ענת נגרין

3 טיפים לעסקים קטנים בימי הקורונה

ענת נגרין
בימים אלה, רובנו חשים תחושה של חוסר ודאות כלכלית. אבל מסתבר שישנן מספר פעולות שבעלי עסקים קטנים יכולים לנקוט בטווח המיידי, על מנת לנסות ולהקל על המצב. ענת נגרין, מנהלת סניף עסקי בלאומי עם הטיפים

בעלי עסקים קטנים שואלים את עצמם בשבועות האחרונים לא מעט שאלות: "כמה זמן תימשך סגירת העסקים?", "כמה זמן יימשכו ההגבלות?", "מה יהיו ההשלכות על העסק שלי לטווח הקצר והארוך?". כמנהלת סניף עסקי אלו רק חלק מהשאלות שקיבלתי לאחרונה בסניף, בטלפון וגם בערוצים הדיגיטליים. מצאתי לנכון לשתף אתכם בהמלצותיי העיקריות: 

1.    ניהול צד ההוצאות: גמישות

בשל המצב יוצא הדופן, יש לגלות גמישות מחשבתית בנושא ההוצאות הצפויות לחודשים הקרובים. יש לבחון בזהירות את ההוצאות של העסק, מה חשוב בעת הזו ומה חשוב פחות, ולראות אילו הוצאות ניתן לדחות או לבטל, ומה המשמעות של דחייה או ביטול של כל אחת מהן. 

מכיוון שלא מדובר במצב אישי, אלא במצב כלל ארצי ואף עולמי, תופתעו לגלות כמה גורמים יסכימו לבוא לקראתכם דווקא בתקופה סוערת זו, בה מורגשת תחושת שותפות גורל וסולידריות חברתית.  
בנוסף, בתקופה הנוכחית אנחנו רואים צ'קים שמסורבים, וזו הסיבה שהמפקחת על הבנקים בבנק ישראל קבעה שהבנקים לא יגבילו חשבונות בעקבות צ'קים שחזרו בתקופה הנוכחית (החל מתאריך 4.3.2020), וזאת עד להודעה חדשה, אותה יפרסם בנק ישראל.

 

 

 
2.    ניהול צד ההכנסות: עבודות שבוצעו במלואן או חלקן

בסעיף זה נכללות עבודות שכבר ביצעתם, אך טרם קיבלתם תמורה בגינן. תוכלו לנסות ליצור קשר עם לקוחות ולבקש להקדים את קבלת הכספים. אפשרות נוספת היא, למשל, לקבל צ'ק דחוי כדי להפקידו בבנק. במידה וביצעתם עבודה חלקית, תוכלו להוציא חשבונית חלקית ולפנות ללקוחות על מנת לקבל תמורה חלקית בגין העבודה
במקרים שטרם התחלתם בביצוע עבודה שנקבעה מראש, תוכלו לבדוק מול מזמין העבודה אפשרות של דחיית ביצועה, ולא לבטלה לחלוטין.

אני מציעה לכל בעל/ת עסק לבחון בעת הזו מכירה בערוצי הפצה שונים, לדוגמה מכירה באמצעות משלוחים לבית הלקוח דרך הזמנה טלפונית או באמצעות פלטפורמה דיגיטלית אחרת. לדוגמה, מכירה קהילתית דרך קבוצות בפייסבוק (למשל לפי עיר/אזור).

 


3.    דוח תזרים מזומנים: ניהול ממוקד 

לאחר שביצעתם הערכה של ההכנסות הצפויות אל מול ההוצאות הצפויות, תוכלו להתחיל את דוח תזרים מזומנים. תדפיסו או תרכזו במחשב את דף החשבון שלכם (כולל תנועות עתידיות), תבחנו את השינויים לאור המידע שאספתם, וכעת תוכלו לבנות תזרים מזומנים צפוי.
לאחר שיש בידיכם דוח תזרים מזומנים מסודר, ובו הערכה עדכנית של מצב העסק שלכם, תוכלו לפנות לבנקאי שלכם ולקיים שיחה אודות מצב העסק.  בשיחה תוכלו לבדוק את אפשרויות המימון הבאות והתאמתן לצרכי העסק שלכם:

1. דחיית תשלומי הלוואות שאמורות להיפרע (ניתן לדחות עד שלושה חודשים). 
2. קרן בערבות המדינה – לאור המצב, הוקם מסלול מיוחד של הקרן בערבות מדינה>> להתמודדות עם השפעות נגיף הקורונה. הקרן מציעה הלוואה מהירה, בתנאים מועדפים, לעסקים קטנים ובינוניים המתמודדים עם השפעות המשבר. ההלוואה הניתנת באמצעות הקרן היא לתקופה של עד 5 שנים וכוללת תקופת גרייס של עד 6 חודשים, שבהחלט יכולה לסייע בתקופה מאתגרת זו. 
 


לסיום, אני מאחלת לכולנו בריאות איתנה וחזרה מהירה לשגרה., דווקא בתקופה זו, חשוב  לנהל בצורה מושכלת הן את התקציב המשפחתי והן את תזרים העסק.  תופתעו לגלות עד כמה יבואו לקראתכם אם תגיעו בצורה מסודרת וממוקדת לקבלת סיוע. לפרטים נוספים >>

ענת נגרין היא מנהלת סניף עסקים בלאומי.

 

 

*אי עמידה בפרעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל
* האמור בטור זה אינו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן אשראי.
* אישור הלוואה, סכומה ותנאיה בכפוף לקריטריונים הנהוגים בבנק.
* אישור ההלוואה בערבות המדינה ותנאיה בכפוף לשיקול דעת הבנק ולתנאים והקריטריונים של הקרן, ויקבעו בהסכם שיחתם עם הלקוחות.
*ההלוואה בערבות המדינה בשיתוף עם מנורה מבטחים ביטוח בע"מ.
*האמור אינו ממצה ואינו מהווה ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס המותאם למצבך ונתוניך ואין לראות באמור משום הצעה, המלצה או ייעוץ לביצוע פעולות כלשהן, או להימנע מביצוען.

 
 
 

Comments are closed.