פלאי ענת

צעדים ראשונים לעצמאות

פלאי ענת

הספיק לכם להיות שכירים? יש לכם רעיון טוב להקמת עסק? מה צריך להכין לפני שיוצאים לדרך?

 יום העצמאות הוא זמן מצוין לחשוב גם על העצמאות הכלכלית שלנו. האם גם אתם רוצים לממש את החלום ולהפוך לעצמאיים? הספיק לכם להיות שכירים ויש לכם רעיון טוב להקמת עסק עצמאי? השתחררתם מהצבא מלאי מרץ להקמת עסק משלכם? יש לך כבר עסק עצמאי, אבל הוא לא מתרומם?

כמנהלת לקוחות עסקיים בלאומי, אני והבנקאים שלי נתקלים בסיטואציות מסוג זה כמעט מדי יום. אתם – בעלי עסק או כאלה המתכננים הקמת עסק עצמאי – משוכנעים שאתם מכירים מצוין את המוצר שלכם ואת השוק – אבל אתם לא יודעים מאיפה להתחיל: איך מקימים את העסק, כיצד ולמי לשווק, איך לפנות לבנק בבקשת אשראי, איך להתנהל מול ספקים / לקוחות ובעיקר – איך להתנהל מול הבנק.

במקרים בהם הלקוח פונה אלינו בבקשת עזרה או במקרים בהם זיהינו אצל הלקוח קושי בהתנהלות מול הבנק, הצענו את עזרתנו בהכוונה בסיסית בניהול פיננסי (למשל, ניהול תזרים מזומנים). בדרך כלל הצלחנו לפתוח אפיקי מחשבה חדשים ולהעניק ללקוח ידע מקצועי פיננסי רחב יותר, שתרם לשיפור והצלחת העסק.

 

אז מאיפה מתחילים?

קודם כל, חשוב להכין תוכנית עסקית לעסק. תוכנית כזאת עוזרת לעשות סדר במחשבות וברעיונות ונותנת כיווני מחשבה. מומלץ להכין תוכנית הכוללת את הנושאים הבאים, ואיתה לגשת לבנקאי:

הענף / תחום העיסוק –  מומלץ ללמוד את הענף מכל מקור ידע אפשרי (אינטרנט, עיתונות, שיחות עם אנשים הפעילים בענף). ישנם ענפים שנחשבים “ענפים להימנעות” במערכת הבנקאית – כאלה שהוגדרו בעלי רמת סיכון גבוהה וסיכויי ההצלחה בהם, נמוכים יחסית.

הגדרת קהל היעד – מי הלקוחות הפוטנציאלים של העסק? (אנשים פרטיים, מוסדות ציבור, חברות). למשל, לקוחות פרטיים נוהגים לשלם בכרטיסי אשראי או במזומן – כלומר צרכי האשראי של העסק יהיו כנראה נמוכים יחסית. לעומת זאת, גופים גדולים נוהגים לשלם בצ’קים דחויים, ואז שיעור המימון והעלויות שלך כבעל העסק יגדלו.

הוצאות והכנסות – יש להכין טבלה שתכלול את כל הוצאות הקמת העסק: שכ”ד, חשמל, מים, ארנונה, משכורות, פרסום וכו’. מצד שני, יש להכין שתי גרסאות לצפי מכירות – גרסה אופטימית מול גרסה פסימית. שליטה בתזרים המזומנים (הוצאות מול הכנסות) הינה מפתח משמעותי להתנהלות תקינה מול הבנק וגם לך.

תמחור המוצר או השירות שמוכר העסק – מחיר המכירה צריך לכלול, בנוסף לכל ההוצאות (חומר גלם, שעות עבודה, חלק יחסי מההוצאות השוטפות וכו’), גם  את עלויות האשראי הבנקאי.

מועדי תשלום הוצאות קבועים – מומלץ לקבוע יום קבוע בחודש לכל סוג של הוצאה, לדוגמא: משכורות ב- 9 בחודש, תשלום ספקים ב-25 בחודש וכו’. כך תוכל לשלוט בתזרים ההוצאות שלך ללא הפתעות בחשבון הבנק.

כל הסעיפים שלהלן חייבים לקבל ביטוי בתוכנית העסקית שאיתה אתם ניגשים לבנק. מעבר לכך מומלץ לחשוב על דרכים יצירתיות לשיווק העסק ולהגדלת מספר הלקוחות שלו. כדאי לזכור, כי בארץ קיימים מספר מרכזי טיפוח יזמות (מט”י), המסייעים בהכוונה לפתיחה וניהול עסק, ומלווים אותך בבניית העסק תמורת עלות נמוכה יחסית. וכמו תמיד – הבנקאים העסקיים בסניפי לאומי ברחבי הארץ, ישמחו לעמוד לרשותכם, לכוון וללוות על מנת שהעסק שלכם יצליח.