יפי דגן

6 עצות לסוחר הבינלאומי המתחיל

יפי דגן
כל פעולה של סחר בינלאומי מתחילה ממש כמו בעסקה מקומית בהסכם מכר בין קונה ומוכר, אבל כשעובדים עם לקוחות או ספקים בחו”ל, הדברים יותר מורכבים. ריכזנו עבורכם 6 עצות חשובות:

ב-30 השנים האחרונות היינו עדים לגידול דרמטי בהיקפי הסחר הבינלאומי בארץ ובעולם. אם אתם יבואנים או יצואנים קטנים ובינוניים, או כאלה המעוניינים להשתלב בסחר הבינלאומי, חשוב לדעת מספר דברים על העבודה עם לקוחות וספקים בחו”ל, כי בתחום הזה (כמו בהרבה תחומים נוספים) – אסור לסמוך על המזל.
 

   לנסח הסכם לפי כללי המכר

כשאתם מסכמים עם צד ב' על עסקת המכר – חובה שתסגרו ביניכם את כל הפרטים בהסכם כתוב, ושלא תשאירו מקום לפרשנויות מיותרות. להפך: עדיף לשים הכל על השולחן, ולהשתמש בכללי המכר של לשכת המסחר הבינלאומית (ה-ICC) הנקראים “"Incoterms, אשר מגדירים מי משלם על מה – הובלה, ביטוח ימי, הוצאות ביטחון מולדת, וכן את גבולות האחריות של כל אחד מהצדדים לעסקת הסחר.

  לבדוק מול מי אתם עובדים

כשאתם מעוניינים לחתום על עסקה מול לקוח או ספק בחו”ל, יש לבדוק היטב במי מדובר – האם הוא אמין? האם יש לו היסטוריה בעייתית? ולהתחיל לחפש עליו מידע באינטרנט או באמצעות חברת מידע עסקי. בנוסף, חשוב לבדוק מהם תנאי התשלום, והכללים הרגולטורים המקובלים במדינה בה הוא פועל.

 

 

   לבחור את שיטת התשלום הטובה ביותר עבורכם

חשוב לסגור את שיטת התשלום שמגנה עליכם בצורה הטובה ביותר. במקרה זה, כמובן שהאינטרסים של היבואן והיצואן הפוכים: היבואן קודם רוצה לקבל את הסחורה – ולהיפרד מהכסף מאוחר יותר. הוא לא רוצה התחייבויות בנקאיות הדורשות אובליגו, אלא ביבוא ישיר. לעומת זאת, היצואן מעדיף קודם לקבל את הכסף ורק אחר כך לשלוח את המוצר.

 
 מייבאים סחורה? בדקו אותה בקפידה אל מול ההזמנה

האינטרס של היבואן הוא קודם כל לקבל את הסחורה ולבדוק התאמתה להזמנה. במקרה של חשש מטיב הסחורה האמורה להגיע, כדאי למנות נציג מטעמכם שיבדוק את הסחורה לפני הטענתה בנמל המוצא ולוודא שזו אכן הסחורה שהוזמנה. אפשרות נוספת היא להשתמש (תמורת תשלום) במכוני התאמה, אשר בודקים במקום את הסחורה מול ההזמנה.

 

 

  תעשו פוליסת ביטוח

כפי שהשקעתם בפיתוח המוצר שלכם ובייצור שלו, חשוב לבטח את המשלוחים בביטוח ימי ולא לחסוך על כך אפילו שקל. בדיוק כפי שאתם עושים ביטוח לרכב, חשוב שיהיה לכם גם ביטוח לסחורה שאתם שולחים, בתקווה כמובן, שלא באמת יהיה בו צורך.

  תכניסו את הבנק לתמונה

ניתן להתייעץ עם מומחי הסחר הבינלאומי לפני חתימת ההסכם. בנוסף, כדאי לבדוק פתרונות למימון הון חוזר, וזאת על מנת לסייע בפער בין קבלת התמורות או התשלום עבור המוצר.

 בהצלחה!

 

יפי דגן היא ראש ענף בכיר סחר בינלאומי ופעילות גלובאלית בבנק לאומי