ליאת שחרור

מה מסתתר בדוחות הכספיים של העסק שלכם?

ליאת שחרור
ליאת שחרור, מנהלת לקוחות עסקים בסניף ההלכה, משתפת מהניסיון שלה בקריאת דוחות כספיים של בעלי עסקים ומדגישה 9 נקודות שכדאי להסתכל עליהן

בפגישות שאני מקיימת עם לקוחותיי, אני נוהגת לבקש מהם לעיין בדו"חות הכספיים שלהם – ולא רק בגלל הוראת המפקח על הבנקים.

מדי פעם אני מרגישה שבעלי חברות לא מבינים מה כל כך מרתק אותי בדו"ח הזה. לעיתים, זה בגלל שהם לא בקיאים במה שמסתתר בין השורות.

על כן, רציתי לשתף אתכם בחלק מהדברים שאני בוחנת בדו"חות. חשוב לי להדגיש שאין כאן 'נכון' או 'לא נכון'. כל חברה נבחנת ביחס לפרמטרים שונים, לרבות וותק ומאפייני הענף בו היא פועלת.

 

1. מחזור ההכנסות

ראשית, אני אבחן האם הלקוח מתנהל בקו העסקים המתאים לו בלאומי. שנית, אבין איזה חלק ממחזור הפעילות של העסק עובר בלאומי והאם זה תואם את המימון שמקבל הלקוח אצלי.  לפעמים אני פוגשת לקוחות שמעבירים בבנק מחזורים נמוכים ביותר, מסיבות שונות, ופתאום אני  מגלה שמדובר בחברה גדולה בהרבה ממה משחשבתי. כמובן שאבדוק את המגמה – האם חל גידול /קיטון במחזור ובמה הוא מוסבר. זה לרוב השלב שאשתף את הבעלים בשאלות שלי.

 

2. מינוף

מעניין אותי לדעת האם כל המימון שהחברה צריכה נלקח מהבנק, או שחלקו מומן ע"י הבעלים. כמובן שככל שרמת המינוף גבוהה יותר, כך הסיכון גבוה יותר. האם האשראי הבנקאי תואם את צרכי הלקוח? לא פעם אני נתקלת בחברות שבעליהן השקיעו ברכוש קבוע (למשל רכב, מכונה או נכס) ולא לקחו לשם כך הלוואה לטווח ארוך מהבנק. לרוב זה יקשה על ניהול התזרים של החברה.

 

3. חוב לקוחות ושיקים לגביה

בימינו, כשהגביה הפכה להיות החוליה החלשה, חברות עשויות להגיע ליתרת חוב לקוחות שהם לא הורגלו בה. לעיתים היא מקשה מאוד על ניהול התזרים השוטף של העסק. זה המקום לבחון, האם נכס זה של החברה (חוב הלקוחות) יכול לשמש את הבנק כבטחון ולהקל על החברה במימון ההון החוזר. או במילים אחרות – אולי אפשר להגדיל את האשראי הקיים כנגד שעבוד החוב?

 

4. מזומנים

חלק מהחברות מחזיקות סכומי כסף בשוטף או בפיקדונות קצרי מועד. כדאי לבחון את הכדאיות הכלכלית בכך. אם הבעלים מעוניין ביתרת פיקדון, למרות שהוא צורך אשראי ומודע לפערי הריביות, עליו למקסם את התשואה על הפיקדון בכפוף לנזילות שהוא צריך. לא פעם אני פוגשת לקוחות עם פיקדון שבועי, שמעל לשנה לא נפתח. אפשר להכפיל ולשלש את התשואה אם נחשוב על הסכום האמיתי שצריך להיות זמין.

 

5. הוצאות שכ"ד

בטור הקודם שלי, הצגתי את הדילמות של בעל עסק ברכישה של נכס לצרכים מסחריים. בעלי עסקים לא תמיד מודעים לכך שקיימים הבדלים בין משכנתא פרטית (עבור נכס פרטי) למשכנתא מסחרית (עבור נכס מסחרי). זה הזמן לבחון את הכדאיות של הוצאות שכ"ד של העסק שלכם. השוו, למשל, בין גובה השכירות החודשית שאתם משלמים לבין גובה ההחזר החודשי שהייתם משלמים לו הייתם רוכשים את הנכס ונוטלים משכנתא.

 

6. הוצאות מחקר ופיתוח

אם הוצאות אלו גבוהות במאזן שלכם, ייתכן ואתם מתאימים ליחידת העילית שלנו – 'לאומי-טק', זרוע בנקאות היי-טק של קבוצת לאומי. שם תפגשו בנקאים שידברו את השפה שלכם ויציעו לכם מגוון פתרונות בנקאיים מותאמים לסקטור ייחודי זה.

 

7. עלות המכר

לפי סעיף זה אוכל לדעת בוודאות האם אתם יבואנים ומה היקף היבוא שאתם מבצעים בשנה. בנקודה זו אבדוק שאתם מכירים את המוצרים הבנקאיים שלנו המותאמים בדיוק לכם, כגון מתן גרייס בהלוואה עד קבלת הסחורה או מימון עלויות המכס וכו'.

 

8. שכר עבודה

כמה עובדים יש לכם? האם ידעתם שהעובדים שלכם יכולים לקבל  הצעת ערך מלאומי המותאמת רק להם? במקום לטפל בעובדים שזקוקים למקדמות, תפנו אותם אלינו. הם ייהנו מיחס משופר ומועדף – רק בגלל שהם עובדים שלכם.

 

9. עתודה מול יעודה לפיצויים

האם ביצעתם כבר הפקדות לעובדים? האם אתם מכירים את כל הטבות המס והתקרות להפקדה?

מומלץ להכיר את הפרטים ולהתייעץ עם רואה החשבון או יועץ המס שלכם.