אהוד דבורה

המדריך המלא להעסקת בני נוער בחופש הגדול

אהוד דבורה
מעסיקים רבים מעסיקים מדי שנה בני נוער בחופש הגדול, אך לא כולם מודעים לזכויות וגם לחובות הבסיסיות של שני הצדדים. המדריך הבא יעשה סדר בדברים.

מאיזה גיל מותר להעסיק בני נוער?

בעוד שבמשך שנת הלימודים אסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 15, הרי שבחופשת הקיץ ניתנה הקלה מיוחדת, ומותר להעסיק בני נוער החל מגיל 14.

 

איזה אישורים צריך בני הנוער להמציא למעסיק?

על העובדים הצעירים להביא אישור מרופא המשפחה על מצב בריאות תקין וצילום תעודת הזהות שלהם או צילום תעודת זהות של אחד ההורים עם הספח בו מופיעים פרטיו.

 

תנאי ההעסקה

על המעסיק מוטלת חובה למסור לנער/ה הודעה בכתב, שבה יפורטו תנאי העבודה, השכר, כפיפות וסוג העבודה, וזאת תוך שבעה ימים מתחילת עבודתו. אם בני הנוער עבדו בפועל פחות משבעה ימים, אין חובה למסור להם את ההודעה הזאת. בכל מקרה על המעסיק להחתים את העובדים על טופס 101, מייד עם תחילת העבודה.

בעבודות בעלות סיכון, יש לבדוק בתקנות עבודת נוער, אם מצוינות מגבלות או איסורי העסקת בני נוער.

 

חובת רישום שעות עבודה

על המעסיק מוטלת חובה לנהל רישום שעות עבודה על ידי שעון נוכחות או באופן ידני.

 

שעות העבודה המותרות לבני נוער

 מותר להעסיק בני נוער עד 8 שעות ביום או במקומות בהם יש היתר עד 9 שעות ביום, אך אסור ששבוע העבודה יהיה יותר מ-40 שעות. יום העבודה לא יחל לפני 6:00 בבוקר ולא יימשך מעבר לשעה 20:00 לנערים עד גיל 16 או עד 23:00 לבני נוער מעל גיל 16. אם רוצים להעסיק מעבר לשעות אלה, יש לקבל לכך היתר ממשרד הכלכלה. בנוסף יש לדאוג לכך, שבין יום עבודה אחד לשני, תהיה לבני הנוער הפסקה של מינימום 14 שעות, ובסופי שבוע הפסקה של 36 שעות לפחות.

 

שעות נוספות

אין להעסיק בני נוער שעות נוספות, גם לא תמורת תוספת שכר על כך.

 

הפסקות במהלך יום העבודה

לכל עובד צעיר מעל 6 שעות ביום, מגיעות 45 דקות הפסקה, כאשר לפחות 30 דקות מתוכן בהפסקה אחת רצופה.

 

האם על המעסיק לשלם גם על ההפסקות?

ההפסקות אינן נכללות בשעות העבודה, ולכן גם חשוב לדעת, שלא ניתן, שהפסקה תעלה על 3 שעות.

 

וכמה משלמים?

עד גיל 16: 19.52 ₪ לשעה;

גיל  16-17: 20.92 ₪ לשעה;

מעל גיל 17: 23.51 ₪ לשעה.

 

דמי נסיעות

בני נוער, שנזקקים להסעה למקום העבודה, זכאים לקבל החזר הוצאות נסיעה לעבודה לפי העלות ועד ל 26.40 ₪ ליום או שווי כרטיס חופשי חודשי לפי הזול ביניהם, בנוסף לשכר. כאשר בני נוער מועסקים בשעות מאוחרות, על המעסיק לדאוג להם להסעה הביתה.

 

תשלומי ביטוח לאומי ומס הכנסה

בני נוער עד גיל 18 אינם חייבים לשלם דמי ביטוח לאומי, למרות שעל המעסיק לשלם דמי ביטוח עבורם בסכום מופחת. לגבי מס הכנסה, רובם לא יהיו חייבים בתשלום היות שמגיעה להם נקודת זיכוי נוספת בשל גילם. בנוסף, החישוב למס הכנסה נעשה בראייה שנתית. אם אין להם הכנסות במשך כל השנה, לא ישלמו מס.

 

הכותב הוא יועץ מס ממונה על תחום השתלמויות וכנסים בלשכת יועצי המס בישראל.