקיד ה- CEO… אז עכשיו כל שנותר לכם זה לאתר CTO, CFO, CMO, צוות מקצועי שיסייע לכם, להתאגד כחברה, למצוא משקיעים פוטנציאליים, לפתוח חשבון בנק וכו'.

אפרופו פתיחת חשבון בנק – זה נראה פשוט, זה באמת גם יכול להיות ממש פשוט, אבל לפני שאתם באים לסניף ופותחים את חשבון הבנק לחברת הסטארט-אפ שלכם – הנה כמה נושאים שעירנות לגביהם עשויה למנוע תסכול מיותר בהמשך:

 

1. סניף ש"מדבר" הייטק

חשוב לדעת שלא כל סניף בנק המוגדר כ"סניף עסקים" הוא סניף "הייטקיסטי" שיודע להתאים עצמו לצרכים המתקדמים שלכם. הסניף שאתם הולכים לבחור הולך להיות השותף האסטרטגי שלכם לתקופה ארוכה, אז כדאי מאוד לבחור אותו בקפידה. אתם צריכים סניף שיכול לענות על כל הצרכים שלכם, המעסיק בנקאים מומחים ובקיאים במאפייני הענף – בקיצור, אתם צריכים בנקאיים שמדברים בשפה שלכם.

 

2. בואו מוכנים 

אחרי שבחרתם בסניף האידיאלי עבורכם, וטרם פתיחת החשבון, זה הזמן שלכם לספר לבנקאי כמה שיותר על החברה ומהי התכנית שלכם. זכרו, מדובר בבנקאי שהולך ללוות אתכם בשנים הקרובות, שילווה אתכם להנפקה או לאקזיט שלכם. אז דברו על הכל (אבל תהיו ענייניים) והבליטו את היתרונות של החברה, לדוגמה: כבר גייסתם כסף? אם כן, באיזה שלב אתם ((Seed? A?? יש לכם references משותף אסטרטגי מהעבר? תציגו את הזווית הפיננסית של החברה (האם יש כסף בקופה? לכמה זמן הכסף אמור להספיק בהתאם לתוכנית העסקית שלכם?), מי הם בעלי המניות? מי הם בעלי התפקידים בחברה?

 

3. "טופסולוגיה" וזמינות

כדאי מאוד לבקש מהסניף לצייד אתכם ברשימת המסמכים והטפסים המתאימים שעליכם להציג לשם פתיחת החשבון, ביניהם: תעודת התאגדות, תקנון החברה, תעודות זהות של מורשי החתימה, החלטת תאגיד על פתיחת החשבון, הצהרת נהנים ובעלי שליטה בחברה (וחותמת חברה… תמיד שוכחים להביא את החותמת…). לפני שאתם מגיעים עם כל המסמכים לסניף, לא לשכוח לבקש קודם להעביר הכל באמצעות הדוא"ל על מנת שבסניף יוודאו תקינותם ושלא פספסתם מסמך נוסף. בכלל, עליכם לוודא כי הבנקאים מולם אתם עובדים משתמשים בערוצי תקשורת אשר עונים על דרישת הזמינות עבורכם ושלא מדובר, למשל, ב- call center בלבד.

 

4. השפעות רגולטוריות

בשנים האחרונות הרגולציה נעשית מתקדמת וקפדנית יותר ולכן לעיתים עלולה להיות הגורם המכריע בקשר למשקיעים שלכם. לדוגמה, חשוב מאוד להיות ערים לכך שהפקדות מזומנים בחשבונכם על ידי צדדים שלישיים, בסכומים גבוהים, מצריכות קבלת אישורים מיוחדים פנים-בנקאיים אשר לעיתים עשויה לקחת מספר שעות. לכן, טרם ביצוע העברת הכספים, מומלץ לעדכן את הבנקאי בדבר ההעברה ומהותה (מהו מקור הכספים? מהי התמורה בגין העברת הכספים? האם נדרש להציג את הסכם ההשקעה? האם נדרשת הצהרתכם?). קחו בחשבון כי כאשר מדובר בהעברות כספים ממדינות זרות קיימת גם רגולציה של אותה מדינה לפיה יכול שידרשו אישורים נוספים ו/או תידרשו לחתום על מסמכים נוספים, לכן ידיעה על כך מראש תחסוך לכם ולמשקיעים שלכם זמן יקר.

 

5. הטבות רבותיי, הטבות!

מתוקף היותכם בעלי "חשבון סטארט-אפ" יכול להיות שאתם זכאים להטבות שונות (בהתאם למדיניות הבנק בו תפתחו את החשבון). כמו שאתם מאמינים בעצמכם אתם רוצים לנהל חשבון בנק אצל מי שמאמין בכם ונותן לכם את ההטבות ו/או השירותים האטרקטיביים ביותר עבורכם, למשל: מוצרי מימון בהתאם לשלב החברה; יועץ השקעות מקצועי שיעזור בהחלטות לגבי הכספים שגייסתם; אופן העברת הכספים מחו"ל ולחו"ל; עלויות וזמני העברת הכספים; שיתופי פעולה עם קרנות, אנג'לים, חממות וגורמים נוספים ב- Ecosystem בארץ ובחו"ל; ועוד לא דיברנו על סוגי כרטיסי האשראי שאתם יכולים לקבל (תמיד נחמד להשוויץ קצת…).

 

זהו בינתיים. יאללה, לכו תהיו יצירתיים, חיוביים, אופטימיים…

 

בהצלחה!