שרה יונגר

בעל עסק לייבוא או ייצוא? אלה הדברים שכדאי לך לדעת

שרה יונגר
שאלות ותשובות נפוצות בנושא סחר בינלאומי שיסייעו לכם בפעילות עסקית לייבוא וייצוא.

כיצד ניתן להבטיח את קבלת הכסף בעסקה בה לא מכירים את הקונה?

נניח שיש לכם עסק לייצור וילונות בארץ ופגשתם קונה פוטנציאלי שאינכם מכירים, שביקש להזמין סחורה.

כדי להבטיח שתקבל את הכסף, מומלץ לקבל תשלום מראש – לפני משלוח הסחורה לחו"ל.

אפשרות נוספת היא קבלת אשראי דוקומנטרי מהבנק של הקונה, המוצא לטובתך, שבו בנק טוב ומוכר מתחייב לשלם לך את תמורת הדוקומנטים, בכפוף לעמידה בתנאי האשראי הדוקומנטרי.

 

האם ניתן להעביר הוראה לביצוע תשלום בלי להגיע לבנק?

באמצעות הערוצים הישירים בסחר הבינלאומי, 'גישה ישירה' או 'גלישה ישירה', ניתן לקבל מידע ולהעביר בקשה לבנק לצורך ביצוע פעולות מהמחשב האישי או המכשיר הנייד שלך, בכל זמן ומכל מקום. אפשר גם לאשר דיגיטלית את העברת  ההוראה באמצעות הסלולר.

 

מהו ההבדל בין אשראי דוקומנטרי רגיל לאשראי דוקומנטרי STAND-BY?

בעוד שאשראי דוקומנטרי רגיל נועד להסדיר תשלום, בדרך כלל לאחר ביצוע המשלוח, אשראי דוקומנטרי מסוג –STAND-BY נועד להבטיח את היצואן מפני מחדל תשלום. כלומר, אם התשלום לא בוצע כפי שהוסכם בין הצדדים, יוכל המוטב לדרוש את תמורת היצוא מהבנק, אשר פתח את האשראי הדוקומנטרי מסוג Stand By, על ידי עמידה בתנאי האשראי הדוקומנטרי.

 

אילו דוקומנטים דרושים כדי לשחרר סחורה מהנמל?

הדוקומנטים הבסיסיים הדרושים לשחרור סחורה הם:

  1. חשבון מסחרי מקורי, ערוך על שמך.
  2. שטר מטען ערוך לפקודתך, או, במקרה של שטר מטען אווירי, שמך מופיע בו כנשגר.
  3. מסמך אריזה.
  4. תעודת שוק/תעודת מקור, על מנת לקבל את ההטבות הנגזרות מהסכמי סחר בינלאומי.

 

בנוסף, עדיף לקבל מסמכים נוספים שיעידו על טיב הסחורה בהתאם לדרישות שהצבת  ולסוג המוצרים המיובאים. כמו כן, עדיף שמסמכים אלו יוצאו על ידי צד ג' שאינו קשור ליצרן, כגון מעבדה וכו'.

 

הספק בחו"ל מבקש ממני להעביר את התמורה לסחורה באמצעות .CAD – למה הכוונה ולמי זה טוב?

CAD (ראשי תיבות של Cash Against Documents) פירושו שהיצרן שממנו מתבצעת הרכישה שולח את הדוקומנטים לבנק שלך. הבנק שקיבל את הדוקומנטים ימסור לך אותם רק לאחר תשלום התמורה במזומן. מובן שללא הדוקומנטים, לא ניתן יהיה לשחרר את הסחורה.

במקרה זה, התועלת לספק ברורה: הבטחת מסירת הדוקומנטים לקונה, תמורת תשלום מזומן. אך זהירות: הספק עלול למצוא את הסחורה ממתינה לשווא בנמל של היבואן, בעוד שהאחרון נסוג מהעסקה ולא פדה את הדוקומנטים מהבנק.

 

רשת חנויות מהולנד הזמינה ממני משלוח גדול לחו"ל – מה מומלץ לעשות לפני החתימה על העסקה?

כצעד ראשון וחשוב ביותר לפני חתימה על כל עסקה, מומלץ לקבל מידע מוקדם על איתנותה הפיננסית ומוסר התשלומים של רשת החנויות.

בכל מקרה מומלץ לקבל ערבות אשראי ספקים של בנק מדורג בהולנד, המבטיחה את התשלום בזמן הפירעון. בנוסף, מומלץ לרכוש ביטוח סיכוני סחר חוץ. לחילופין, ניתן לקבל אשראי דוקומנטרי מהבנק של הקונה, המוצא לטובתך, באמצעות הבנק הפותח, המתחייב לשלם את תמורת הדוקומנטים המוצגים לו בהתקיים כל תנאי האשראי הדוקומנטרי.

 

מה חשוב לעשות בנוגע לשטר מטען ימי?

חתמתם חוזה עם יצואן מחו"ל וסיכמתם שתשתמשו בשיטת "דוקומנטים לגוביינא" והסחורה תגיע אליכם במשלוח ימי, לפקודת מי יש להוציא שטר מטען ימי? את שטר המטען הימי יש להוציא לפקודת הבנק הגובה כדי להבטיח ששטר המטען יוסב לטובת היבואן על ידי הבנק הגובה – רק לאחר שימלא את ההוראות המופיעות במכתב הגבייה.

 

כיבואן מה הכי חשוב לי לדעת על אשראי דוקומנטרי?

אשראי דוקומנטרי הוא התחייבות מוחלטת ובלתי חוזרת של בנק היבואן לשלם לבנק היצואן, וזאת בתנאי שהיצואן הציג מסמכים בהתאם להוראות האשראי ותנאיו.

בשל כך, יש לוודא שכל מה שחשוב לך כיבואן – הסיכום בהסכם הפרופורמה, איכות הסחורה , תנאי ההובלה ופרטים נוספים – יופיע בתוך האשראי הדוקומנטרי באופן מפורט וילווה במסמכים תומכים נדרשים.

חשוב שתדע, כי במידה והדוקומנטים שהתקבלו במסגרת האשראי הדוקומנטרי תואמים לחלוטין את תנאיו,  לא יהיה ניתן למנוע תשלום לספק – גם במידה והסחורה שהתקבלה בפועל אינה לשביעות רצונך.

 

מהו בנק קורספונדנט (Correspondent Bank) בהקשר של עסקת סחר חוץ שאני מבצע?

קורספונדנטים הם בנקים שממוקמים במדינות שונות, אשר מעניקים שירותים לבנקים אחרים ברחבי העולם. אחד השירותים הינו סליקת תשלומים במטבע של המדינה שבה הבנק יושב

 

מהי תעודת מקור?

תעודת מקור היא תעודה חתומה על ידי רשויות ארץ היצוא, המעידה על ארץ ייצור הטובין.