דלית אשל

להסתכל למספרים בעיניים: כך תנהלו את ההכנסות וההוצאות בעסק

דלית אשל
מתקשים להגיע לאיזון פיננסי בעסק שלכם? דלית אשל, מנהלת האשראים בסניף ישיר לאומי, משתפת בטיפים להתנהלות כלכלית נכונה בעסקים ולמה כל כך חשוב להקפיד על כך כבר מהרגע הראשון.

הנתונים הפיננסיים של העסק שלכם חשובים לא רק למען בקרה ומעקב אחר הפרנסה והרווח, אלא גם למצבים כמו גיוס משקיעים, כניסת שותפים ואפילו פגישות עם הבנק. למעשה, המספרים של העסק הם הלב הפועם שלו, והם צריכים לעניין אתכם בכל רגע ורגע. כשמדברים על מספרים, הכוונה היא להכנסות שלכם, להוצאות שלכם ולכל מה שקורה בדיוק באמצע – עודפים במקרה הטוב, או גרעונות במקרה הפחות.

 

למעשה, אם הנתונים הכספיים של העסק שלכם יהיו באמת מסודרים, תוכלו גם לייעל את הניהול וככל הנראה גם להיות רווחיים יותר. למשל, ללמוד על עונתיות, להיערך למבצעים, לחזות מצבים בעלי השפעות כספיות (נקודות איזון מהן העסק מתחיל להרוויח) ועוד.

 

המונחים שצריך לדבר עליהם באופן שוטף

 

המונחים שצריך לדבר עליהם באופן שוטף

כדי להתרגל לנהל את העסק שלכם מבחינה פיננסית, ישנם שלושה מרכיבים עיקריים שאתם חייבים להכיר:

  1. הכנסות – כמה מכרתם בפרק זמן מסוים (יום, שבוע, חודש, שנה).
  2. הוצאות קבועות – ההוצאות שיהיו לכם באופן קבוע ללא קשר למכירות (ארנונה, שכירות, משכורות לעובדים קבועים, שירותי רו״ח, אינטרנט ועוד).
  3. הוצאות משתנות – ההוצאות שיהיו לכם כתלות במוצרים עצמם (חומרי גלם, הזמנות, משלוחים ועוד).

את המעקב אחר שלושת המשתנים הללו ניתן לנהל על בסיס יומי, שבועי או חודשי, בהתאם ליכולת שלכם. כמו כן, חשוב להבין את המסמכים החשבונאיים הנלווים, וזה הזמן להכיר את המונחים הבאים: חשבונית וקבלה.

 

חשבוניות וקבלות

בין אם העסק שלכם מציע שירותים או מוכר מוצרים פיזיים, אתם גובים על כך כסף מהלקוחות שלכם ומוציאים בגין ההכנסות האלו חשבוניות! אותן חשבוניות/קבלות הן מה שמייצג את הכנסת הברוטו שלכם לפני מס. לעומת זאת, החשבוניות והקבלות שנותנים לכם הספקים שלכם- מייצגות את ההוצאות שלכם. ולסיכום, בדיוק בגלל שהנתונים הללו משתנים ואינם תמיד קבועים, חשוב להיות עם יד על הדופק. 

 

ובכל זאת – איך שומרים את היד על הדופק?

כדי להיות בשליטה ובקרה על הפעילות הפיננסית של העסק אתם יכולים (ואף צריכים!) להיעזר במגוון כלים. הנה, למשל, דוגמה לטבלת אקסל שימושית ונוחה שיכולה לסכום עבורכם את הרווח או ההפסד בפרקי זמן חודשיים:

 

טבלה

 

שימו לב והקשיבו למספרים

חשוב להבין שהטבלה הזו או כלים אחרים הדומים לה – אינם מיועדים רק לתיעוד, אלא יש להסיק מהם מסקנות. כך למשל, מסעיפי ההוצאות אפשר ללמוד מהי נקודת האיזון שלכם, או במילים אחרות: כמה אתם צריכים להכניס כדי לכסות את ההוצאות ולהתחיל להרוויח. ואפרופו להכניס, שימו לב שבסעיף ההכנסה אנו רושמים מיידית הכנסה, גם אם היא עדיין לא בוצעה בפועל כמו למשל תשלום בכרטיסי אשראי, שיקים שקיבלנו ועוד.