גיתית שלומי

3 דברים שכדאי לעשות במעבר משכיר לעצמאי

גיתית שלומי
הבחירה להיות עצמאי נתפשת כדרך להגשמה עצמית, מיצוי הפוטנציאל האישי והגשמת חלום. אז תקשיבו ללב ותאפשרו לעצמכם ותאמינו בעצמכם - רק אל תשכחו שכאשר מדובר בזכויות שלכם, כל אחת ואחד צריך לדאוג לעצמו.

1) זכויות בסיסיות – תדאגו לזכויות שלכם מהרגע הראשון

כדי לדאוג לזכויות שלכם, הדבר הראשון שאתם צריכים לוודא זה שאתם מדווּחים כעצמאיים שהוגדרו ברשויות לפי הקריטריונים הבאים:

  • עצמאי העובד 20 שעות לפחות  בשבוע (בממוצע).
  • ההכנסות החודשית הממוצעת עולה על 4,953 ₪.
  • עצמאי העובד 12 שעות לפחות  בשבוע (בממוצע) וגם הכנסתו החודשית הממוצעת עולה על 1,486 ₪.

מי שלא עומד באחד מהקריטריונים האלו, לא ייחשבו הכנסותיו כעצמאי – בעת חישוב זכאותו לדמי פגיעה, דמי לידה, קצבת נכות, נכות מעבודה ואפילו קצבת זקנה.

שימו לב לעניין זה מראש: לא תוכלו לשנות את מעמדכם כעצמאי במועד שבו כבר אירע אחד מהמקרים שציינתי (לידה, מחלה, פגיעה בעבודה וכו').

 

שחקנית


2) ביטוח – לפעמים מזמין השירות צריך לדאוג לביטוח שלך

אם אתה עצמאי שעליו חל צו ביטוח לאומי לגבי סיווג מבוטחים (בין היתר חל בתנאים מסוימים על: שחקנים, מרצים, מורי דרך, רקדנים, זמרים, נגנים, מנחי אירועים ועוד), עליך לוודא כי מזמין השירות (הלקוח) מודע לכך שעליו לשלם בגינך דמי ביטוח לאומי, ממש כמו עבור עובד שכיר, ובמקביל לנכות מהתשלום המגיע לך את חלק הביטוח הלאומי שחל על העובד. תשלום זה מזכה אותך גם באפשרות לקבל דמי אבטלה וכן תשלום בעת פשיטת רגל או פירוק תאגיד של המעסיק.  התשלום שיחול עליך בפועל יהיה בשיעור 12% (מעל 60% מהשכר הממוצע) במקום 17.83%.

 

דאג לעצמך

 

3) מעמד – לא לחכות לרגע האחרון

עצמאים רבים בודקים את מעמדם ומבינים את משמעותו רק אחרי שהגישו תביעה לביטוח לאומי שנדחתה או שולמה בסכום הנמוך מהכנסתם הריאלית, ואז מוצאים עצמם ללא דמי פגיעה במקרה של תאונת עבודה או ללא דמי לידה ועוד. מאחר וקביעת המעמד אינה ניתנת לשינוי בדיעבד, כל עצמאי חייב  לבדוק את מעמדו בביטוח לאומי. יועץ המס שלכם יוכל לבצע בקלות את הבדיקה הזו עבורכם. אל תדחו את הבדיקה כי ייתכן שתאבדו את הזכויות שלכם ולעיתים אובדן זכויות משמעו אובדן העסק והחלומות.

 

לסיכום: כעצמאי אתה דואג לעצמך!

טיפול מראש בזכויות שלכם ובמעמד שלכם יבטיח שביום סגריר יהיו לכם פחות דאגות על הראש, לכן זכרו את שלוש הנקודות שפרטתי כאן:

  1. וודאו שאתם מוגדרים כעצמאיים ועומדים בהגדרות הקריטריונים.
  2. וודאו שבמקרה שלכם או בפרויקט מסוים מזמין השירות אמור לשלם בגינכם את דמי הביטוח הלאומי – ולא אתם.
  3. הסדירו את המעמד שלכם בהקדם.

 

אני תמיד ממליצה  לדאוג לתנאי ביטוח לאומי נכונים ומתאימים לכם, ומאחלת בריאות שלמה ועסקים משגשגים – ללא צורך בשימוש שירותי הביטוח הלאומי.

 

גתית שלומי היא יועצת מס A.M ממשל ומדיניות ציבורית. יו"ר פורום המיסים ומ"מ נשיא לשכת יועצי המס בישראל. בעלת משרד לייעוץ מס וחשבונאות, משמשת כיועצת בתחום הכספי, המיסוי והשכר לעצמאים, שכירים, עמותות וחברות.