עידן שפירא

עסקים עם איחוד האמירויות: 5 דברים שחשוב לדעת

עידן שפירא
בעקבות הסכם השלום, מתעניינים לא מעט אנשי עסקים וחברות בשיתופי פעולה ומסחר באיחוד האמירויות. מה חשוב להכיר לפני שניגשים לביזנס?

על הדומה ועל השונה

היקף האוכלוסייה והפעילות הכלכלית באיחוד האמירויות דומים לאלו שבישראל, אבל יש גם לא מעט הבדלים. מרבית המשאבים באמירויות מרוכזים בידי קבוצה קטנה יחסית, והמדינה מאופיינת גם בקרנות השקעה גדולות מאוד, ובהן קרן אחת שהיקפה הוא 200 מיליארד דולר.

 

דובאי, הבולטת בנסיכויות האמירויות, מובילה על ישראל במדד עשיית עסקים, בתכנון עירוני ובנדל״ן, כמו גם בהיקף הבנקים הזרים הפועלים בה. לעומת זאת, ישראל מובילה בתוחלת החיים על האמירויות (עובדה שיכולה בהחלט להוות בסיס לשיתופי פעולה בתחום הרפואי) וכן בעלת יתרון משמעותי בטכנולוגיות, לרבות בטכנולוגיות חקלאות ומזון.

קשר שהוא גשר

הקשר עם האמירויות טומן גם אפשרויות לקשרים כלכליים עם מדינות נוספות, וזאת בעיקר בשל המיקום הגיאוגרפי. קל יותר לקדם עסקים לכלכלות נוספות, למשל במזרח הרחוק, במזרח אפריקה, וגם עם מדינות ערביות אחרות – דרך האמירויותכך למשל, היקף הסחר של האמירויות עם ערב הסעודית עומד על יותר מ-20 מיליארד דולר בשנה וגם הסחר עם מדינות המפרץ האחרות מסתכם בעשרות מיליארדי דולרים.

 

כמו כן, חשוב לזכור שבנקים של האמירויות, הידועים לרוב ביציבות שלהם, פועלים גם במדינות כמו מצרים וטורקיה, עמן מתקיימת פעילות ייצוא ענפה מישראל. היצואן הישראלי יכול לעבוד במדינות אלו באמצעות בנקים מהאמירויות, וליהנות ממספר יתרונות.

 

דובאי

מסודר אבל מורכב

האמירויות מתאפיינות בתכנון אסטרטגי ארוך-טווח, בתכנון עירוני מתקדם ביותר ובבנייה בסטנדרטים גבוהים מאוד. דובאי ממוקמת במקום ה-16 בעולם במדד עשיית עסקים הבינלאומי, בין היתר בשל ההליכים הפשוטים לפתיחת עסקים חדשים, לקבלת אישורי בנייה ורישום נכסים, לשמירה על זכויות בעלי מיעוט בחברות ויתרונות נוספים.

 

לדוגמה: על-פי רוב, חברה חדשה ניתן להקים באמירויות בתהליך מקוון שאינו מחייב כלל את הגעתכם הפיסית למדינה. האמירויות מורכבות מעשרות אזורי סחר חופשיים אשר ברובם פועלים תחת חוק אנגלי, עיקרם בדובאי ובאבו-דאבי. לצד אזורים אלו, פועלים גם אזורי "מיין לאנד" הכפופים לחוקה המקומית ובהם קיימים תנאים אחרים לקיום פעילות עסקית.

 

נשמע קצת מורכב? בדיוק בגלל זה חשוב מאוד להסתייע במשרד עורכי דין מקומי שהוא חלק מפירמה בינלאומית, שם תקבלו את הליווי המלא ביותר, גם בהיבט הרגולטורי וגם העסקי, בהקמת העסק שלכם (באמצעות לאומי ניתן לקבל הפנייה לאחד מהמשרדים הללו).

עם מי יש לך עסק?

לפני שמתחילים בפעילות עסקית כלשהי עם גורם באמירויות – ייצוא, ייבוא, סחורות, שירותים – ואחרי שכבר פניתם, כאמור, למשרד עורכי דין מקומי מתאים, מומלץ לעיין ברישיון הסחר שיש לכל חברה באמירויות, המהווה מעין תעודת זהות של העסק. באמצעות מסמך זה, ניתן לדעת באיזה אזור באמירויות התאגד העסק (עובדה המשפיעה, כאמור, על כללי הפעילות מולו) ומיהם בעלי המניות ומורשי החתימה בחברה האמירטית. חשוב לדעת מהי רשימת התחומים המלאה שבה פועל העסק האמירתי (ולא רק בתחום בו אתם מעוניינים לשתף פעולה). פרט נוסף שחשוב לברר לפני שניגשים לעסקים הוא מיהו הבנק באמצעותו פועל העסק שמולכם – מקומי או זר.

 

הזדמנויות באמירויות

היתרון הבנקאי

הסכם השלום בין ישראל לאמירויות אפשר לחברות ישראליות שעבדו עם דובאי גם קודם להסכם בתחומים שונים, לפעול כעת באמצעות קווי אשראי של בנקים ישראליים. בנוסף, כבר קיימת גם פעילות והתעניינות מצד גופים ישראליים הבוחנים כניסה לפעילות עסקית באמירויות.
 
אפיק פעילות נוסף הוא של לקוחות שרוצים להרחיב את תיק ההשקעות ולהיכנס להשקעות בבורסות בדובאי, אשר הסקטורים העיקריים בה הם בנקים, חברות השקעה, ביטוח ונדל"ן.. ללאומי יש קשרי עבודה ענפים עם הבנקים האמירתיים המובילים, וכמובן גם עם בנקים בינלאומיים הפועלים במדינה. את הידע והקשרים הללו מעמיד לאומי לרשות לקוחותיו המעוניינים בפעילות עסקית במדינה.
 
*עידן שפירא הוא מנהל הפיתוח העסקי לאמירויות ובחריין בבנק לאומי.