איריס רפופורט

נותנים גז לתעשייה

איריס רפופורט
איריס רפופורט, ראש אגף אשראי והשקעות במערך המסחרי, מספרת על המעבר ההדרגתי – והחשוב – של עסקים לשימוש בגז טבעי.

איריס רפופורט, ראש אגף אשראי והשקעות במערך המסחרי, מספרת על המעבר ההדרגתי – והחשוב – של עסקים לשימוש בגז טבעי.
לפני 4 שנים צפיתי בהקמתו של ענף חדש – אנרגיה מתחדשת. עקבנו אחר גיבוש הרגולציה וההחלטות הממשלתיות בתחום, וליווינו לקוחות רבים בלבטים העסקיים שלהם. ליווינו לקוחות רבים בדרך להוצאת רישיונות וגיבשנו איתם הסכמי מימון לליווי ההקמה והתפעול. בימים אלה, מרגש אותי שוב לצפות בהתפתחותו של מגזר עסקי חדש – הגז הטבעי, שהולך להיות מגזר מכונן למשק הישראלי, שכולנו מצפים שיתרום להוזלת עלויות האנרגיה, יחזק את הכלכלה, ישפר את התחרות, יגדיל את היצוא ויפחית את זיהום האוויר.

הגז הטבעי נכנס לישראל בשנת 2004  ועד כה שימש בעיקר את חברת החשמל, תחנות כוח ומפעלים גדולים מאוד, שצורכים מעל ל-12 מ”ק גז טבעי לשנה. אלה צורכים את הגז בלחץ גבוה, ישירות מתשתיות ההולכה של נתיבי גז, אולם הממשלה מעוניינת   להפוך את הגז למקור אנרגיה מרכזי במשק, ולשם כך היא פועלת להנחת צינורות חלוקה בלחץ נמוך, שישמשו את צרכני התעשייה כולה. הארץ חולקה ל-6 אזורי חלוקה ובינתיים זכו 5 חברות במכרזים ל-25 שנה. בירושלים טרם נבחר מחלק, לעומת זאת באזור הדרום בניית רשת החלוקה היא המתקדמת ביותר, כאשר במרכז ובצפון לוחות הזמנים לסיום עוד רחוקים.

קיים יתרון לגודל בביצוע הסבה לגז טבעי ולכן אנו, בלאומי, מעריכים שבשנים הקרובות המפעלים שיעברו הסבה לגז טבעי יהיו הצרכנים הבינוניים והגדולים, הצורכים מעל ל-100 מ”ק גז טבעי בשנה. להערכתנו, הסבה לגז טבעי עשויה להיות כדאית לצרכנים בינוניים שיצרכו מעל ל-100 אלף מ”ק גז טבעי בשנה, אשר צריכת המזוט שלהם היא בשווי של כרבע מיליון שקלים בשנה, כאשר למפעל, שעלות הדלקים שלו גבוהה יותר, תצמח תועלת גבוהה יותר מההסבה, שכן עלות ההשקעה היא דומה, פחות או יותר, עבור מפעלים קטנים וגדולים, ונעה בין 2-4 מיליון שקלים  – ומכאן היתרון לגודל.

צרכנים אלו הם לקוחות ה- Middle Market שלנו,  בהם מפעלים , תרופות, מזון, פלסטיקה, זכוכית, קרמיקה, צמיגים נייר וכימיה, וכן מוסדות וארגונים כגון בתי חולים. נראה שהיום, יותר מתמיד, קיימות אפשרויות רבות ומגוונות בתחום ייצור וצריכת האנרגיה. אנו חושבים שהשנה הנוכחית הולכת להיות מהותית מאוד עבור התעשייה, שתגביר את קצב ההתחברות לגז הטבעי.

 לפי מודל לבדיקת כדאיות ההשקעה והתאמת תנאי המימון שפיתחנו, צרכן גדול שצורך 500 טון גפ”מ ו-500 טון מזוט לשנה ושעלות צריכת האנרגיה שלו מסתכמת כיום בכ-3.6 מיליון שקלים, לאחר ההסבה לגז טבע,י העלות שלו לצריכת אנרגיה בהיקף דומה תסתכם רק ב-1.8 מיליון שקלים. בהנחה שההשקעה שלו בהסבה תסתכם בכ-3.2 מיליון שקל – הרי שהחזר ההשקעה צפוי להיות פחות משנתיים.

צריך לזכור, שתהליך ההסבה של מפעלים לגז הוא תהליך שעלול להיות ארוך מאוד (שנה וחצי – שנתיים) ולכן כדאי להתחיל אותו מוקדם ככל הניתן. בנוסף, צריך להתחשב בכך שקיימים סיכונים בטיחותיים וכלכליים בביצוע ההסבה ולכן לדעתנו חשוב להיעזר במומחים בתחום ולבחון את כל האפשרויות העומדות בפניכם.

בנוסף, יש לשים לב כי ההשקעה בהסבת המפעל לגז טבעי הינה השקעה המבוצעת על ידי החברה ואיננה ניתנת להפרדה מהפעילות השוטפת של החברה. לכן, טיב הלווה וכושר ההחזר שלו מהותיים להעמדת המימון ותנאיו. על פי המודל של לאומי,  תקופת המימון הינה עד 5 שנים ושיעור המימון יכול להגיע עד ל-100% מעלות פרויקט ההסבה, תלוי בכושר ההחזר של הלווה.  אנו ממליצים לפנות לבנק בשלב מוקדם יחסית על מנת לבחון את אפשרויות המימון, אישור מסגרות האשראי והבנה של תזרים המזומנים הצפוי.

ללאומי יש חזון סביבתי, שדוגל בתמיכה בחברות שפועלות מתוך שימת דגש על איכות הסביבה. כך שהליווי שאנחנו מספקים, לצורך מעבר לשימוש בגז, מרגש וחשוב מבחינתנו, הרבה מעבר לעסקה כלכלית גרידא. החזון של לאומי בתחום האנרגיה משתלב ביעדי הממשלה למעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת. מ-2008 ליווינו לקוחות פורצי דרך בתחום זה, ובשנים האחרונות ליווינו גם יצרני אנרגיה מתחדשת פרטיים. אולם, נכון להיום, עדיין פחות מ-2% מתצרוכת האנרגיה בישראל מיוצרת על ידי אנרגיה מתחדשת, כך שלא הושג  יעד הביניים שקבעה הממשלה בתחום זה – 5% עד 2014. המשמעות היא שיש עוד פוטנציאל רחב לפעילות בתחום. רק לאחרונה, למשל, פורסמה עוד מכסה חדשה לטובת מתקנים סולאריים ואנו עוקבים אחר ההתפתחויות בתחום זה, כאשר אנו עוזרים במימון של תחומים נוספים של אנרגיה ירוקה, כגון מפעלים למחזור פסולת, מטמנות ומפעלי ביו-מאסה.