מיכה מוטליס

יש לכם עסק? כך תנהלו בחכמה את הסיכונים הכרוכים בו

מיכה מוטליס
מיכה מוטליס, מענף סיכון תפעולי עסקי, משתף בטיפים על מיפוי וניהול הסיכונים בעסק.

כמו בחיים, ככה גם בעסק: לכל עסק יש סיכונים הנובעים מעצם פעילותו. באופן טבעי, אנחנו נוטים לחשוב שעלינו לנטרל את כל הסיכונים שלנו כדי להצליח במה שחשוב לנו. וזה פשוט לא נכון. ישנם מעט סיכונים שנדרש או שווה להתאמץ בכדי לנטרל אותם.

1. מה באמת חשוב לך בעסק?

מכונת הקפה אמנם מאד חשובה ליצירת האווירה במשרד, אבל אפשר להסתדר בלעדיה לכמה שעות (או אפילו לכמה ימים)… מאידך ללא המחשב, או ללא המשרד עצמו – יהיה הרבה יותר קשה (יותר נכון – בלתי אפשרי) לתפקד כלל.

מי מאיתנו לא זוכר את השריפה ב'איקאה'? היות ובזמנו הרשת הפעילה בארץ סניף אחד בלבד,  נוצר מצב שבו הפסקת הפעילות שלו גררה את עצירתה של כל הפעילות העסקית בארץ עד לבניית הסניף החדש.

אז השלב הראשון הוא לענות לעצמכם על השאלות הבאות: מהן הפעילויות החשובות בעסק? מיהם האנשים ההכרחיים ביותר לניהול העסק? ואילו מערכות מידע הינן בעלות המשמעות הגדולה ביותר לעסק שלך?

2. מה יכול להשתבש?

לאחר שזיהיתם את אבני היסוד שעליהם בנוי העסק שלכם , כדאי לבחון באופן יסודי מה יכול להרעיד אותן, ולערער מיסודו את הבניין (=העסק) שבניתם. הסיבות לנזק שעלול להיגרם עשויות להיות רבות. להלן מספר דוגמאות :

כח-אדם לא מיומן, ניהול לקוי, נהלי עבודה לא מתאימים, פגיעה בהכנסות, חוסר בקרה על הוצאות, השקעות לא מוגדרות, חשיפה לתביעות, תגובה איטית להתפתחויות בשוק, אי ניצול הזדמנויות עסקיות, שיבושים במערכות התשתית (כוח, מיזוג, מים, אינסטלציה, תחבורה וכו') מעילות, ליקויי אבטחת מידע, תקלות במערכות התקשורת והמחשוב, חומרים, כלים וכד'. והרשימה עוד ארוכה…

אם ה Data Base שלכם הוא סודי, למשל (וברוב המקרים הוא יהיה סודי), אזי ישנה משמעות קריטית לפעילויות המנע שתנקטו על מנת להגן עליו.

רוצים דוגמא? חברת 'קספרסקי' חשפה קמפיין ריגול סייבר שפגע בעסקים קטנים ובינוניים – גם בישראל.

במסגרת המיזם, העונה לשם  Grabit הצליחו התוקפים לגנוב כ-10,000 קבצים מארגונים קטנים ובינוניים ממגזרים עסקיים שונים, בין היתר כימיקלים, ננו-טכנולוגיה, חינוך, חקלאות, מדיה ובינוי.

3. מה ניתן לעשות?

לפני שמשקיעים כספים, מאמצים וזמן יקר בתוכניות גידור והפחתה לסיכונים ,רצוי לבחון את רמת ההצלחה בהורדת רמת הסיכון, התשומות הנדרשות, הקושי ביישום וקריטריונים נוספים.

כעת הגדירו את הפעולות שמטרתן להקטין את רמת הסיכון (את הסבירות להתרחשות או את חומרת הסיכון, או שניהם) בעזרת תכנית שתכלול –  לו"ז לביצוע פעילויות התמודדות, אחראים לביצוע, חלוקת משאבים לביצוע פעילויות, אבני דרך בהן תתבצע בקרה על התקדמות הפעילויות השונות ועל האפקטיביות של אותן פעילויות.

בשורה התחתונה: חייבים לקחת סיכונים מחושבים: עסק לא יכול להתפתח בלי סיכונים בכלל. הסיכון והתעוזה הם שמובילים להגשמת החזון ואפילו לפריצה עסקית גדולה, מהסוג שכל בעל עסק חולם עליו.

עם זאת, חשוב שהסיכונים יהיו מחושבים ומנוהלים. לפני כל צעד גדול וכל שינוי משמעותי שעומד להתרחש בעסק, חשוב לעשות הערכה מחודשת של הסיכונים לצורך ניהול סיכונים ממוקד לפרויקט או לשינוי שעומד בפתח.

אצלנו בלאומי אומרים – "מנהלים את הסיכון – מגדילים את הסיכוי".

אז – קדימה לעסק 🙂