שרה יונגר

הדברים שחייבים לדעת לפני שעושים עסקים בסין

שרה יונגר
עם הודו כבר סחרנו, באפריקה כבר מכרנו. ומה עם סין?

עם הודו כבר סחרנו, באפריקה כבר מכרנו. ומה עם סין?
יותר משלושה וחצי עשורים חלפו מאז כלכלתה של סין – “ארץ הדרקון” או “הממלכה התיכונה” – נפתחה אל העולם, בהתבססה על מודל “צמיחה בכל מחיר”.
הרפורמות אשר הובילו להשגת היעד החלו עוד ב-1978, כאשר הנהגתה של סין בראשותו של דנג שיאו פינג הבינה כי לסין יתרון יחסי ענק בדמות האוכלוסייה האדירה, הממושמעת והחרוצה, אותה ניתן לרתום ככוח ייצור ענק וזול. הנהגה זו הבינה בנוסף, כי השקעות זרות, תוך לימוד הטכנולוגיה הזרה, הם שם המשחק.

קטר הצמיחה הסיני היה היצוא. הרפורמות ההדרגתיות והמדודות לעידוד היצוא וההשקעות הזרות לאורך זמן, קבלו משנה תוקף עם הצטרפותה של סין לארגון הסחר העולמי (WTO) בשנת 2001. ההצטרפות האיצה את תהליך האינטגרציה של סין אל תוך הכלכלה העולמית.

בשנת 2010 סין הפכה ליצואנית הגדולה בעולם, תוך עקיפתה של גרמניה, וב-2011 עקפה את יפן והפכה לכלכלה השניה בגודלה בעולם אחרי ארה”ב.

גם אם הרכבת המהירה של הכלכלה הסינית החלה להאט באופן ברור בעקבות המשבר הכלכלי באירופה ובארה”ב, המשאבים שעברו מהחקלאות לתעשייה, הזדקנות האוכלוסייה ועוד, השינוי במודל הכלכלי מ”צמיחה בכל מחיר” מבוססת יצוא, למודל כלכלי של צמיחה מבוססת צריכה מקומית (תכנית החומש ה-12) ימשיך לזמן הזדמנויות ליצואנים, והרבה.

היעד העכשווי של ההנהגה הנוכחית בסין, בנוסף לצמיחה הנובעת מביקושי המעמד הבינוני הגדל והולך בקצב משמעותי, הוא שיפור איכות החיים במדינה, שיושג בין השאר על ידי שיפור מערך הבריאות, החינוך והרווחה.

אחת הרפורמות המשמעותיות בשנים האחרונות התמקדה בהיבט המטבע המקומי הסיני.  אחד ההיבטים של הרפורמה היה מתן אפשרות לגמישות מבוקרת של המטבע הסיני אל מול הדולר האמריקאי, וזאת בעקבות הלחץ של שותפות הסחר של סין, במיוחד ארה”ב. אלו מחו על שמירה מלאכותית של יחס ההמרה בין יואן חלש לדולר האמריקאי, במטרה לעודד את היצוא הסיני.  היבט אחר של הרפורמה התמקד בהפיכת הרנמינבי, המטבע הסיני המוכר יותר בשם יואן, למטבע בינלאומי (Internationalization of the RMB).

בשנת 2009 הכריז הבנק המרכזי על ה- RMB Trade Settlement Scheme (RTSS), אשר התיר לחברות יצואניות ויבואניות סיניות לקבל ולהעביר את המטבע המקומי, היואן (רנמינבי RMB) מחוץ לסין. עד אז, חל איסור על תשלומים חוצי גבולות במטבע זה, במטרה להגדיל את עתודות המטבע הזר של סין (בעיקר $ ארה”ב).

כתמיד, תהליך ההטמעה של המטבע הסיני כמטבע בינלאומי היה והינו הדרגתי, ממש כפי שנעשה  בתהליך ההטמעה של שאר הרפורמות בסין.

בתחילה, סומנו כ- 60 אלף חברות סיניות ככאלה אשר ניתן להעביר אליהן יואן מחוץ לסין ואשר יכלו לשלם יואן עבור יבוא שהן עושות. רק בשנה האחרונה הוסרה מגבלה זו. מגבלה אחרת היא שניתן להעביר יואן בהעברות חוצות גבולות רק עבור יבוא ויצוא סחורות ולא עבור שירותים.

לאחרונה, עבור חלק מהחברות ניתן אף להעביר יואן כתשלום עבור שירותים.

הלחץ לאימוצו של היואן כמטבע בינלאומי מגיע משני הכיוונים : חברות סיניות מבקשות משותפי הסחר הבינלאומי שלהם לשלם ביואן, כדי להוזיל את העלויות שלהם בגין המרת המט”ח למטבע המקומי כמו גם גידור הסיכון של השינוי בשערי החליפין בין המטבעות. במקביל, חברות זרות הנמצאות ומושקעות בסין, מבקשות מעמיתיהם הסינים לעשות כך, מהסיבה שהשימוש במטבע הסיני מייעל להן את תהליך התשלומים.

חברת הסוויפט העולמי פרסמה לאחרונה כי השימוש ביואן גדל לכדי המטבע ה-8 מתוך 10 המטבעות השכיחים ביותר לצורך תשלומי סוויפט.

לאומי כבר מאפשר ליצואנים וליבואנים לקבל את היואן ולשלם בו.
עם זאת, כדאי לקחת בחשבון :

1. מכיוון שהתשלום מתבצע בעבור יבוא סחורות בלבד, בעת מתן ההוראות בסניף יש להציג העתק חשבונית ושטר מטען, המראים כי התשלום בוצע עבור יבוא טובין.
2. על פי הוראות החוק בסין, נדרש תשלום עבור כל חשבונית בנפרד ואין לאגד מספר חשבוניות לכדי בצוע תשלום אחד.

אנו ממליצים לתת את הוראות התשלום ביואן לבנק לפחות יומיים לפני מועד התשלום שנקבע עם הספק הסיני, הן עקב הפרשי השעות מול סין והן בגין תהליך רכישת המטבע הסיני.

נסכם במילים אלו: עד כה אמרנו: “Made in China”

                         כעת אומרים : “Consumed in China “

                         בעתיד נאמר: ” Paid in Chinese Currency” 

תגובות הקוראים (4)

 1. ניסים דניאלי

  שרה שלום
  תודה על המאמר .
  מדהים, לפני מספר ימים פנינו לסניף בלל שלנו ושאלנו עם אפשר לבצע תשלומים מסין ולסין ביואן לאחר בירור “מקיף” הודיעו לנו רשמית, שלא ולא רבתי, רק בדולר . אולי תכתבי לסניפים שלכם כי נפל דבר בסין ויש תשובה לכך?

  הגב
  • לאומי בלוג

   ניסים שלום
   תודה על פנייתך.
   לטובת בדיקת הנושא, אנא העבר פרטים ליצירת קשר במייל הבא:
   socialmedia@bankleumi.co.il
   בברכה,
   רינת יעקבי, לאומי בלוג

   הגב
 2. נדב

  כל מה שמיוצר בסין זה זבל

  לפעמים בקרת איכות מערבית גורמת למוצר להיות “בסדר”

  הגב
 3. שלומי

  קודם תדאגו שלא יגנבו לכם את הידע והפטנטים שלכם.
  ןישאירו אותכם בלי כלום

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?