ירון גינדי

בעלי עסקים: כל הצעדים שצריך לעשות כדי להתאושש מהמשבר

ירון גינדי
התקופה הקרובה צפויה להיות מאתגרת מאוד לניהול העסק. דווקא עכשיו חשוב לעשות את הפעולות והצעדים הנכונים כדי לשמור על תזרים מזומנים ולהכין את העסק ליום שאחרי. יועץ מס ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס עם כל המידע.

רשויות המדינה יכולות לעזור לכם

1. מקדמות למס הכנסה – הקורונה "טרפה" את הקלפים וכמעט אף עסק אינו יודע מהי מידת הרווח (אם בכלל) בה הוא יסיים את השנה. לכן מומלץ לבחון ביטול או הקטנה של מקדמות המס שלכם ולהשלים את המס מאוחר יותר, בהתאם לרווחים המעודכנים של העסק.
 

2. החזרת כספי מקדמות מס הכנסה – ביטול או הקטנת המקדמות תאפשר לכם להגיע ליתרת זכות ברשות המיסים עבור החודשים ינואר ופברואר שכבר שילמתם. המשמעות היא שיש לכם אפשרות לקבל בחזרה לחשבון הבנק שלכם את יתרת הזכות הזו. הדרך לעשות זאת היא באמצעות פנייה ליועץ המס שלכם.
 

3. תיקון מקדמות ביטוח לאומי – זוכרים את הסעיף שבו נכתב לעדכן את המקדמות למס הכנסה? את המקדמות לביטוח לאומי מומלץ מאוד שלא לעדכן. הסיבה היא שבמקרה של פגיעה בעבודה הפיצויים שישולמו לכם הם בהתאם לגובה המקדמה בפועל ביום הפגיעה. מדובר לפעמים בפיצויים שיכולים להימשך אפילו עד גיל הפרישה. הקטנה של המקדמה עלולה לפגוע בכם שנים ארוכות קדימה.
 

4. ארכות ופריסת תשלומים לרשות המיסים – במידה והעסק שלכם נתקל בלחץ בתזרים המזומנים, ואתם מתקשים לעמוד בתשלומים החודשיים למוסדות (מע"מ, ניכויים וכו') ניתן לבקש מרשות המיסים באופן פרטני בקשה לדחיית מועדי התשלום.  הדחייה הפרטנית עשויה להיות מעבר למועדים שנקבעו לכלל הציבור.
 

5. הסתייעו בקרן ההלוואות של המדינה – אל תהססו לנצל את הזכות שלכם להלוואה. קרן ההלוואות בערבות המדינה מאפשרת קבלת הלוואה לחמש שנים עד גובה של 16 אחוז ממחזור העסק שלכם, בריבית פריים פלוס 1.5%. בנוסף, כדי להקל על התשלום שלכם, הריבית לשנה הראשונה משולמת על ידי המדינה.
 

 

זה הרגע לדבר עם הספקים ולתכנן את העתיד

6. דחיית הוצאות – דברו עם הספקים או בעלי הנכס שלכם ונסו להגיע איתם להבנות בנוגע לתשלומים השוטפים והחובות שלכם כלפיהם. זכרו שגם הם מעדיפים ודאות, לכן נסו להגיע איתם להסדר שבו תדחו, תקטינו ואולי אפילו תבטלו חלק מההוצאות השוטפות שלכם. בהזדמנות הזו נסו לבטל כל הוצאה שהיא לא הכרחית בימים אלה לעסק שלכם.
 

7. לא להפסיק לגבות – יש עסקים הנמנעים מגבייה מלקוחות בימים אלה. נכון, יש לקוחות שמצבם הכלכלי לא מאפשר להם לשלם, אבל יש גם לא מעט לקוחות בעלי יכולת כלכלית גבוהה ואין שום סיבה לא לגבות מהם את הכסף המגיע לכם.
 

8. ליזום שיחות עם הבנקים שלכם – בדיוק כמוכם, גם הבנקים פועלים בתוך משבר כלכלי שאת מימדיו אי אפשר עדין לאמוד. חוסר הודאות הוא משמעותי ולכן חשוב לשקף להם את מצבכם ואת התוכניות שלכם ליציאה מהמשבר (כולל את נקודות הזמן בהן תהיו זקוקים לסיוע מהם).
 

9. הכנת תוכנית שיווקית ל"יום שאחרי" – יש המון צעדים שניתן לעשות כדי להכין את הקרקע לתקופה שתבוא. יצירת תוכן רלוונטי בעקבות המצב, "מתיחת פנים" לדף הפייסבוק שלכם ועוד.
 

10. חיזוק הקשר עם הלקוחות – זה הזמן לשמור על קשר עם הלקוחות שלנו: לבדוק איך אפשר לסייע להם, לעדכן אותם בנושאים הרלוונטיים, להציע להם שירותים ומוצרים חדשים.
 

11. הזמן לצבור ידע מקצועי חדש – הימים שאחרי המשבר יובילו לתחרות גבוהה בין העסקים,  כשרק העסקים החזקים והחכמים ישארו. הקדישו זמן לחשוב על תוכניות חדשות אותן תוכלו להציע ללקוחות שלכם.
 

עסקים קורונה

 

כדאי לזכור שכולם חלק מהמשבר: העובדים והלקוחות

 12. שמירה על קשר עם העובדים שלכם – שמירה על קשר עם כל העובדים שלכם, גם אם נאלצתם להוציא עובדים לחל"ת. העובדים האלה הם המשאב הכי יקר שלכם בעסק, עדכנו אותם בכל המידע הנדרש. אם הם עובדים מהבית, צרו פלטפורמה יעילה לכך שידווחו על השעות וההספק שלהם בימים אלה. כך תוכלו לשמור על יכולת הביצוע של העסק שלכם.
 

13. הקדישו מחשבה להתאמת העסק למגבלות הבריאותיות – החזרה לשגרה שלפני הקורונה עוד תארך זמן רב. עבור לא מעט לקוחות בתחומים שונים, שיקול מרכזי יהיה "איפה הכי בטוח לי לקבל את השירות מבחינה בריאותית". התאימו את נהלי העבודה שלכם בעסק, כך שהלקוחות שלכם ירגישו בטוחים. זהו כמובן גם אמצעי שיווקי נוסף שאותו תוכלו לנצל בפנייה אל הלקוחות.

 

*אי עמידה בפרעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. האמור בטור זה אינו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן אשראי. אישור ההלוואה בערבות המדינה ותנאיה בכפוף לשיקול דעת הבנק ולתנאים והקריטריונים של הקרן, ויקבעו בהסכם שיחתם עם הלקוחות. האמור אינו ממצה ואינו מהווה ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ מס המותאם למצבך ונתוניך ואין לראות באמור משום הצעה, המלצה או ייעוץ לביצוע פעולות כלשהן, או להימנע מביצוען. האחריות על האמור בכתבה/ בסרטון מוטלת על כותב הכתבה/ הדובר.