רן גבריאל זיוון

הריבית והעסק שלכם – זה הזמן להיערך

רן גבריאל זיוון
בתקופה האחרונה אנו עדים למגמה מתמשכת של העלאות ריבית במשק הישראלי

בתקופה האחרונה אנו עדים למגמה מתמשכת של העלאות ריבית במשק הישראלי: בספטמבר עלתה הריבית של הבנק המרכזי בעוד 0.25%.
הסיבות לכך רבות: ניסיון לבלום את המדד העולה מדי חודש ומאיים על יציאה מיעד האינפלציה של הממשלה (בחודש ספטמבר עלה המדד ב-0.3%), מלחמה בעליית מחירי הנדל”ן, התאמה למגמות הריבית באירופה, החזרת המשקיעים לאפיקים הסולידיים וכו’.

אבל בכל מקרה, אנו אנשי העסקים צריכים להבין את המשמעויות של אירועים כאלה ולהיערך להשפעתם על הפעילות העסקית שלנו.

מה זה אומר לגביכם?

בראש ובראשונה ומעל לכל, התוצר הראשון של העלאות הריבית הוא ייקור האשראי הבנקאי והחוץ-בנקאי. אבל זה לא נגמר בזה. עליית ריבית מעודדת את הציבור לחסוך ורומזת לו כי כל שקל שלא יצרוך עכשיו יהיה שווה יותר בעתיד – זה נכון יותר בריביות גבוהות יותר, אך לגמרי נכון גם ברמת הריבית של היום.

כלומר, בענפים בהם הביקוש למוצרים אינו קשיח (מוצרים שאינם מוצרי חובה שלא ניתן לוותר עליהם), יש להניח כי ככל שהריבית תעלה, הביקוש ירד וזאת כאשר זה עתה הסתיימו שנתיים של משבר ומיתון כלכלי. מצב זה לבטח לא תורם לצמיחה מחודשת וליציבות של העסקים הקטנים.

ירידה בביקוש למוצרים כפועל יוצא של עליית הריבית הוא למעשה הכלי המרכזי של הממשלה (בנק ישראל ונגיד הבנק המרכזי) לכוון את יעדי האינפלציה. הרי אם הביקוש יורד, גם המחירים יורדים והרי לכם הכלי המרכזי במשק לשלוט באינפלציה, אם זו מעזה להרים ראשה מעבר ליעד שקבעה לה הממשלה.

ישנן משמעויות נוספות ולא פשוטות בכלל של השימוש בכלי העלאת הריבית (בטח בשוק עולמי בו המדינות המובילות לא נעות באותו כיוון ובטח שלא באותה מהירות): עליית הריבית הופכת את ההשקעה בשקל לכדאית וגורמת למשקיעים זרים להכניס כסף לארץ להמירו לשקלים – זהו הגורם המרכזי לירידת שער הדולר.

אז עכשיו זה לא רק העסקים הקטנים, שסובלים מירידה בביקוש; גם היצואנים הגדולים המוכרים מוצריהם בדולר השווה הרבה פחות בשקלים, נאלצים לנסות לקזז את ירידת הרווחים או את ההפסדים שנגרמים להם, על ידי הורדת המחירים של הספקים שלהם והקטנת כח העבודה או צמצום המשכורות.

עליית ריבית מעמיסה דווקא על השכבות הנמוכות, שהן צרכניות האשראי המרכזיות (וכאמור האשראי הוא הראשון להתייקר במצב של עליית ריבית). במקביל, אלו האוכלוסיות בעלות כוח המיקוח וההתמחרות הנמוך ביותר ועכשיו גם להן כל שקל בחשבון העו”ש עולה קצת יותר.

שימוש מושכל בכלי הריבית

אל תבינו אותי לא נכון – אני לא נגד שימוש בכלי הריבית כאמצעי לריסון והכוונה של האינפלציה. אבל אני חושב שנכון להשתמש בו באופן מושכל ונכון יהיה גם להשתמש בכלים רבים נוספים, המצויים בידי הממשלה. ישנם עוד פתרונות שיכולים גם לבלום את התייקרות הנדל”ן ולא בהכרח יש להשתמש בנשק כה חזק לצורך כה ספציפי.

בכל מקרה, כשהריבית ממשיכה לנוע לה למעלה, אין זה דבר של מה בכך, בין אם אתם בעלי עסקים, קמעונאים, נוטלי משכנתא או הלוואה, יצואנים או ספקים של יצואן. בעצם רק אם אתם כאלה המחזיקים יתרת זכות בבנק – אז עליית הריבית נותנת לכם יותר על הכסף שלכם.

כל עוד נמשכת מגמה זו של עליית ריבית, חישבו וחשבו את צעדיכם הכלכליים, בדקו כל השקעה העומדת על הפרק ושקללו את החזרי הריבית הגבוהים יותר מהקיימים היום. בתום החישוב, בדקו אם ההשקעה עדיין כדאית.

אל תמהרו לצרוך אשראי לא נחוץ וכדאי לצמצם צריכת אשראי לא הכרחי, אם צברתם בצידו עודפים.

אשמח לסייע ולענות על שאלות.

תגובות הקוראים (1)

  1. ג'קי

    פוסט מעניין ומועיל.

    הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?