שרה יונגר

בין הגלובלי ללוקאלי – האתגרים שעומדים בפני הסוחר הבינלאומי

שרה יונגר

גלוקליזציה?….

שלושת העשורים האחרונים התאפיינו בפתיחת שווקי מרבית מדינות העולם למעבר סחורות, שירותים ומידע, בין היתר באמצעות מהלכים כמו הורדת חסמי יבוא, או נקיטת רפורמות שעיקר מטרתן היה להאיץ את פעילות הייצוא. המהפכה הטכנולוגית (שעודנו בעיצומה) נתנה Push רציני לתהליכים הגלובליים, הפכה את העולם ל"שטוח" ו"קטן", כאשר, בין מכלול ההשפעות העצום שלה על המין האנושי, היא סייעה לגידול המואץ בסחר חוצה הגבולות הגבירה את תחרות וקירבה בין יבואנים ליצואנים לכדי מרחק הקלקה (על העכבר/ סמארטפון).

המגמה הזו נעצרה כמעט כליל בעקבות משבר 2008, שהקפיא את שווקי האשראי וגרם לירידה דרמטית בהיקפי הסחר. גם משבר האשראי באירופה נתן את אותותיו. היקפי הסחר הבינלאומי התאוששו מאז – אך אלו עדיין לא הגיעו לרמתם מ-2007.

אם דיברנו על גלובליזציה ופתיחות לסחר מבחוץ, ניתן היום לשמוע יותר ויותר את המושג "גלוקליזציה" מונח שפירושו מעבר לניהול משק פתוח לייבוא בצורה מבוקרת יותר תוך התאמה לתנאים המקומיים. על פי דיווחי ארגון הסחר הבינלאומי (WTO), במדינות לא מעטות ננקטים צעדי מגן על ענפי משק קריטיים במטרה לצמצם את הגידול באבטלה.

האתגרים

בתנאים המשתנים במהירות, יבואנים ויצואנים נאלצים להתמודד עם סיכונים רבים הנובעים מאופייה של עסקת סחר בינלאומי: הריחוק הפיזי – תרבותי; קשיי שפה בין המוכר לקונה; מידת מחויבותו של הצד השני לעסקה ומעמדו הפיננסי; העלויות הריאליות של העסקה כולה; הימצאות מתווכים נוספים הקשורים לעסקה; היכן מתחילה ומסתיימת אחריותו של המוכר ומתחילה זו של הקונה; כיצד ניתן לבדוק האם הסחורה שהוטענה על כלי ההובלה היא זו שהוזמנה; לוגיסטיקת ההובלה מנמל הייצוא לנמל הייבוא; הדוקומנטציה המקובלת בעולם המלווה כל משלוח ומשלוח ומשמעותה לעניין שחרור הסחורה; המיסוי והמכסים במדינות השונות ועוד.

לא מעט אתגרים..

בנוסף לסיכונים שתוארו, על יבואנים ויצואנים להתמודד עם הגבלות הנובעות מהוראות חוק (רגולציות) של המדינות המשתתפות בעסקה, כמו גם אלו המושתים על ידי המדינה המנפיקה את המטבע המשולם. גם לסנקציות הכלכליות המושתות על מדינות/ ארגונים/חברות מסחריות/אנשים פרטיים יש השפעה קריטית על היכולת להעביר/לקבל כספים בעסקאות סחר בינלאומי.

אילו פתרונות עומדים לרשותם של הסוחרים?

עם התפתחות והתפשטות פעילות הסחר הבינלאומי, מתרבים הפתרונות (והגופים שמספקים אותם) לרשות העוסקים בסחר. בין אלה ניתן למנות את הצורך בהכרת הכללים האחידים של שיטות התשלום, מונחי הסחר הבינלאומי והתעדכנות שוטפת בהיבט הרגולוציות הבינלאומיות. בנקים בעולם ובארץ נמצאים בחוד החנית בהענקת ליווי וסיוע בנושאים אלו.

אני אמנם לא אובייקטיבית…. אבל יכולה להגיד בבטחון מלא, שלאומי מוביל את תחום הסחר הבינלאומי בארץ מקרב הבנקים: אם בזכות הידע והניסיון של אנשי המקצוע שעוסקים בתחום; דרך הקפדה יתרה על יישום הפעילות על פי סטנדרטים בינלאומיים; וכלה בעבודה משותפת עם מוסדות מעודדי סחר בינלאומי (ה ICC, למשל); לקוחות סחר בינלאומי בלאומי נהנים מליווי אישי לכל אורך הדרך, הדרכה בבית הלקוח ובאתר לאומי עסקים, כלים דיגיטליים מתקדמים המאפשרים להם לנהל את חשבונם בלחיצת כפתור, בכל זמן, ומכל מקום בעולם וייעוץ מקצועי וניסוח התפור על פי מידה של עסקאות מורכבות המביא להשלמת העסקה בזמן ובהצלחה.

>>> למידע נוסף על סחר בינלאומי באתר לאומי.