יאיר שיינפלד

איך להפסיק לפחד ולהתחיל להרוויח מנטוורקינג איכותי

יאיר שיינפלד
יאיר שיינפלד, מאמן ויועץ לחברות וארגונים בנושאי ניהול ומרצה בבי"ס לניהול עסקים, משתף ב 5 הרגלים שכדאי לאמץ, לשדרוג יכולות הנטוורקינג שלכם.

נטוורקינג הוא  כינוי לפתיחות להרחבת קשת ההיכרויות שלנו, בעיקר בעולם המקצועי. הרווח הטמון באורח חיים שכזה הינו עצום: הוא מעשיר את חיינו ואת חיי זולתנו, הופך אותם לנעימים וקלים יותר, ומקל עלינו ליהנות מיותר הזדמנויות ברובד האישי והעסקי כאחד.

 

אורח חיים חברתי בכל מימד ופרמטר. מדוע אם כן, לא כולנו מסגלים אותו לעצמנו. אנשים הנמנעים מכל אלה, בוחרים להישאר באזור הנוחות של קשריהם החברתיים הקיימים, ומפסידים את ההרפתקה והריגוש הכרוכים בהיכרויות חדשות.

 

חלקנו נמנעים מכך מתוך מבוכה, אי נוחות ואולי אף חוסר בטחון, ואחרים מסיבות של חוסר ענין, עומס ושאר סיבות.

בסופו של דבר, הרגלינו הופכים להיות הבבואה שלנו. מי שמעוניין להנות מפירות התנהגותו החברתית יכול  לאמץ כמה הרגלים:

 

1. היו פתוחים להיכרויות חדשות, והיו נדיבים ונחמדים לכל מי שמבקש להכירכם – ההזדמנויות הגדולות ביותר שלכם נמצאות אצל אנשים.

 

2. היו נדיבים – חלקו טובות קטנות בכל הזדמנות וללא כל חשבון. בכל פעם שיש לכם הזדמנות לעשות טובה קטנה למישהו נפתחת לשני הצדדים דלת להמשך הקשר והעמקת המחויבות ביניכם. לכו תדעו מתי זה ישתלם לכם.

 

3. שמרו על קשרים רופפים עם אנשים שהכרתם. לא חייבים לתחזק חברויות אמת, אפשר פשוט לשמור על קשר מדי תקופה קצרה  – התעניינו בהם מידי פעם בפעם, שלחו לינק מעניין, התעניינו בפרוייקט שהם מנהלים וכו׳.

 

4. סייעו לאנשים אחרים ליהנות מהקשרים שלכם – חברו בין אנשים בכל הזדמנות. מי שמסייע לייצר קשרים מוצלחים, יקבל עזרה דומה בעתיד.

 

5. השתמשו ברשתות החברתיות לשימור הקשרים החברתיים והעסקיים – זה זמין, קל והכי חשוב – חינם.

 

אם אינכם מחבבים את ההרגלים הללו או שקשה לכם ליישם אותם, נסו להבין מהי הסיבה. בחרו לכם פריט אחד או שניים מרשימת ההצעות שלנו ונסו לראות כיצד אתם יכולים לשלב אותם בשגרה שלכם: אפשר להרים טלפון בזמן נהיגה, אפשר להחליט ששולחים הודעה בלינקדאין אחת לחודשיים שלושה, אפשר פשוט לשלוח מייל עם המלצה להכיר איש קשר משותף שיכול לעניין.

 

לחלקנו, נטוורקינג הינו טבע שני ובא בקלות. לאחרים, הדבר כרוך במאמץ ומוכנות לשינוי. כדאי לצאת מאזור הנוחות שלנו אם זה לא מגיע לנו בקלות. אפשר להיעזר בבני הזוג, בחברים ובכלים טכנולוגיים. לאט תרוויח הרגלים חדשים!