יוסי אלימלך

מה קורה כשהמועצה האזורית חבל מודיעין משתתפת בהאקתון של לאומי

יוסי אלימלך
המועצה האזורית חבל מודיעין החליטה לשים את תחום החדשנות במרכז, ובמסגרת ההאקאתון של לאומי והבינתחומי רקמה תוכנית להקמת מרכז שעתיד להניע תהליכים דומים במקומות אחרים בישראל. המנכ"ל יוסי אלימלך מספר על התהליך שלימד אותו דברים חדשים גם עובדי המועצה.

הטמעת חדשנות בארגון או חברה הינה תהליך מורכב – אז חישבו עד כמה מאתגר הוא תהליך שילוב חדשנות במועצה המעניקה שירות ל-24 ישובים עם 24,000 תושבים. אנו, במועצה האזורית חבל מודיעין נמצאים בתנופה בכל הקשור לשילוב היבטים חדשניים בפעילות, וכחלק מהתהליך לקחנו חלק בהאקתון של בנק לאומי והמרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

המטרה עימה הגענו  להאקתון היתה ברורה – להפוך את המועצה שלנו למובילה בתחום החדשנות. לפתרון המשימה נרתמו ארבעה צוותי חשיבה שעבדו תשע שעות רצוף בכדי לפתח רעיון מקורי ואפקטיבי. הרעיון המוביל בו בחרנו הוא מרכז חדשנות שיוקם בבמושב בני עטרות, אחד מיישובי המועצה. השאיפה היא לבנות מרכז בו יפעלו מומחי חדשנות שיתמודדו עם אתגרים בתחומים הקשורים לשלטון מקומי.


הפתרון: הקמת מרכז ליזמים מכל הארץ

המניע להקמת המרכז הוא להביא יזמים, סטרטאפיסטים ואנשי מקצוע נוספים שיביאו רעיונות חדשים בתחומים של קהילה, חינוך, תחזוקה ועוד. השאיפה שלנו היא שכל רשות מקומית מרחבי הארץ  תציף את האתגרים שהיא חווה ותקבל פתרונות יצירתיים וחדשניים לאתגרים אלה.


כל הרעיונות שעלו  בהאקתון היו מצויינים, אבל אנחנו התלהבנו בעיקר מהתהליך שעברנו באירוע: משיתוף הפעולה ומהחשיבה שלה היו שותפים גם גורמים מתוך המועצה וגם גורמים מבחוץ. בתהליך העבודה למדנו שלושה דברים חשובים – הראשון הוא ששיתוף פעולה עם אנשים מתחומים שונים מניב פתרונות יצירתיים יותר. השני, הוא שאירועים כמו ההאקתון הם הזדמנות מצוינת לשבירת שגרה, המעודדים גיוס תובנות יעילות וחשיבה מחוץ לקופסה. ולבסוף שגם עובדים בתוך הארגון שופעים ביצירתיות, אבל על מנת לבטא יצירתיות זו עליהם לקבל הזדמנות ובמה ראויה.

 

אני ממליץ בחום לכל ארגון לקחת חלק באירועים כאלו, ובכלל לחוות את עולם החדשנות מקרוב. גם כדי להביא רעיונות טובים לשיפור וייעול העבודה, וגם כדי להפיח רוח חדשה בעשייה.

מבטיחים לעדכן בהתקדמות שלנו 🙂


הכותב הוא מנכ"ל המועצה האזורית חבל מודיעין