חיים טל

יוצאים לדרך? 5 טיפים לפתיחת עסק ראשון

חיים טל
רק חלק קטן מהעסקים שנפתחים בישראל שורדים את שנתם הראשונה. יש לכם חלום גדול ורעיון ענק? הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת כדי לעשות זאת נכון

במדינת ישראל נפתחים בממוצע כ-55 אלף עסקים בשנה. המספר הזה נשמע מבטיח, אלא שבמהלך אותה השנה ייסגרו כ-45 אלף עסקים כאלה, חלומות שלא התגשמו כפי שציפו מקימיהם ונגדעו בשלב מוקדם מדי. לחלק גדול מהם היה רעיון טוב ותוכניות מבטיחות, אבל זה לא הספיק. ייתכן שהם לא בדקו את השטח, לא בחנו את עצמם או לא נעזרו באנשים הנכונים, ואם אתם חולמים לפתוח עסק בעצמכם – הנה 5 טיפים שעשויים לסייע לכם להיות מוכנים יותר.

 

1. בנו לעצמכם ארגז כלים

יש כאלו שהם אנשי עסקים מבטן ומלידה, ויש כאלו שצריכים ללמוד ואפילו להתאמן כדי להגיע לשם. בדיוק בשביל זה קיימים קורסים עסקיים שיעזרו לכם לחדד את היכולות שלכם ולקבל כלים מעשיים שלרוב לא מקבלים באוניברסיטה, כמו ניהול משא ומתן, נטוורקינג ועוד. דוגמה אחת היא בי"ס לניהול עסקים של לאומי, שמציע גם סרטוני הדרכה און-ליין.

 

2. תעשו לעצמכם סטאז'

לחלק גדול מהיוצאים לדרך יש רעיונות טובים, אבל מעט מאוד ידע בניהול עסק. לכן, כמו שעושים רואי חשבון, עורכי דין ואחרים, כדאי לכם לעשות מעין סטאז': ללמוד מבעל עסק קיים איך מתנהלים העניינים, ואולי גם להתנסות בעצמכם מעט. נסו לטעום כמה שאפשר, ללמוד את השטח, להבין מה זה אומר לנהל משא-ומתן, להתנהל מול ספקים, להתמודד עם קשיים. רק אחר כך חשבו עם עצמכם האם העולם הזה מתאים לכם. כך סיכויי ההישרדות שלכם יהיו גבוהים הרבה יותר.

 

3. היערכו נכון כלכלית

לא רק הידע חשוב בצעדים הראשונים, וחשוב מאוד שתצאו לדרך כשאתם מאוזנים כלכלית. כדאי להתבסס כמה שיותר על הון עצמי ולא על כסף "זר", גם אם זה אומר לחכות קצת עם הקמת העסק ולחסוך עוד קצת כשכירים כדי שבעתיד, על כל צרה שלא תבוא, יהיה לכם "מרווח נשימה" ובסיס כלכלי טוב.

 

4. תהיו מסודרים ויעילים

החל בצעד הראשון ולאורך כל השנה, חשוב שתעבדו מסודר: גם עם תוכנית עסקית לקביעת אסטרטגיה ויעדים, וגם עם ההתנהלות השוטפת מול לקוחות וספקים. תמחרו נכון את המוצר שלכם לפי הערך שהוא מעניק ללקוח, ובעבודה עם הספקים בחרו לעבוד לא בהכרח עם הזול ביותר – אלא עם זה שנותן לכם את הערך הטוב ביותר. בתהליך הזה, ובכלל, חשוב להיוועץ באנשי מקצוע שאתם מעריכים וסומכים עליהם.

 

5. עבדו עם הבנקאי הנכון

חשוב מאוד שיהיה לכם בנקאי שאתם סומכים עליו, שילווה אתכם ושייתן עצות טובות במידת הצורך. גם הערך שהבנק עצמו מציע לכם הוא חשוב מאוד, וכדאי שתדעו מה הבנק שלכם מציע לבעלי עסקים קטנים. גם הבנקאי הוא למעשה יועץ, שיכול לתת לכם מידע בנושאים כמו מימון, ניהול חשבונות, חריגות ועוד. התנהלות בנקאית נכונה מתחילה קודם כל בבחירת הבנק הנכון.