אלכס קומן

למה העסק שלכם חייב תכנית עסקית?

אלכס קומן
כדי שעסק ישרוד, וכמובן ירוויח לאורך זמן, הוא חייב שתהיה לו תכנית עסקית. אבל לא כזו שקבורה בתיקייה במחשב ולא נפתחת כמעט אף פעם – אלא כמסמך בחשיבות גבוהה שמתעדכן על בסיס חודשי ואפילו שבועי. ד״ר אלכס קומן, מרצה בכיר לניהול ומומחה ליצירת ערך כלכלי, מסביר על החשיבות של תכנית עסקית

כדי לקבל הלוואה מהבנק לטובת הקמה או מינוף של העסק שלכם, ככל הנראה תצטרכו להציג תכנית עסקית – אך זו ממש לא הסיבה היחידה לכך שכדאי להשקיע בה. התוכנית העסקית היא קודם כל בשבילכם – בעלי העסק! מדובר בתכנית המרכזת היבטים שונים הקשורים לניהול העסק ותפעולו: תכנון כלכלי ופיננסי, תכנית שיווקית, היבטים טכנולוגיים, אסטרטגיים ועוד.
מטבע הדברים, לכל תחום עסקי תהיה בסופו של יום תכנית עסקית מעט שונה. עם זאת, ישנם 3 כללים שנכונים תמיד לכל התכניות העסקיות:

מיצאו את הנישה של העסק שלכם

במיוחד בעולם של תחרות, חייבים לשמור על בידול! לא משנה באיזה ענף פועל העסק שלכם, חשוב מאוד שתפצחו את הייחודיות שלכם בגבולות הענף. הצעת ערך ייחודית ויוצאת דופן – היא זו שתגרום ללקוחות שלכם לבחור בכם שוב ושוב ולא במתחרים.
 

תחשבו נכון את צפי הרווחיות

אם חושבים על החלק הכלכלי-פיננסי שמקבל מקום בתכנית העסקית שלכם, חייבים להתייחס בצורה מפורטת ומחושבת לכל סוגי ההוצאות שיש לכם. כלומר, אל תטעו לחשוב שהפער בין עלות המחירים למחיר המכירה שלכם הוא הרווח הנקי של העסק שלכם. שכן, ברובם המוחלט של העסקים יש הוצאות קבועות (למשל שכירות וארנונה), הוצאות משתנות (למשל שיווק וסחורה שנתקעה על המדף) והוצאות בלתי צפויות (למשל מזגן שהתקלקל באמצע הקיץ). ההכרה בכל סוגי ההוצאות שלכם תאפשר לכם לחשב בצורה מדויקת ומציאותית את צפי הרווחיות שלכם, כמו גם את כמות היחידות/השירותים שעליכם לספק בתקופת זמן מסויימת כדי להיות ברווח. 

 

תעדכנו בעקביות

מטרתה של התכנית העסקית היא לסייע לעסק לשרוד ולהתקדם גם בתקופות של שינויים, ומכאן, כמובן, שהיא חייבת להיות מסמך מעודכן המשתנה ומתרענן עם הזמן. לפיכך, היא צריכה להתעדכן ולהשתנות בהתאם לשינויי השוק: רגולציה, מתחרים חדשים, גאות או שפל בכלכלה, שינויים טכנולוגיים ועוד. זכרו: כל עוד התכנית העסקית שלכם מעלה אבק במגירה, או קבורה באחת התיקיות במחשב – אין לה ערך אמיתי. היא צריכה ללוות אתכם באופן שוטף ולהתוות לכם את הדרך, בהצלחה!