מדי בכר

כך תנהלו נכון את העסק שלכם

מדי בכר
לפעמים גם עסקים רווחיים מגיעים לחדלות פרעון ונסגרים,

לפעמים גם עסקים רווחיים מגיעים לחדלות פרעון ונסגרים, בגלל בעיה “טכנית” של תזרים מזומנים. כך תבנו דוח תזרים מדויק שיתריע מראש על הבעיות – ויאפשר לכם לפתור אותן מבעוד מועד
לא פעם שואלים אותי לקוחות עסקיים מהו המפתח החשוב ביותר להצלחת העסק שלהם?
ובכן, ישנם לא מעט מפתחות חשובים, אך מהנסיון שלי – ניהול תזרים מזומנים הוא אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחה או לכשלון של עסק.
ניהול נכון של תזרים המזומנים חשוב עד כדי כך, שלעיתים אנו נתקלים בעסקים רווחיים, שבשל מצוקה תזרימית הופכים לחדלי פירעון ונסגרים. הסיבה המרכזית למצוקת תזרים היא חוסר התאמה בין מועדי הפירעון של תשלומים שמשלם בית העסק, לבין מועד קבלת התקבולים שמקבל בית העסק. עסק שלא מנהל תזרים מזומנים עשוי להיקלע לחריגות חוזרות ונשנות בחשבון הבנק, גם אם הוא רווחי. חריגות אלה מופיעות “בהפתעה” ומבלי שנותר לעסק זמן להתארגן לכיסוי החריגה – דבר שעלול לסכן את עצם קיומו של העסק.

לעומת זאת, עסק שמנהל דוח תזרים מזומנים אמין, מדויק ועקבי, יכול להיערך לתקופות בעיתיות ולנקוט פעולות כדי לגשר על תקופה זו.

אז איך מנהלים את תזרים המזומנים, מה הוא כולל, איך בונים דוח תזרימי נכון – ומה ניתן לעשות כדי לגשר על תקופת “פיק תזרימי”?

מהו דוח תזרים מזומנים?

דוח תזרים המזומנים הינו הכלי הניהולי אשר מאפשר לתכנן את תזרים המזומנים של העסק ומאפשר התארגנות נכונה של האשראי, דבר שמאפשר פעילות תקינה של העסק. באמצעות דוח תזרים המזומנים מתכננים את מועדי התשלומים לספקים, ואת ההשקעות בעסק.

 מה כולל דוח התזרים?

הדוח כולל כל התקבולים והתשלומים הידועים והחזויים, לרבות תקבולים ותשלומים שמועדם עבר, אך הם עדיין לא נפרעו או התקבלו בפועל. למעשה, דוח תזרים מזומנים שמנוהל בצורה מדויקת הוא תמונת שיקוף עתידית של תדפיס הבנק שלך.

איך מכינים את דוח התזרים?

הכנת דו התזרים אינו דבר מסובך, אך הוא דינמי, ולכן מחייב את העוסקים בו להקפיד על עדכון ומעקב. לצורך הכנת הדוח יש להיעזר ברישום יתרות הבנק, רישום של כל התקבולים/הכנסות של העסק לפי מועדם, ורישום של כל התשלומים/הוצאות לפי מועדם. חשוב שהדוח יכלול את כל התנועות בפירוט, בדייקנות ובאמינות.

ישנן תוכנות מקצועיות רבות להכנת דוח תזרים מזומנים, אך ניתן להכין דוח אמין ומדויק, התפור במיוחד לעסק שלך, גם בעזרת קובץ אקסל פשוט.

על הדוח לכלול 5 עמודות אשר לתוכן נזין את הנתונים שאספנו:

תאריך

הפעולה

תקבול/הכנסה

תשלום/הוצאה

יתרה בבנק

23.07.12

יתרת פתיחה בבנק

8,000-

25.07.12

תשלום חשמל

2,500

10,500-

31.07.12

הפקדת שיק

11,500

1,000

01.08.12

תשלום משכורת לעובד

25,000

24,000-

01.09.12

הפקדת שיק

20,000

4,000-

נניח שבדוגמא שלנו מסגרת האשראי בבנק הינה 15,000 שקל. הדוח יתריע מראש על הצורך באשראי/חריגות ממסגרת האשראי הקיים – בדוגמא הזו הדוח מתריע על חריגה למשך חודש, מה-1.08.12 ועד ה-1.09.12.

עכשיו כשאנו יודעים מראש על הבעיה הצפויה, אנו יכולים לפעול מבעוד מועד כדי לגשר על התקופה הבעייתית. יש כמה דרכים להתמודד עם המצב:

  •         פנייה לבנק בבקשת הלוואת גישור/מסגרת אשראי זמנית.
  •         פנייה לספקים להארכת מועד התשלום.
  •         ביצוע קפדני של גביית חובות.
  •         פנייה ללקוחות להקדמת תשלומים (מתן הנחת מזומן).
  •         הזרמת הון עצמי מבעלי העסק.
  •         תכנון מחדש של הלוואות קיימות ופריסתן להקלה בתשלום השוטף.

זיכרו, שליטה בנתונים תשרה בכם בטחון בניהול, בהובלת העסק ובהתנהלות מול הבנק, ותספק לבנק את הבטחון הדרוש ללווי שלכם.