קארין שמעון

העסק הקטן גדול יהיה: פרק א’

קארין שמעון
עורכת הדין קארין שמעון מהמחלקה המשפטית, מתארת בסדרת טורים חדשה לעסקים קטנים את הדברים שחשוב לדעת בניהול החשבון העסקי.

עורכת הדין קארין שמעון מהמחלקה המשפטית, מתארת בסדרת טורים חדשה לעסקים קטנים את הדברים שחשוב לדעת בניהול החשבון העסקי. הפרק הראשון יעסוק בנושא מרכזי בניהול העסק – שיקים.
הקמה של עסק, כמו כל התחלה, היא מהלך מסעיר ומרגש. אין ספק. אך גם כזה שמציב בפניכם, היזמים, לא מעט אתגרים.
האתגר המרכזי נובע מעצם העובדה שכמקימי עסק קטן, אתם תחבשו – לפחות בתחילת הדרך – כמעט את כל הכובעים; את כובעי המנכ”ל, מנהל השיווק, המנהל הפיננסי, מנהל הגביה ועוד.

ריבוי הכובעים מוביל אותנו לאתגר משמעותי נוסף והוא העובדה שמשאב הזמן שלכם מוגבל. וכמו עם כל משאב מוגבל – חשוב מאוד לדעת לנהל אותו נכון.

אכן, אתגרים משמעותיים ולא פשוטים ניצבים בפניכם, אבל היי – אתם הרי אוהבים אתגרים, -אחרת לא הייתם מקימים עסק…

קחו בחשבון, שגם אם מצאתם מספיק מקום בארון לכל כובעי היזם והחלטתם לנהל את העסק לבד, עדיין ילוו אתכם במסע הזה מספר שותפים. אחד השותפים המרכזיים למסע המאתגר הזה הוא הבנק בו תבחרו לנהל את חשבון העסק שלכם.

מאחר שמדובר בשותפות לטווח ארוך, ישנם מספר נושאים שחשוב שתכירו היטב כבר בשלבים המוקדמים של פתיחת החשבון העסקי שלכם.

בטורים הבאים אשתדל לסייע לכם בהתמודדות גם עם אתגר הכובעים וגם עם אתגר הזמן (זמן לימוד הוא זמן יקר!).

אציג לכם את עיקרי שפת הבנקאות ואתן טיפים חשובים לניהול חכם של חשבון העסק שלכם בבנק. אז הפשילו שרוולים, חבשו את הכובע המתאים, הפעילו את הסטופר ו..בואו נתחיל.

שיקים– הכל תלוי במילוי (של פרטי השיק)

אז הקמתם עסק. בחרתם בקפידה את הספקים שתעבדו מולם. סיכמתם איתם את תנאי התשלום ובחרתם בשיקים כאמצעי תשלום. והנה הגיע הרגע לשלם (איך זה תמיד מפתיע כשהרגע הזה מגיע בכל חודש מחדש, נכון?)

לאחרונה מסרתם לספק שלכם, ספי, שיק בגין סחורה שמכר לכם. בשיק לא מילאתם את הסכום אלא השארתם אותו ריק למילוי על ידי ספי. אנחנו הרי סומכים על השותפים שלנו, לא? כשהשיק הופקד, נדהמתם לגלות שספי מילא סכום גדול ממה שאתם אמורים לשלם לו בגין הסחורה.

בואו נעצור לרגע. שימו לב, שבתיאור הנ”ל יש הנחה סמויה שאתם (כן, אתם!) עוקבים באופן קבוע אחרי פירעונם של שיקים שמשכתם לפקודת אחרים.

ועכשיו בואו נהפוך את ההנחה – להנחיה, ואת הסמויה – לגלויה:ביצוע מעקב אחרי פירעונם של שיקים שמשכתם לפקודת אחרים היא הכרחית. מיד גם תבינו למה.

בחזרה לספי. ספי הסביר שהוא הוסיף לשיק סכום נוסף שאתם חייבים לו בגין סחורה שסופקה בחודש שעבר…

מפתיע ? כנראה. מרגיז? מאוד. האם יש לכם מה לעשות במקרה כזה? לא בטוח.

ובכן ידידיי, ברגע שמסרתם לספק שלכם שיק פתוח, קחו בחשבון שהוא יכול למלא בו כל סכום שהוא רוצה! גם אם יש לכם טענה כנגד הסכום שמילא הספק, אתם בטח לא רוצים להימצא במצב שבו תיאלצו להיכנס להליך משפטי כדי להוכיח את טענתכם (כבר דיברנו על כמה יקר הזמן שלכם), הליך שיכול היה להימנע במשיכת קולמוס, תרתי משמע.

איך תמנעו מצב כזה? הקפידו למלא את סכום השיק

אחרי ששיננתם את כלל מילוי סכום השיק, הגיע מועד התשלום לספק השני שלכם, שוקי. משכתם לפקודתו שיק שבו מילאתם את הסכום ללא דופי. אך הפעם, הותרתם את השיק פתוח בשורת ה”מוטב”, ולא כתבתם שהשיק לפקודת שוקי. למחרת הסתבר לכם שהסחורה שקיבלתם משוקי פגומה. כבעלי עסק אחראים, מיד התקשרתם לשוקי להודיע לו שבכוונתכם לבטל את השיק שמסרתם לו ולהחזיר לו את הסחורה הפגומה. אך שוד ושבר, שוקי השיב שהשיק כבר לא אצלו… הוא מסר אותו לספק שלו, מוקי; בשורת המוטב שהותרתם ריקה הוא מילא את שמו של מוקי, ושילם לו באמצעות השיק שלכם. אתם בכלל לא מכירים את מוקי, אבל הנה – אתם עומדים לשלם לו כסף. מה עושים?

שימו לב, שבמקרה כזה ייתכן ותיאלצו להתחיל מסע ארוך ומייגע של הליך משפטי על מנת לנסות ולהשיב את המצב לקדמותו.

איך תמנעו מצב כזה? הקפידו למלא את שם המוטב בשיק.

כדאי לזכור שככל שמדובר בשיקים – חשוב להשאיר את השיק כמה שפחות “פתוח”, כי הפתח היחיד שזה ייתן לכם הוא פתח לצרות. בעת משיכת שיק לפקודת אחר/ים, כדאי להקפיד למלא את כל הפרטים: שם המוטב, סכום השיק ומועד פירעונו.

רגע רגע.. אבל בדוגמאות שנתתי לא דיברתי בכלל על האפשרות של ביטול שיק. האם מותר לבטל שיק? ואם כן, באילו מקרים? ורגע.. מה קורה כשאנחנו, כעסק קטן, נמצאים מצידו השני של המתרס, כספקים; מתי נוכל להסב שיקים שקיבלנו מלקוחות? על מה חשוב להקפיד כשלקוח מסב שיק לפקודתנו? מהי בכלל הסבת שיק??

על כל זאת ועוד בטורים הבאים…