עו"ד ויועצת מס חופית ולר

פנסיה חובה לעצמאים: כל מה שצריך לדעת (חלק א’)

עו"ד ויועצת מס חופית ולר
החוק החדש שנכנס לתוקף בראשית 2017 מביא איתו בשורה חדשה לעצמאים בישראל, אך על מי הוא חל, אילו חובות הוא גורר עמו ואיך מחשבים את גובה ההפקדה?

חוק פנסיה חובה לעצמאים נכנס לתוקף בתחילת 2017, וחל על עצמאים רבים במשק. אם בסוף שנת המס גילך יהיה גבוה מ-21 אך נמוך מ-60, אם תירשם לראשונה כעוסק לפי חוק מע"מ חצי שנה לפני סוף שנת מס ואם ב-1.1.17 טרם מלאו לך 55, החוק חל גם חל עליך.

 

אז מהן המשמעויות של החוק הזה, ומהן החובות הנגזרות ממנו? באופן כללי החוק מסדיר את שיעורי ההפקדה לקופת גמל החלים על עצמאים, לפי תקרת הכנסה חייבת בהפקדה עד לגובה השכר הממוצע במשק (בהתייחס לשנת 2017, עד לסך של 9,673 ש"ח בחודש). כמו כן, החוק קובע באילו תנאים ניתן למשוך את הכספים הצבורים בקופת הגמל בפטור ממס, ובנוסף מטיל קנס שנתי בגובה 500 ש"ח לעצמאי שלא הפקיד את שיעורי ההפקדה הנדרשים על-פי חוק ושהכנסתו החייבת בהפקדה בשנת המס גבוהה מ-12 פעמים שכר המינימום.

 

מהי הכנסה חייבת בהפקדה? מדובר בהכנסה ממשלח יד (לדוגמה: מתן שירותים בתחומים שונים, עיסוק במקצועות חופשיים), מעסק או מחקלאות אחרי ניכויי הוצאות ולפני מס.

 

עצמאי – כמה אתה מחויב להפקיד בחודש?
כאמור, חובת ההפקדה חלה עד לגובה הכנסה חודשית חייבת בהפקדה של 9,673 ש"ח, ועל סכום זה יש להפקיד לפי השיעורים הבאים:

על מחצית השכר החודשי הממוצע במשק (4,836 ₪ בשנת 2017) חלה חובת הפקדה של 4.45%, שהם 215 ש"ח לחודש.

על חלק ההכנסה העולה על מחצית השכר הממוצע במשק ועד המקסימום, כלומר על סך ההכנסה החודשית החייבת בהפקדה מ-4,836 ש"ח  ועד 9,673 ש"ח, חלה חובת הפקדה של 12.55%, שהם 607 ש"ח לחודש.

עצמאי אשר גובה הכנסתו החודשית החייבת בהפקדה הינה שווה או גבוהה מסך של 9,673 ש"ח, יחויב בהפקדה בסך של 822 ש"ח בחודש – שהם 9,864 ש"ח בשנה.

 

עצמאי ושכיר – כמה ואיך מחשבים את ההפקדה החודשית כעצמאי?
דוגמה לחישוב חובת ההפקדה עבור עצמאי שהוא גם שכיר, כשהכנסתו החודשית (כעצמאי) הינה 10,000 ש"ח:
במקרה זה – אם בכובעך כשכיר, השכר המבוטח שלך עולה על 4,444 ₪ לחודש – לא תחויב בהפקדה לפנסיה חובה כעצמאי ובתנאי שההפרשות עמדו על 18.5%.
בעוד שאם השכר המבוטח שלך (לפי 18.5%) קטן מ 4,444 ₪ תאלץ להשלים לחיסכון הפנסיוני לעצמאים עד לתקרה של 822 ₪ בחודש.
 
במקרה זה אופן החישוב יהיה הפחתת סך ההפרשות הפנסיוניות (כולל מרכיב הפיצויים) מתקרת התשלום לפנסיה חובה.
 
כך לדוגמה העצמאי משתכר כשכיר ב-3,000 ש"ח בחודש, יפקיד לפנסיה חובה 267 ₪, כזכור במקרה זה  – החישוב מתבצע ביחס לשכר הממוצע במשק (9,673 ₪)  ובדוגמה מספרית:
555=18.5%*3,000
267= 555 – 822

 
בחישוב זה ההפקדה החודשית תהיה 267 ש"ח.

 

עוד קצת פרקטיקה

החיסכון מוכר בשלושה מוצרים: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים (תגמולים לעצמאים) וקופת גמל. לכל אחד מהם יש מאפיינים שונים, יתרונות וחסרונות, וחשוב להתייעץ עם בעל רישיון לבחירת המוצר המתאים ומאפייניו.

 

פנסיה חובה לעצמאים: כל מה שצריך לדעת (חלק ב’)

 

תגובות הקוראים (5)

 1. כהנא דן

  ניתן להפקיד בקופת-גמל במקום??

  הגב
  • עו"ד ויועצת מס חופית ולר

   שלום דן,
   תודה על השאלה.
   לתשומת ליבך ניתן להפקיד לקופת גמל רגילה בלבד. לא לקופת גמל להשקעה.

   הגב
 2. דב בינדר

  עד היום לא היתה חובת הפקדה לפנסיה ועצמאים קטנים לא הפקידו ולא חסכו לפנסיה והחוק חייב אותם רק בתשלומי ביטוח לאומי.חוק שיחייב כל עצמאי קטן לחסוך לפנסיה ימנע עצמאים קטנים בגיל פרישה שנהיו לנזקקים על חשבון הציבור בהגיעם לגיל פרישה במצב בריאותי שלא מאפשר להם להמשיך לעבוד.על אלו נמנים בעלי חנויות מכולת קטנות,ירקנים,נהגי משאיות ומוניות ועוד כל מיני עצמאים קטנים.

  הגב
 3. משה

  המון מלך לא מובן, אפליקציות Robin עשתה לי סדר בכל עולם הפנסיה ובחינם לגמרי, עדיף מאשר כל הטרחה הקשה הזאת.

  הגב
 4. ORIT

  חשוב מאד לקרוא

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?