ניר שריג

מחקר חדש: תשכחו מ-9 שעות עבודה ביום

ניר שריג
איזה עסק יצליח יותר לדעתכם? כזה שהעובדים שלו עובדים משמרות מלאות מהמשרד, או דווקא עסק שמאפשר לעובדים שעות עבודה גמישות, גם מהבית? מחקר חדש של האוניברסיטה היוקרתית בארה"ב מציג תשובה חד-משמעית ומפתיעה

מחקר חדש שנערך בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, טוען כי חברות שמאפשרות לעובדים שלהן לעבוד מתי שהם רוצים, ומאיפה שנוח להם (כלומר, לא בהכרח מהמשרד) – ייהנו מעובדים יעילים יותר ובעלי תחושת חיבור גבוהה יותר לארגון. לאחרונה, גם ביל גייטס התבטא בנושא וסיפר כי להשקפתו, המתנה הכי חשובה שחברות יכולות להעניק לעובדים (ולעצמן) הן שעות עבודה גמישות במשרד או מחוצה לו.
 

החוקרים החליטו לבחון מספר פרמטרים: נאמנות לארגון, חיסכון למעסיק ובראש ובראשונה – רמות התפוקה והפריון של העובדים. את הניסוי ערכו בקרב עובדי משרד הפטנטים והרישום המסחרי בארה"ב, אשר הורשו לעבוד בשעות גמישות. התוצאות הראו עלייה של 4.4% בפריון העבודה בקרב העובדים שהשתתפו בפיילוט. זאת ועוד, הניסוי לימד שעובדים רוצים גמישות, כלומר כזו שתאפשר להם לעבוד מהבית או מהמשרד – עפ"י שיקול דעתם.
 

על פי המחקר, המהלך הוביל לעלייה של 132 מיליון דולר בהכנסות משרד הפטנטים האמריקאי, ירידה של 4.4% בעלויות ההעסקה וחיסכון של 38.2 מיליון דולר בהוצאות על שכירת שטח משרדי.
"עבור הרוב המוחלט של המעסיקים מהסוג הזה, עבודה מרחוק היא win-win, מכיוון שהעובד יכול לעבור לגור באזורים זולים יותר, אשר מרוחקים מהמשרד, בשעה שהמעסיק יראה תפוקה גבוהה יותר", טוענים החוקרים.
 

 

 עבודה גמישה – לא לכל אחד

ישנם מספר גורמים שצריך לקחת בחשבון כשבוחנים  מהלך של "שעות עבודה גמישות" בעסק:

סוג העבודה 

גמישות בשעות העבודה חייבת להתאים לסוג העבודה, כלומר כזו הדורשת תיאום מועט בין עמיתים לעבודה, אופי עבודה עצמאי ו ושיטות עבודה ברורות.

הדרגתיות

 מעבר הדרגתי עשוי לעזור לעובדים להסתגל. נדרש לבחון את תפוקת העבודה מהבית, לפני שעוברים לאופציה האוטונומית לחלוטין. שינוי הדרגתי עשוי להעניק לעובדים ולמעסיק זמן לקבוע תהליכים משלהם לעבודה מרחוק.

אמון
 

להערכת החוקרים, העדר אמון הוא החסם העיקרי של החברות בדרך למתן יותר גמישות בשעות העבודה. כמו בניסוי שנעשה במחקר, נכון לצאת לדרך עם קבוצת עובדים בארגון, עם עדיפות למנהלים, שהינם בעלי רמות אמון גבוהות ובעלי וותק בארגון.

 שימוש בכלים טכנולוגיים
 

ראשית, וודאו כי לכל מיקום מרוחק מהארגון יש גישה לאינטרנט. לאחר מכן, דאגו שיהיה בארגון מערך כלים לתקשורת שוטפת אונליין – דבר שיעזור לפתור את החשש הגדול ביותר של העובדים – להרגיש שהם "מחוץ ללופ". בניסוי שנעשה במסגרת המחקר של הרווארד, גילו החוקרים עלייה נוספת של 3% בפריון העבודה, רק הודות לשימוש נכון בכלים טכנולוגיים נפוצים, כגון VPN, העברת מסרים מידיים וכו'.

 

קישור למחקר:
 https://hbswk.hbs.edu/item/how-companies-benefit-when-employees-work-remotely

 

ניר שריג הוא עורך תוכן בלאומי בלוג.