מאיר רוט

סביבתי וכלכלי: איך תהפכו את העסק לירוק יותר?

מאיר רוט

היום, כל בעל עסק יודע שיש עדיפות עסקית וכלכלית לעסק שממותג כידידותי לסביבה. תקנים סביבתיים עדכניים הציבו מספר קווים מנחים להתנהלות סביבתית בעסקים, וגם העסק שלכם יכול ליהנות מהיתרונות של ניהול סביבתי נכון. קבלו כמה רעיונות:

 

מדדו את השפעות העסק על הסביבה

כל עסק משפיע על הסביבה בדרכים שונות: צריכת חשמל, מים, דלק, נייר, חומרים מיוחדים, פסולת אורגנית או אלקטרונית ועוד. איך שלא נסתכל על זה, כל אלו הן השפעות סביבתיות, שמיפוי ומדידה שלהן הם הצעדים הראשונים לטיפול.

 

מצאו את ההשפעות הסביבתיות המהותיות של העסק – וטפלו בהן

גם בתחום הסביבה, כדי לא ללכת לאיבוד צריך להתמקד בעיקר. השתמשו במידע שאספתם על העסק ומצאו אילו פרמטרים יוצרים השפעה מהותית על הסביבה. למשל, בעל מזנון או תחנת דלק יכול להחליף את נייר ההדפסה במדפסת שלו לנייר 100% ממוחזר, אבל ההשפעה של צעד כזה תהיה זניחה לעומת צעדים אחרים שהוא יכול לנקוט: אולי יהיה נכון יותר אילו בעל המזנון ידאג, קודם כל, למיון נכון של הפסולות; ובעל תחנת הדלק יתקין מבעוד-מועד מערכת מישוב אדי דלק. לעומת זאת, החלפת נייר שכזו במשרד עורכי דין למשל, תהיה בעלת משמעות לא מבוטלת, מכיוון שנעשה שם שימוש רב בנייר. בדרך כלל, הטיפול בהשפעות הסביבתיות המהותיות יכול מחד לחסוך לעסק כסף, ומאידך להגדיל את מעגל הלקוחות וההכנסות שלו בטווח הארוך.

 

רוצים לשמור על הסביבה? שתפו בכך את כלל העובדים

העובדים הם הפנים של העסק שלך. אם הם יפנימו שהעסק הולך לכיוון ירוק יותר, יש סיכוי אמיתי שתגיעו לשם. דאגו להסביר להם מהו החזון ומהם היעדים בתחום זה, הדריכו אותם ו-ודאו שהם יודעים איך ולמי לפנות כשהם נתקלים בבעיה הקשורה לתחום איכות הסביבה. רצוי למנות נציג מטעמם כמי שירכז את הפעילות ויפעל להרחיבה.

זכרו שבסבירות גבוהה, הרעיונות הטובים ביותר להתייעלות סביבתית בעסק יגיעו מהעובדים שבקיאים בפרקטיקה ובפרטים הקטנים.

 

היזהרו מ"התיירקקות" (Green Wash)

בעידן שבו מוצר או עסק בעל יתרון סביבתי הוא נכס שיווקי, יש נטייה ברורה להגזים בערך המוסף או לתאר את היתרון הסביבתי באופן מגמתי ולא מהימן. בכדי לעזור לעסקים לשווק את היתרונות הסביבתיים מבלי לפגוע בצרכנים, המשרד להגנת הסביבה והרשות להגנת הצרכן פרסמו "מדריך להצהרות סביבתיות מהימנות".

בדקו שאתם לא מטעים את הלקוחות שלכם.

 

היעזרו בידע ובהצלחות של אחרים

המשרד להגנת הסביבה וגופים נוספים מפרסמים מידע רב ומדריכים שונים, שנועדו לעזור לעסק שלכם להצליח להיות ירוק יותר. כל מה שצריך זה קצת זמן לקרוא:

המדריך לפיתוח בר קיימא בעסק שלך

המדריך לכלכלה ירוקה – מגמות, חקיקה, מענקים וסיפורי הצלחה

הטמעת ניהול סיכונים סביבתיים בתהליך קבלת החלטות השקעה

מגיעים לעבודה בירוק: המדריך למעסיקים – תחבורה בת קיימא

מדריך לבתי אוכל ידידותיים לסביבה

 

מוזמנים ללמוד גם מאיתנו: איך מנהלים את תחום איכות הסביבה בבנק לאומי?

 

בהצלחה!