אבנר בן נון

התנהלות כלכלית בעמותה – כך תעשו זאת נכון

אבנר בן נון
בניהול פיננסי של עמותות ישנם אתגרים רבים, וכדי להתמודד איתם נדרשת היכרות מעמיקה עם הסביבה, תכנון מושכל ואצבע שתמיד נמצאת על הדופק. אבנר בן נון, סמנכ"ל הכספים של עמותת "אחריי!", מסביר

אני אבנר בן נון, סמנכ"ל הכספים של עמותת "אחריי!", תנועה ייחודית שנוסדה ב-1997, העוסקת בטיפוח מנהיגות צעירה ופיתוח מעורבות חברתית בקרב בני נוער וצעירים בפריפריה. מטרתה היא להעצים את בני הנוער והצעירים, לטעת בהם תחושת הצלחה ומסוגלות ולהמחיש להם כי ניתן לשנות ולהשתנות על ידי פעילות אקטיבית למען עצמנו ולמען הקהילה בה אנו חיים. בשנת תשע"ז אנו מפעילים ב"אחריי!" 350 מסגרות חינוכיות עבור כ-7,500 חניכים. בישראל ישנם מעל 35 אלף בוגרים של העמותה, עם אלפי מתנדבים מכל רחבי הארץ,  לרבות כאלף מתנדבים מלאומי. על מנת שעמותת "אחריי!" לא תציב מחסום בפני בני נוער עם קשיים כלכליים ואחרים להשתתף בפעילות העמותה, אנו כמעט ולא גובים כספים מהחניכים.

 

בהפעלת עמותה יש לא מעט אתגרים גדולים, צמתים משמעותיים והחלטות קשות, וחשוב להיות מוכנים לכך כשיוצאים לדרך. הנה כמה דברים שכדאי לדעת:

 

ראשית – מהי עמותה חברתית?
עמותה היא גוף שפועל באופן מאוד דומה לחברה עסקית, אבל ישנם שני הבדלים מהותיים: התוצר שהעמותה מייצרת הוא לא כלכלי אלא חברתי, והעמותה אינה מייצרת רווחים כספיים לבעלים. בניגוד לעסק פרטי שלא מחוייב  בדיווח לגורמים שמממנים אותו (לקוחות), עמותה מחוייבת בדיווחים שוטפים למרבית השותפים (התורמים). ל"אחריי!" כיום למעלה מ-170 שותפים ולמרביתם אנו נדרשים להעביר דיווחים כספיים.

 

בניית תקציב שנתי בעמותה

פעילות עמותה מבוססת על לוח השנה העברי ועל כן שנת הפעילות מתחילה ב 1/9 ומסתיימת ב 31/8. לעומת זאת, שנת הכספים הרשמית מתקיימת מ-1 בינואר ועד 31 בדצמבר, ובעקבות כך יש להכין תקציב פעמיים בשנה.  מחודש יוני מוגש לוועד המנהל תקציב לשנת הפעילות, ובחודש נובמבר מוגש תקציב נוסף עבור השנה הקלנדרית. לעיתים בניית שני תקציבים כרוכה   בקושי  מכיוון שזה מצריך  עבודה כפולה; יחד עם זאת,  זה מאפשר דיוק רב יותר ובקרה נוספת על התקציב.

 

הנה ארבעה טיפים חשובים:

 

1. חשוב להכיר בצורה טובה את כל הכללים החלים על העמותה, המפוקחת על ידי גופים רגולטוריים שונים. רשם העמותות והחשב הכללי במשרד האוצר משנים כל העת את הכללים בנוגע לניהול תקין של עמותה. חשוב מאוד לעקוב אחר כל השינויים והנהלים, על מנת לא לחרוג מהכללים ולחשוף את העמותה לשגיאות מול הרגולטורים – מצד אחד, ומהצד השני, לא לפספס הזדמנויות לחסוך בעלויות.

 

2. כדאי להצליח לשמור על איזון נכון בין סוגי תרומות שונים. הסבר – עמותה, בניגוד לעסק, מקבלת את רוב הכנסותיה דרך תרומות ולא ממכירת מוצרים. התרומות יכולות להגיע מגורמים רבים ומגוונים והן נחלקות באופן סכמטי בין 'תרומות מיועדות' ל-'תרומות לא מיועדות'. 'תרומות מיועדות' הן תרומות בהן השותף/התורם קובע עבור העמותה לאיזו מטרה בדיוק הכסף שנתרם מיועד. במצב זה, לעמותה אין שיקול דעת מה לעשות עם התרומה והיא מחוייבת לבצע את הפעולות עבורן נתרם הכסף, ובדרך כלל גם לדווח לשותף/תורם עם גמר ביצוע הפרוייקט על מנת לקבל את כל התמיכה. 'תרומה לא מיועדת', לעומת זאת, היא תרומה בה השותף/תורם נותן לעמותה כסף ומשאיר להנהלה את שיקול הדעת בנוגע לאופן השימוש בתרומה, כך שתשיג אפקטיביות מקסימלית. לדוגמא, עירייה יכולה לתרום ל"אחריי!" כסף ולייעד אותו ספציפית לפתיחת קבוצה לגילאי 17-18  (תרומה מיועדת). לעומת זאת, אותה עירייה יכולה לתרום לעמותה את אותו הסכום, אך להשאיר להנהלת העמותה את שיקול הדעת בנוגע לגיל החניכים בקבוצה.  (תרומה לא מיועדת). במקרה השני, לעמותה יש את שיקול הדעת בהתאם להיכרות שלה עם קהלי היעד והמומחיות שצברה, על מנת להחליט עבור איזה גיל של פעילות האפקטיביות תהיה מקסימלית, וכך לנצל בצורה טובה יותר את התרומה לקידום המטרה החברתית.

 

3. להיות תמיד מוכנים לביקורת. על עמותות בישראל יש מגוון רחב של גורמים המבצעים ביקורת, הן בעבודה השוטפת והן במקרים חריגים, כגון, ביקורת עומק של משרד ממשלתי על פרוייקט משותף. חלק מן הביקורות מתמקדות בנושאים כגון אחוז הוצאות הנהלה וכלליות של העמותה ו/או גובה שכר הבכירים בעמותה, וחלק מן הביקורת מקיפות יותר ובוחנות מרכיבים נוספים. נדבך חשוב באופן ניהול הכספים  ב"אחריי!", ועליה אני ממליץ בחום, היא תמיד להיות  ערוכים  לביקורת, ואז כאשר היא מגיעה (והיא תמיד מגיעה..), כמות הזמן והמשאבים שצריכים להשקיע במעבר חלק של הביקורת, הוא נמוך  משמעותית מאשר אם היינו מתנהלים בשוטף ללא התייחסות לאפשרות זו. עמותת "אחריי!" עברה עד היום ביקורות רבות ומגוונות, ואת כולן עברנו בצורה חלקה ומצויינת.

 

4. לא להפסיק להתייעץ ולקבל החלטות בשיתוף עם אחרים. הכוונה היא גם אחרים בתוך הארגון וגם בעלי תפקידים מקבילים בארגונים אחרים ושותפים בעמותה. אני, כאמור, כבר למעלה מ-7 שנים בתפקידים פיננסיים ב"אחריי!", אבל אני כל הזמן מקפיד  להתייעץ עם קולגות בתוך העמותה ומחוצה לה, מה שמסייע לי להמשיך להתפתח מקצועית ולקדם את העמותה בתחום הפיננסי.

 

לסיכום, ניהול פיננסי בעמותה דורש המון מאמצים וגמישות, אולם הידיעה שיש מאחורי הקשיים והאתגרים  ערך חינוכי-חברתי משמעותי,  מעניקה את הכוח להמשיך ולעשות את העבודה בתקווה לעוד שנים רבות.

 

למידע נוסף על עמותת "אחרי!" >>> https://www.aharai.org.il/