קארין שמעון

העסק הקטן גדול יהיה: פרק ב’

קארין שמעון
כל כך הרבה אנשים מושכים יש בארץ, אז איך זה שעדיין כה רבים כלל אינם מודעים לכח המשיכה... של שיק?! אם אתם מושכים (שיק)? אם כן, כדאי שתקראו את הטור הבא...

בפרק הקודם עורכת הדין קארין שמעון נתנה עצות לבעלי עסקים בנוגע  למילוי פרטים על גבי שיק. פרק זה יעסוק בהיבטים נוספים של שיקים, שחשוב לדעת..

מושך שיק הוא אדם, חברה, שותפות או כל ישות משפטית אחרת, שפרטיו מוטבעים על גבי השיק, מילא את השיק וחתם עליו, על מנת לשלם באמצעותו למוטב השיק.

שני נושאים שחשוב שתכירו כשאתם מושכים שיק, הם הסבות שיקים וביטול שיקים.

תודה לאל (ולכישוריך העסקיים) – העסק הקטן שלך מתחיל  לגדול והוא עצמו הפך למושך. הפעם אני לא מתכוונת למושך שיקים, ואין כאן שום משחק מילים. הוא פשוט מושך! מושך אליו לקוחות. והרבה. כדי לעמוד בקצב הביקוש, ביצעת לאחרונה הזמנה מאוד גדולה מאחד הספקים שלך ומשכת לפקודתו שיק, בסכום לא מבוטל, כנגד התחייבות שלו למסור לך סחורה בתוך חמישה ימים ממועד מסירת השיק. מאחר שהפנמת היטב את הטיפים מהטור הקודם, זכרת למלא בקפידה על גבי השיק את שם המוטב  ואת סכום השיק.

להפתעתך, חמשת הימים חלפו עברו להם, מבלי שקיבלת את הסחורה כמובטח. למעשה, חלפו כבר שבועיים ימים. בינתיים, הספק סיפק לך רק הבטחות (שבניגוד לשיק שמסרת – נותרו ללא כיסוי). כידוע, זמן שווה כסף וכשמדובר בעסק קטן – הוא אפילו שווה זהב. לכן, החלטת לבטל את העסקה וביקשת מהספק את השיק שלך בחזרה, אך שוד ושבר; הספק טען שלא יוכל להשיבו מאחר ששילם באמצעותו לספק שלו…

מה?!?!

כן. הבנת נכון. תמורת השיק שמשכת לטובת הספק שלך לא קיבלת דבר (חוץ מתירוצים), ועכשיו את השיק שלך מחזיק גורם שמעולם לא הכרת! מה עושים?

לפני שנדון בהסבה של שיקים, אני מבקשת להסב… את תשומת לבכם; מהי בכלל הסבה של שיק?

בהסבה/היסב/סיחור של שיק, הכוונה למסירת שיק ע”י המוטב לאחר שהוא חתם על גב השיק (חתימת היסב) לגורם אחר (הנקרא “נסב“). בדרך זו, הנסב הופך לאוחז בשיק. כל זאת – בתנאי שעל השיק אין הגבלת סחירות (עוד כמה שורות ונבין מהי).

כשהספק מסב את השיק לצד שלישי, למעשה נוצרת לך מערכת-יחסים משפטית גם עם אותו צד. בכך משתנים כללי המשחק; הנסב יכול כעת לדרוש ממך את פירעון השיק, גם אם אתה בכלל לא מכיר אותו, ואפילו אם העסקה שבינך לבין הספק בוטלה! אגב, גם הנסב עצמו יכול להסב את השיק ולגלגל אותו הלאה. אז כדי שנעצור את סאגת “גלגולו של שיק” עוד בטרם החלה, כדאי שנזכור: לא ניתן להסב שיק שיש עליו הגבלת סחירות.

שיק עם הגבלת סחירות/עבירות הוא שיק שהוטבעו עליו המילים “למוטב בלבד”, או לחילופין – מהמשפט “שלמו לפקודת” נמחקה המילה “פקודת”, כלומר נותר רק “שלמו ל-” (יש למחוק גם בעברית וגם באנגלית), ובנוסף, התווספה המילה “בלבד” לאחר שם המוטב. שיק עם הגבלת סחירות ניתן להפקדה ולפירעון רק על ידי מי ששמו רשום על גבי השיק כמוטב השיק ואינו ניתן להעברה לכל גורם אחר.

אם נגביל את סחירות השיקים שאנו מושכים באחת מהדרכים שתוארו לעיל, נוכל למעשה למנוע, מבעוד מועד, מצב בו שיק שמשכנו לטובת מוטב שאנו מכירים יוסב לצדדים שלישיים.

עד כה דיברנו על נושא ההסבות דרך עיני המושכים (כי כאלה אתם..), אך שימו לב, שגם כשאתם מעברו השני של המתרס – ולקוח שלכם מבקש להסב לטובתכם שיק ששולם לו על ידי צד שלישי – עליכם לוודא שעל השיק אין הגבלת סחירות. כזכור, ככל שעל השיק יש הגבלת סחירות – גם אם הלקוח שלכם חתם על גב השיק ומסר לכם אותו כנדרש – עדיין לא תוכלו לפרוע אותו, שכן מדובר בשיק שאינו בר הסבה!

אותו רציונל יפעל כאשר אתם, כמוטבי שיק, תבקשו להסב אותו לטובת צד שלישי (למשל, לשלם באמצעותו לספק שלכם).

ובנושא אחר, ישנו מספר לא מבוטל של שיקים מבוטלים, אז  קראו את הפסקה הבאה והיו זהירים!

רבים סבורים שביטול שיק נחשב אוטומטית לעבירה פלילית. האם סברה זו נכונה? בואו נאמר, שלפני שאתם אורזים מזוודה לכלא, כדאי שנענה על השאלה: האם מותר בכלל לבטל שיק?

התשובה היא כן, אבל בתנאי שמתקיימים מספר תנאים, ביניהם:

1. יש סיבה לגיטימית לביטול; אי קבלת תמורה בעד השיק, כמו בדוגמא שלנו עם הספק הדוחה (את מסירת הסחורה. הוא עצמו דווקא איש נחמד :)), תיחשב לרוב כסיבה לגיטימית, אך תמיד יש לבחון את מכלול הנסיבות.

2. הביטול נעשה בתום לב; מהי המשמעות הפרקטית של “תום לב” במקרה של ביטול שיק? בואו נאמר, שאם משכתם שיק בכוונה מראש לבטלו, או בידיעה מראש שהוא לא ייפרע,  אזי אין כאן תום לב ואולי כדאי שתתחילו לארוז מזוודה…

עכשיו נניח שביטלת שיק בתום לב ואף התייעצת עם גורם מקצועי לוודא שסיבת הביטול לגיטימית. האם עצם הביטול החד-צדדי מבטיח כי לא ידרשו ממך לפרוע את השיק? התשובה היא לא. מוטב השיק יכול להגיש את השיק לביצוע בהוצאה-לפועל, והאחרונה תשלח אליך (מושך השיק) הודעה על כך ותאפשר לך להגיש התנגדות בתוך זמן קצוב. ככל שתגיש התנגדות, יתנהל משפט במסגרתו בית-המשפט יכריע, האם ניתן לחייב אותך לשלם את תמורת השיק למוטב, או שהשיק בוטל מסיבה מוצדקת.

חשוב שתהיו מודעים לאפשרות, שאם על השיק שביטלתם אין הגבלת סחירות (אותה הכרנו לפני מספר פסקאות) והשיק הוסב לצד שלישי, אותו צד שלישי עלול אף הוא לתבוע אתכם על הביטול. גם מסיבה זו, חשוב להקפיד להגביל את סחירות השיקים שאנו מושכים.ביטול שיק מחייב זהירות יתרה. בטור זה נתתי דגשים כלליים, אך בכל מקרה חשוב להפעיל שיקול-דעת ובמידת הצורך להיוועץ בבעל תפקיד מתאים.

אחרי שצברנו יחד קילומטראז’ של שני טורים בנושא שיקים, אני מאמינה שיהיה הרבה יותר קשה למכור לכם חתול בשיק. אה, בשק! מאידך, אולי עכשיו, כשאתם מודעים לקשיים שעלולים להתעורר כתוצאה משימוש בשיקים (אך גם לפתרונות), אתם עשויים לשקול לעבור לשיטות תשלום אחרות…

אז רגע. לפני שאתם נועלים את פנקסי השיקים בארון, חכו לטור הבא – בו אספר לכם קצת על תשלום באמצעות כרטיסי אשראי. תקראו את הטור, ואז תחליטו…