אורי היימן

“המשפחה והעסק שלך”

אורי היימן
לקראת יום המשפחה, אורי היימן, יועץ ומאמן כלכלי בכיר, מפנה את תשומת לבכם לסוגיה משפחתית-כלכלית

לקראת יום המשפחה, אורי היימן, יועץ ומאמן כלכלי בכיר, מפנה את תשומת לבכם לסוגיה משפחתית-כלכלית, המהווה חלק בלתי נפרד מקוד ההצלחה העסקית: חשיבות התמיכה מהבית.
התמיכה מהבית רלוונטית לכל שלבי הצמיחה של העסק שלכם, ואורי נותן לכם כלים ודגשים, המתאימים לשלב בו אתם נמצאים:
שלב החלום
הסיפור מתחיל מחלום של אחד מבני הזוג לפתוח עסק עצמאי… זה יכול להיות משרד עו”ד, בית קפה שכונתי או מיזם אינטרנטי. כבר בנקודה זאת אנו נתקלים בתגובות שונות, המייצגות  תבניות חשיבה שונות. נציג 2 דוגמאות:

דוגמא א’ : “אני חושב שהרעיון העסקי שלך מעולה, את תותחית ואני בטוח שתצליחי! וגם אם יהיו קשיים בדרך – אני מאחוריך!”

דוגמא ב’ : “מי בדיוק מבטיח לנו הצלחה ? ומה אם לא ילך? אני לא בעניין! ואם יתברר שאני צדקתי ואת טעית – אל תגידי שלא אמרתי לך…”

חשוב לומר, שההצלחה שלנו מתחילה ביכולת לרתום את סביבתנו ושותפינו (ההאישיים והעסקיים) לחזון ולחלום  – אלו יתנו לך את הכח והאנרגיה להתמיד במסע המאתגר והארוך בדרך להצלחה העסקית .

שלב ההקמה

בשלב זה, העיקרון המוביל הוא לאפשר לעסק להתמיד ולקיים את תכניותיו המקוריות עד שהעסק קם. לא פחות חשוב – יש לאפשר למשק הבית להיות יציב וללא זעזועים מיותרים.

רוב העסקים המצליחים מדווחים על כך שהם השכילו לשריין די מקורות כספיים לצורך השלמה ומיצוי של מהלך ההקמה. לשם כך, יש להקפיד על 2 עקרונות:

1. תכנון תקציב השקעה: יש לתכנן מראש את התשתית הנחוצה להקמת העסק, ולקחת בחשבון את המשמעויות התקציביות לשם כך. לדוגמא: מחשוב, תוכנות, עלויות הקמת אתר אינטרנט, עלויות שיווק ופרסום, חומרי דפוס וכו’. כמובן שחיוני להעריך מבעוד מועד את צפי אובדן ההכנסה, המאפיינת את שלבי ההקמה הראשונים של העסק. אמליץ להוסיף עוד סעיף תקציבי – “בצ”מ” (בלתי צפוי מראש), בשיעור של 10% מתקציב ההשקעה. מי שלא משכיל לעשות כך, עלול למצוא את עצמו נשאב לסחרור של חובות כבר בתחילת הדרך. כמובן שהמשמעות על תזרים המזומנים נותנת אותותיה במהרה.

2. יש לבצע חשיבה מוקדמת לגבי צרכי משק הבית: השאלה שצריכה להישאל (ביחד עם בן/בת הזוג) היא: “בהנחה ובתקופה הראשונה אנחנו מצמצמים עלויות אך רוצים לשמור על רמת חיים סבירה – מהי ההכנסה שיש להעביר אחת לחודש מהעסק למשק הבית, על מנת לשמור על יציבות? ” חקירת הצרכים הללו מובילה לתאום ציפיות בין בני הזוג וגורמת ל”שקט תעשייתי” לצורך קידום התוכניות המקוריות, בלי הצורך להתמודד עם חזית נוספת מהבית.

למי שבחר להיכנס למיזם ללא הון עצמי מספק, או ללא משקיע שיש ביכולותיו להזרים את הכסף הנחוץ, מומלץ לבחון את גיוס הכסף הנחוץ באמצעות הלוואה.

זמן שלב ההקמה משתנה מעסק לעסק ואין כלל שנכון לכולם. כל אחד צריך לבצע חשיבה מפורטת ביחס לתחום העסקי אליו הוא משתייך ולפי צפי הכנסות ריאלי. בכל מקרה, אני מציע היערכות של חצי שנה עד שנה קדימה, והגדרת נקודת ביקורת באמצע, שבה מנתחים את פערי התכנון מול הביצוע.

שלב הצמיחה

אלו שהשכילו לרתום את סביבתם לחזון ולנהל בצורה נבונה את שלב ההקמה, יגיעו בוודאי לשלב הצמיחה המיוחל.

שלב הצמיחה מאופיין בהשקעות גדולות, קפיצה ברמת ההכנסה, תשלומי מיסים גבוהים מהמוכר, גיוס עובדים, מאמצי שיווק, שינוי והרחבת תשתיות, בקיצור – מיסוד העסק!

בהקשר המשפחתי, הייתי מציע לשמור על איזון וגבולות במיוחד בשלב זה, ששואב מאיתנו את כל זמננו ומרצנו. דווקא עכשיו, היכולת לשים לעצמנו גבולות – שבהמשך ישמרו עלינו – הוא מאוד חשוב.

בהקשר הכלכלי אנחנו שומעים לעיתים: “אני עובד כל כך קשה, העסק כל הזמן בגדילה, אבל אני לא רואה תוצאות בשטח!” –בנקודה זאת נציע לבחון את יעילות הגביה, ניהול תזרים המזומנים, בחינת מדיניות האשראי אל מול הלקוחות והתאמת מתכונות האשראי הבנקאי. שלב זה מצריך – בהרבה מאוד מקרים – ייעוץ מקצועי .

גם כאן נמליץ לא להפנות עדיין הכנסות עודפות (מעל הצורך) למשק הבית, אלא להמתין עוד קצת, ולפרגן בהמשך.

מומלץ לזכור: משק הבית התרגל לרמת חיים מסוימת, שהיא נגזרת של הפניית הכנסות מהעסק. שלב הצמיחה הוא עדיין לא השלב של הנאה מהפירות. אבל, מתחילים לראות את הפריחה…

אם עד עכשיו חיכית שיתפנה כסף לטובת דברים חשובים, אז אחד הדברים החשובים בשלב זה הוא חשיבה על העתיד והפניית כספים לחיסכון פנסיוני.

הגעת לנחלה (ולא למנוחה)

הנאה מפירות העסק שטיפחתם – את/ה ומשפחתך – היא חיונית! שהרי מה שווה הדרך, ללא התכלית והמהות שלשמה יצאנו אליה? הגיע הזמן להחזיר קצת פרגון: לעצמך ולבעלך/לאשתך ולילדים.

בשלב זה יש לוודא את יעילות העסק, לבחון אפשרויות להתחדשות והתפתחות, לשים דגש על שימור לקוחות, להשקיע בכיוונים אחרים. אתם מספיק מנוסים בתחום עיסוקכם על מנת להיות פורצי דרך, לחדש, להוביל ולהיות מה שרק אתם יודעים להיות.

נאחל לכולם – יום משפחה שמח ועסקים טובים!