עינת דליהו

אנרגיות חיוביות: הצצה לתעשיית האנרגיה שמחליפה את הפחם

עינת דליהו
בשנים האחרונות מדינות רבות משקיעות משאבים בהגדלת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות – גם בישראל משנסים מותניים ופועלים להרחבת הפעילות הירוקה. עינת דליהו מספרת לנו על המגמות המשתנות בתחום ועל הפעילות הישראלית להגברת השימוש באנרגיה מתחדשת.

תופעות של  שינויי מזג אוויר קיצוניים מוכרים לכולנו ומורגשים גם במציאות האקלים המקומי, בו אנו חווים גלי חום שרביים שהופכים למבול מלווה בברד, התארכות של ימי הקיץ וירידה בימים גשומים וכמות המשקעים.
מחקרים העוסקים בתהליך ההתחממות של כדור הארץ, ומידת הקשר שלו לפליטת גזי חממה, הביאו לעליית המודעות הבינלאומית לתהליכים של הפקת אנרגיה והנזק הסביבתי הנגרם מהם.
כיום, הולכת וגוברת ההסכמה הבינלאומית לאחריות המוטלת על מדינות העולם לפעול לשינוי פעילות משקי האנרגיה שלהן, שעד היום כללו בעיקר שיטות ייצור קונבנציונאליות להפקת אנרגיה שהתבססו על דלקים רעילים.

כאמור, בעולם מבינים שיש להסיט את מרכז הפעילות למשקי אנרגיה "ירוקים", בהם הפקת האנרגיה נעשית מחומרים טבעיים ובלתי מתכלים אשר אינם פוגעים בסביבה, כדוגמת קרינת השמש, רוח, זרימת מים וכיוצא בכך. בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר מדינות שהחליטו לאמץ שיטות תחליפיות להפקת "אנרגיה ירוקה", אשר ממזערות את הפגיעה הסביבתית.  

 

 

לאנרגיות מתחדשות יש תועלת אדירה בתחום הכלכלה ואיכות הסביבה. בישראל למשל, יש לנו אור שמש בשפע, לאורך כל השנה, והוא אכן נחשב כמקור האנרגיה הירוקה הזמין ביותר כיום בישראל.


תהליך הפקת האנרגיה הסולארית בישראל נעשה בתא "פוטו וולטארי". מדובר על התקן סולארי המיועד להפקה ישירה של אנרגיה חשמלית באמצעות קליטת אור. אך רק כ- 3% מהחשמל המיוצר במדינת ישראל מקורו באנרגיות ירוקות (שעיקרן חשמל סולארי), וזאת למרות משאבי השמש הזמינים. לשם השוואה, שיעור החשמל המיוצר ממקורות של אנרגיה ירוקה במדינות ה- OECD עומד על 23% בממוצע.

בשנים האחרונות נעשו מספר פעולות מצד המדינה לקידום והטמעת תהליכי הפקת אנרגיה ירוקים, כאשר מרבית הפרויקטים לעידוד השימוש באנרגיה מתחדשת רוקמים עור וגידים ועתידים לראות אור בשנתיים הקרובות.  

 

 4 עובדות שלא ידעתם על שימוש באנרגיה סולארית בישראל

1. מדינת ישראל התחייבה רשמית לנושא

בהמשך להצטרפותה של מדינת ישראל ל"הסכם פריז" במסגרת ועידת האקלים של האו"ם, קיבלה על עצמה הממשלה יעד להגדלת שיעור החשמל שמקורו באנרגיות המתחדשות ל- 10% עד שנת 2020.

2. מדובר בחיסכון כלכלי

  שיפורים טכנולוגיים מתמשכים שחלו בעשור האחרון הביאו להוזלת מחירי המתקנים הסולאריים באופן שהוזיל את עלות החשמל הסולארי. נכון להיום, עלות הייצור של קוט"ש סולארי זולה יותר ממחיר ייצור הקוט"ש המוכר של חברת חשמל.
 

 

3. המדינה מתמרצת הקמת מתקנים סולאריים

כדי לעמוד ביעד של 10% חשמל סולארי עד 2020, המדינה (באמצעות "רשות החשמל" ) מעודדת הקמת מתקנים סולאריים ומקצה מכסות ייצור חשמל ליצרנים פרטיים עם התחייבות לרכישת החשמל שיוצר , בתעריף מובטח, לתקופות של עד 25 שנה.
 

4. פתרונות מימון ייחודיים מהבנק

באוגוסט 2018 פירסמה רשות החשמל הסדרה תעריפית למתקנים סולאריים קטנים (בהספק מותקן של עד 100 ק"וו למתקן), בהם מובטחת רכישת מלוא החשמל שיוצר בתעריפים קבועים למשך 25 שנה.  פתרונות מימון ייעודיים לעסקאות אלו מוצעים ללקוחות הבנק ביחידות העסקיות.


בעלי עסקים ולקוחות פרטיים יכולים לקבל הלוואה למימון מתקן סולארי על גג העסק או הבית בלאומי, לפרטים נוספים >>

 

הכותבת היא מנתחת עסקית בענף מימון פרויקטים ותכניות השקעה בבנק לאומי.