קרן ופנר

כל מה שלא ידעתם על ההוצאות המוכרות לעסק שלכם

קרן ופנר
עניבות, נעליים, טיסות לכנסים, ואפילו שיפוצים וחלק מהמשכנתא (אם אתם עובדים מהבית) – כולם יכולים להיחשב כהוצאות מוכרות לעצמאים על ידי מס הכנסה. לעומת זאת, פגישות בבתי קפה – דווקא לא. מהן ההוצאות המוכרות שרבים מבעלי העסקים לא יודעים עליהן? מדריך

גם בעלי עסקים ותיקים, וגם בעלי עסקים צעירים, מכירים פחות או יותר מהן ההוצאות המוכרות שיכולות לחסוך להם תשלומי מס מיותרים. ברשימה הזו נמצאים בין היתר – ציוד משרדי, ביטוח לעסק, ייעוץ מס ועוד.
אבל מה עם כל אותן הוצאות שאנחנו מתלבטים לגביהן, או לא ממש בטוחים האם ניתן לנכות אותן מההכנסות החייבות? ריכזנו עבורכם כמה הוצאות מוכרות שלא בהכרח ידעתם עליהן:

עובדים מהבית? תתכוננו להיות מופתעים לטובה

אם אתם מנהלים את העסק מהבית, יש סיכוי גבוה שאתם זכאים לנכות הוצאות נוספות, שחלקן יוכרו באופן חלקי ובהתאם לתנאים מסוימים – בין היתר: חשבון חשמל, טלפון, ארנונה, אינטרנט, כיבוד ועוד. גם רכישת ציוד קבוע לבית, אשר משמש אתכם לעסק, יכול להיות מוכר – מחשב, ריהוט משרדי, ואפילו תיקונים ושיפוצים גדולים.
 

מה שאולי יפתיע רבים הוא שאם יש לכם משכנתא על הבית, אז גם הריבית שאתם משלמים על המשכנתא יכולה להיות מוכרת באופן יחסי למספר החדרים בבית, במידה ואחד מהם משמש כמשרד.
טיפ נוסף – נסו לקבל חשבוניות מופרדות מבעלי המקצוע על כל מה שנוגע למשרד הביתי – צביעה, שיפוץ או תיקון. גם בביטוח על הבית – עדיף לקבל פוליסה מופרדת על החדר שבו אתם משתמשים כמשרד, כי גם זו הוצאה מוכרת.
 

 

נעליים ועניבות? כן! משקפי שמש ושעונים, כנראה שלא 

כיצד נבחין איזה מהביגוד שרכשנו יכול להיחשב כהוצאה מוכרת?
כאשר הביגוד שייך באופן מלא לתחום העיסוק או העסק. לדוגמה אם לוגו של העסק מוטבע על גבי הבגד או שעל העוסק קיימת חובה ללבוש את הבגד במקום העבודה ( למשל חלוק רופא, גלימת עו"ד, סרבל עבודה וכו') אז ההוצאות על הביגוד יוכרו באופן מלא.


במידה והביגוד הוא יומיומי, אך בעל העסק מחויב לרכוש אותו כחלק מעיסוקו (עניבות, חולצות, מכנסיים ועוד) אז מס הכנסה יכיר ב-80% מההוצאה. שימו לב, שגם נעליים יוכלו להיכנס תחת קטגוריה זו, בעוד הלבשה תחתונה, משקפי שמש, שעונים וכו', לא ייחשבו, אלא אם יוכח באופן מובהק כי הם קשורים לתחום העיסוק של בעל העסק.

 

טסתם לכנס? שמרו את הקבלות

במידה וטסתם לחו"ל, תוכלו לקזז את הוצאות הנסיעה, בתנאי שהנסיעה היא עסקית וקשורה באופן ישיר לתחום העיסוק שלכם. נסיעות לצורך לימודי מקצוע חדש או השתלמות בתחום שלא נוגע לפעילות העסקית שלכם, לא ייחשבו כהוצאה מוכרת, בעוד שכנסים, השתלמויות, ירידים ופגישות עם לקוחות – כן.
 

חשוב לשמור כל מסמך שיכול להעיד שזו אכן הייתה נסיעה עסקית ואת כל הקבלות הקשורות לנסיעה – כרטיסי טיסה, הוצאות לינה, אש"ל, הוצאות השכרת רכב, מוניות או כל הוצאה אחרת. לא כל ההוצאות מוכרות באופן מלא ולחלק מההוצאות קיימת תקרה, לכן מומלץ להתייעץ עם יועץ מס בנושא לפני הנסיעה. 
לא רק בחו"ל – חשוב לדעת כי גם הוצאות אש"ל ולינה במסגרת נסיעה בעלת אופי עסקי בתחומי ישראל (לדוגמה פגישה עם לקוחות) מוכרות כהוצאה מוכרת, עד תקרה מסוימת. 
 

 

אפילו על דמי הניהול בבנק אפשר לקבל החזר

אם אתם עסק קטן, כנראה שיש לכם חשבון בנק עסקי. חשוב לדעת כי דמי הניהול של החשבון העסקי – גם הם מוכרים כהוצאה מוכרת. בנוסף, אם אתם מפקידים סכום חודשי לקרן השתלמות, או מפרישים סכום גדול בסוף השנה לטובת אפיק חיסכון – חלק מסכום ההפקדה יכול גם הוא להיות מוכר כהוצאה מוכרת. כדאי להתייעץ עם יועץ מס לפני סוף שנת המס בנושא זה.

 

ומה לא יוכר לכם במס הכנסה? ישיבות בבתי קפה וארוחות צהריים במסעדות

אתם יכולים להפסיק לאסוף את הקבלות מארוחות הצהריים שלכם. לצערכם, המדינה עדיין לא מכירה בישיבות בבתי קפה ובארוחות צהריים כהוצאה מוכרת. גם קנסות מהירות או דו"חות חנייה שקיבלתם, אפילו אם זה קשור באופן ישיר לתחום העיסוק שלכם, לא יוכרו. אז השתדלו לנהוג בזהירות ולהחנות רק במקומות המתאימים לכך.
 

* קרן ופנר היא יועצת מס, מלווה עסקים קטנים ובינוניים. ממשרד "ופנר גיא, רואה חשבון- חשבונאות ומיסים" וחברת הנהלה בלשכת יועצי המס.