אמיר צוקר

כך תתכוננו לשנה עסקית חדשה – 4 טיפים שימושיים

אמיר צוקר
שנת 2016 מתקרבת לסיומה, וזה הזמן הנכון עבור בעלי עסקים להיערך עם תכניות עסקיות לשנת 2017. רו"ח אמיר צוקר, מרצה מנטור ויועץ עסקי שמתמחה בתהליכים עסקיים, משתף ב 4 טיפים לתכנון נכון של השנה העסקית החדשה.

הסתיימה תקופת החגים, שהגיעה אחרי ה״חופש הגדול״, חזרנו לעבודה במלוא המרץ. הזמן עושה את שלו וממשיך לרוץ ועוד לפני שנספיק לנשום – שנה עסקית חדשה עומדת להתחיל.

זה בדיוק הזמן לפנות ביומן זמן ולהתחיל להכין את היעדים, תוכנית העבודה והתקציב לשנה הבאה. קבלו את הטיפים שיחסכו לכם את הטעויות שהרבה בעלי עסקים עושים ויעזרו לכם לייצר תוכנית עבודה טובה לשנה הנפלאה שמתחילה עוד רגע.

 

1. עבודת הכנה בשיתוף העובדים

מנהלים רבים מתחילים את התהליך בקביעת שורת ההכנסות הצפויות, ומשם מתחילים לגזור הוצאות ועלויות. מנהלים מנוסים יותר מבקשים לקבל תובנות מעובדים אחרים לפני קביעת היעדים. מומלץ לשאול את דעתם של העובדים לפחות לגבי המכשולים והאתגרים שיעמדו בפני העסק שלנו בשנה הקרובה. התובנות של העובדים השונים יכולות להיות משמעותיות מאוד לתכנון שלכם. הן משקפות זוויות ראיה אחרות, שונות מזווית הראיה ומהפרשנות שלכם למציאות העסקית של החברה.

אם בכל זאת החלטתם להכין את תוכנית העבודה לבד, שתפו את העובדים (בהתאם לרמת חשיפת המידע שמתאימה לכם) בתוכנית המוכנה, ביעדים ובמטרות לשנה הקרובה. בצורה כזו הם ירגישו מעורבים יותר בעסק וירתמו להשגת המטרות.

 

2. ניתוח מגמות

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא להניח שמה שהיה הוא שיהיה. העולם משתנה בקצב כל כך מהיר, שהסיכוי שהשנה הבאה תהיה דומה לזו שמסתיימת הוא לא גבוה. ועדיין, הרבה מאוד בעלי עסקים (וגם מנכ"לים של חברות גדולות) מבססים את תוכנית העבודה על השנה האחרונה ומסתפקים בעדכונה באחוז כלשהו.

הדבר הנכון הוא לנתח מגמות וכיוונים (Trend Analysis) בשוק לפני קביעת היעדים לשנה הבאה ולפני הכרזות על שינויים ארגוניים כאלה ואחרים.

בשלב ראשון ניתן להתחיל בניתוח הסטיות בביצוע בפועל מול התקציב בשנה החולפת.

בשלב שני אפשר לבחון שינויים בסביבה העסקית והאם יש להם השפעה על הלקוחות או על הספקים או אפילו על העובדים שלנו.

לדוגמה, האם יש לקוחות שבעקבות שינויים בשוק (התקדמות טכנולוגית, מיזוגים) לא יצטרכו את המוצר או השרות שלנו בשנה הבאה? האם הספקים שלנו משתפרים (בונים מפעל חדש) או לא? האם יש מחסור בעובדים במקצוע מסוים שישפיע על עליית שכר בשנה הקרובה? ועוד ועוד…

 

3. להבין מה אנחנו לא יודעים

היום כבר ברור שכמות הידע, בכל תחום מקצועי, היא עצומה וגדלה בקצב שאף אחד מאתנו לא יכול לעמוד בו לבדו ואין אפשרות ריאלית לאדם אחד לדעת הכל, אף לא בתחום עסקי מצומצם. מנהלים ובעלי עסקים שבטוחים שכל הידע בעולם נמצא אצלם חוסמים את היכולת שלהם לראות דברים בסביבה העסקית שלהם, פוגעים בעסק שלהם ובסופו של דבר פוגעים גם ביכולת ההתקדמות וההתפתחות של עצמם. לעומתם, בעל עסק ששואל כל הזמן ״מה אני לא יודע וחשוב שאלמד כדי לשפר ולקדם את העסק שלי?״, מגדיל את הידע שלו ומשפר את יכולת ההתמודדות והצמיחה של העסק שלו.

זכרו, אנחנו לעולם לא יודעים הכל, גם כשאנחנו חושבים שכן…אלברט אינשטיין אמר פעם : "אני לא יודע כמה שאני לא יודע…". ואם אינשטיין אמר….

 

4. השקעה בתשתיות ובכלי עבודה עדכניים

מה היינו עושים בלי אקסל? אקסל הוא כלי נהדר והוא הפך לחברו הטוב ביותר של כל בעל עסק, מנהל או איש כספים. על כל נפלאותיו, לאקסל גם חסרונות רבים, בין היתר: קל לפספס ולא לשים לב לטעויות הקלדה ולטעויות בנוסחאות, קשה לשתף נתונים חלקיים בהתאם להרשאות ספציפיות, אין עדכון אוטומטי של הקובץ עם כל שינוי בנתונים ממערכות המידע של החברה (הנה״ח, ERP, CRM, מערכת רכש, וכד׳).

אל תזרקו את האקסל.

מצד שני, בניית עסק דומה לריצה למרחקים ארוכים. רצי מרתון אינם קמים בבוקר ויוצאים לריצת 42 ק״מ. הם מתכוננים, מתאמנים, בונים יכולת אירובית, מחזקים שרירים ומפתחים גמישות. במילים אחרות, הם בונים תשתית וכשהתשתית הזו טובה, ריצת המרתון עצמה עוברת בקלות וללא פציעות. באופן דומה, השקעה בתשתית עסקית מאפשרת לעסק לרוץ לאורך שנים ארוכות ואף לצמוח בצורה בריאה, ללא פציעות.

רוצים שהעסק שלכם ימשיך להיות העסק שלכם שנים רבות? אני מייעץ לכל לקוחותי להכניס לתוכנית העבודה שלהם באופן קבוע, כל שנה, השקעה בתשתיות. בשנים מסוימות זו תהיה השקעה גדולה יותר ובשנים אחרות אלו יהיו השקעות קטנות יותר. זה יכול להיות מערכת מחשב בתחום עסקי כזה או אחר (כספים, שיווק דיגיטלי, ניהול קשרי לקוחות, ניהול הייצור), מערך גיבוי לידע המקצועי עליו נשען העסק שלכם, ציוד ייצור חדש, שדרוג המיקום הפיסי של העסק, מערכת טלפוניה חכמה לשרות הלקוחות שלכם, ועוד.

 

 

תכנון נכון הוא שלב ראשון בדרך להשגת מטרה ראויה.

בהצלחה!