מיכל קיסוס הרצוג

כשפינטק פוגש רגולציה: איך מתגברים על הפערים?

מיכל קיסוס הרצוג
מה קורה כשחברת סטארט אפ מתחילה לגדול? את מי היא פוגשת בדרך ואיך היא יכולה להתגבר על הקשיים? מיכל קיסוס, ראש אגף חדשנות ודיגיטל בטור אופטימי על עולם הפינטק.

מעבר ההתבגרות

בתיכון המודל שלי לחיקוי הייתה הילה. י"בטניקית הכי מגניבה שיש. שיער שחור ארוך. איפור כבד. קעקועים. מנגנת בלהקה. הכי מרדנית שיש. היא לא ראתה אף אחד ממטר וזה היה הקסם שלה. בקיצור – אש.

אחרי כמה שנים טובות, ראיתי אותה יום אחד עוברת ברוטשילד. בקושי זיהית אותה. בחורה מסודרת, מכופתרת משהו. אפילו קצת  דודה. לא האמנתי שזו הילה?!

למה אני מספרת לכם על הילה מהתיכון שלי? כי בעיני זה משל מעולה למעבר. ההתבגרות הזו משולה למעבר שחברות עושות מהיותן חברת סטארטאפ קטנה, צעירה, דינמית ומגניבה לחברה גדולה, אחראית ומבוגרת. רק שלא כל מעבר כזה צריך להיות טרגי.

 

המעבר הזה יכול לקרות בשני אופנים עיקריים:

  1. הראשון – חברה שגדלה. בתקווה גם שמצליחה. ועם הגודל נולדים אגף משאבי אנוש, וביקורת פנים, ומשוב שנתי, ושיחות שכר, וקיוביק מרוחק מהמנכ"ל ומה הקשר הזה בין זה לבין החדר וחצי שהתחלנו איתו בבית של אמא של אחד המייסדים.
  2. השני – כשהחברה מגיעה לשת"פ עם חברה או תאגיד גדול אחר בעלי legacy. אתה מקבל נדוניה מטורפת ומתבגר בדקה.

בהקשר של פיננסים, פעמים רבות, ההשלכות של המפגש זה הן – מפגש עם הרגולטור.

 

 

לא כל מפגש עם הרגולטור חייב להיות התנגשות בקיר בטון

  1. מי מכיר אתLending Club ?

המניה של Lending Club, ענקית מימון ההמונים, ירדה ב-54% מאז ההנפקה בדצמבר 2014 וספגה זעזוע עצום עם פרישתו הכפויה של המנכ"ל של החברה, שהואשם בהונאה הקשורה למכירת הלוואות. את ההונאה חשפה הביקורת הפנימית של החברה ומאז כל התחום שלp2p lending  הוא תחת עין בוחנת של הרגולטור, וכל החברות תחום חוטפות בראש.

  1. הרכישה של Simple ע"י הבנק BBVA הביאה ערכים רבים שני הצדדים. אך מבחינת רגולציה, זו מקשה קצת לגייס לקוחות בגלל תהליכי זיהוי של הכר את הלקח בעת פתיחת חשבון.  

 

יש לא מעט פינטקיסטים שאני פוגשת שמספרים שמצאו דרך לעקוף רגולציה, אבל גם אם הם כן מודעים לזה שזה רק מצב זמני, אי אפשר להסתמך על כך ב long run. הליגה של הגדולים מחייבת מפגש עם הרגולטור. וכדי שזו לא תהיה התנגשות חזיתית בקיר בטון  (או שימחצו אותנו או לחשב מסלול מחדש או כל דימוי אחר שמתאר מצב של הפסד) – עלינו להיערך לזה מראש.

 

זה לא אומר בשום אופן שצריך להפסיק לרוץ;
זה כן אומר שצריך להתכונן מספיק זמן מראש ליום הדין הזה וגם להיות יצירתיים. 

דרך אגב: הסוגיה הזו רלוונטית לעוד תעשיות. דוגמאות? Uber עם דיני עבודה, Airbnb עם דיני מיסים, מעניין איך eatwith תתמודד עם דיני תברואה בהמשך..

 

אבל…ישנן הרבה דרכים יצירתיות להתמודדות.
דוגמאות טובות מגיעות דווקא לא מתחום הפיננסים:

כבר בתחילת דרכם, נתקעו אנשי Waze עם קושי רגולטורי האוסר שימוש בנייד בזמן הנהיגה. והלא על בסיס כך מושתתת כל אפליקציה. במקום לנטוש את הרעיון או לשנות את המוצר או להסתמך על שכנוע הרגולטור בהמשך, WAZE החליטו לאתגר את הרגולציה והוסיפו פיצ'ר בסיסי, שכולנו מכירים: "אינני הנהג".  הפיצ’ר אינו מונע שימוש באפליקציה ומגלגל את האחריות למשתמש.

גם spotify, חברת שירות המוזיקה בסטרימינג, מצאה פתרון המאפשר למאזינים ליצור כביכול רשימת העדפות ע"י קבלת רישיון רדיו.

במקביל לכל אלו גם הרגולטור מתפתח. עובר אבולוציה. הוא לא אינקוויזיטור שמחפש רק לנהל סיכונים. הוא מנסה, קודם כל, להבין את העולם החדש ולהתאים את עצמו. פשוט טיפה לאט..

 

בארה"ב ואירופה מקדמים יוזמות רבות לקידום חדשנות והטמעה של פינטקים בבנקאות.

בארה"ב ההרגולטור פרסם white paper שמדבר על חדשנות אחראית; באנגליה הרגולטור מפתח יחד עם Open Banking Working Group פלטפורמה שתאפשר לכולם להתחבר לבנקים ב- API. וגם בישראל הרגולטור חושב על כיוונים דומים. השינויים הרגולטוריים האלה פותחים הזדמנויות חדשות…

 

ואיך כל זה מתחבר למשקיעים, להילה מהתיכון ולשקיעה רומנטית?

השאלנו את הילה שלי מהתיכון שתייצג היום את תחום הפינטק.ואכן ככזה, התחום ב hype מטורף. מן הסתם.

'סיטי בנק' טוען כי הפינטק נגס כבר בכ- 9 מיליארד דולר מהכנסות הבנק עד כה, כאשר תוך 4 שנים ההערכה היא כי הרווחים של חברות הפינטק בצפון אמריקה צפויים לגדול במהלך השנים הקרובות פי 10, ויגיעו לרווחים של יותר מ- 100 מליארד דולר. ב- 2030 הפינטק יהווה 17% מכלל השירותים הבנקאיים, שווה ערך ל 203 מיליארד דולר רווחים.

לא בכדי הושקעו בשנת 2015 כמעט 20 מיליארד דולר בפינטקים, לעומת פחות מ- 2 מליארד ב- 201, רק לפני לפני 5 שנים.

אבל, כש Lending Club קרסה, המשקיעים משכו את ידם.

ב Wall Street Journal טענו כי 'משקיעים ואנליסטים אומרים שהם מתייחסים בזהירות יתר לכל הסקטור שנקרא online-lending'.

 

אבל זה לא חייב להיות ככה.

המעבר החד הזה מרוק&רול לדודה אחראית לא חייב להיות כל כך טרגי.

יש לא מעט חברות שכבר משקפות למשקיעים את ההכנה שלהן לשלב הבגרות.

אחת מהדרכים היא באמצעות גיוס נושאי משרה בכירים שהם אקס רגולטורים וכ"ו.

לאמור, נכון להיום – הילה עדיין מאד מגניבה ומאד רוק אנד רול.

אבל בתור כמשקיע שמתכנן לעתיד אנחנו חייבים לוודא שחברות פינטק צעירות יודעות גם להזדקן יפה.

חובת ההוכחה היא עליהן.