דייזי פולקובסקי

מתחדשים: איך תייעלו את העבודה דרך שינויים קטנים בחלל העסק

דייזי פולקובסקי
החל בתאורה, דרך הצבעים ועד לריחות: שינויים קטנים בחלל העבודה שלכם יכולים לעשות פלאים לפרודוקטיביות וליצירתיות שלכם.

האביב שבפתח הוא זמן של התחדשות. הוא גורם לנו לרצות להשתדרג ולצמוח, גם בחיים האישיים – אבל גם בעסק. זה יכול לבוא לידי ביטוי בשינויים גדולים ואפילו מרחיקי לכת, אבל גם בדברים הקטנים – כאלה שכידוע יכולים לעשות שינוי גדול.

זה אמנם נשמע מפתיע, אבל כמה שינויים קטנים במשרד יכולים לעשות את כל ההבדל כשמדובר בעסק שלכם, לא רק בנראוּת, אלא גם באפקטיביות והיצירתיות שלכם ושל העובדים, בהכנסת אווירה נעימה יותר ומלאת השראה. החכמה היא לא לבצע שינוי דרסטי ולבזבז הרבה כסף וזמן, אלא להתמקד במספר שינויים ספציפיים שיעשו את העבודה:

 

1. ויהי אור

תאורה היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על מידת הפוקוס, היצירתיות וההשראה. למרות זאת, היא אחד אלמנטים שזוכים להכי הרבה התעלמות ולרמת השקעה נמוכה ביותר ברוב המשרדים ומקומות העבודה. תאורה גרועה יכולה לגרום לעייפות, לחץ בעיניים, כאבי ראש ועצבנות.

הדגשים שכדאי לשים לב אליהם בבחירת תאורה הם כמות גופי התאורה יחסית לחלל העבודה, התאמת גופי גווני התאורה בהתאם לעיצוב המשרד (אור חם/קר) והתאמה פונקציונאלית שלהם, דוגמת שימוש בתאורה אינטימית למעברים או חדרי המתנה.

 

2. צבעים

לצבעים סביבנו יש השפעה על מצב הרוח והתפקוד שלנו, והם מעוררים תגובה פיזית ורגשית. לכן, לבחירת הצבעים הנכונים עבור מקום העבודה שלנו יש יכולת השפעה על הפרודוקטיביות. לדוגמא, גווני כחול נוטים לשדר הרמוניה, חופש ושלווה ואילו גווני כתום משדרים אנרגיה ומרץ. הביאו לעבודה פריטים מהבית בצבע מסוים שמעניק לכם השראה ועוזרים לכם להישאר ממוקדים (כל אחד והצבע שלו).

 

3. ניחוחות

כמו הראיה, גם חוש הריח שלנו משפיע על מצב הרוח, ובכך גם על הפרודוקטיביות בעבודה.  אז אילו ניחוחות יעזרו לנו לשמור על פוקוס בעבודה?

אורן – מגביר עירנות.

קינמון – משפר את המיקוד.

לבנדר – מסייע להירגע במהלך יום עבודה מלחיץ.

מנטה – מרים מצב הרוח.

הדרים – מעיר ומשפר את מצב הרוח. 

נזכיר כי קיימים בשוק דגמים רבים של מפיצי ריח עם מגוון תמציות שניתן לעשות בהם שימוש לצורך מטרה זו.

 

4. אחד בשביל כולם

רוב המעסיקים ממקמים עובדים במרחב העבודה ע"פ תחומי עיסוק (למשל יועצים, מנהלי חשבונות, גרפיקאים וכדומה). לעומת זאת, מחקרים מראים כי עובדים הם יותר פרודוקטיביים ויצירתיים אם מושיבים אותם ליד קולגות החולקים את אותה מטרה או לקוח (למשל מעצב גרפי, מתכנת ויועץ שיווקי הבונים אתר אינטרנט ללקוחות עסקי).

היתרון הוא בכך שהעובד מסוגל לקבל תשובות ולייצר פתרונות מהר, וכן המשימה המשותפת של הצוות והתלות אחד בשני, משפרת את הפוקוס ביעדים ומפרה אחד את השני.

 

ניתן ליישם את השינוי תחילה ע"י ביצוע ניסוי של ישיבה בקבוצות עבודה חדשות אחת לשבוע (למשל בחדר הישיבות) ולקבל פידבק מכל המעורבים על ההשפעה עליהם לאחר תקופה קצרה. על פי התוצאות, יש להחליט אם להמשיך בשינוי.

 

לסיכום, נראה שאף פעם אין לנו ממש זמן לעשות שינויים במשרד, אך מתן תשומת לב לנושאים שהוזכרו לא רק יעצבו את מקום העבודה שלנו, אלא גם יגרמו לנו להיות פרודוקטיביים ויצירתיים יותר. אז מוכנים לשינוי?

 

 

דייזי עיצוב גרפי הוא סטודיו לעיצוב גרפי ומיתוג, עם ניסיון והתמחות של למעלה מ-15 שנים במגוון תחומי העיצוב הגרפי, ו-UX/UI  (איפיון ועיצוב ממשקי משתמש לאתרים ואפליקציות). הסטודיו נולד מאהבה גדולה ליצירתיות ולאפשרויות האינסופיות של הבאה לידי ביטוי והצגתו של הדמיון על המסך ועל הנייר.

https://www.daisydesign.co.il/