סימה אהרון

חמישה כללי זהב לשיפור תזרים המזומנים בעסק

סימה אהרון
אחת המטרות העיקריות של כל עסק הינה לשפר את תזרים המזומנים על מנת ליצור רווחיות וזכות קיום ארוכת טווח. כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים, הדבר חשוב עוד יותר ומצריך ניהול מוקפד בכל החזיתות. איך עושים זאת

ניהול עסק הוא עניין לא פשוט ומאתגר החל משלב ההקמה ועד לרמת הניהול הפיננסי, אחת המטרות העיקריות של כל עסק היא לשפר את תזרים המזומנים על מנת ליצור רווחיות קיום ותוחלת חיים ארוכת טווח. כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים, הדבר חשוב עוד יותר ומצריך ניהול מוקפד בכל החזיתות. איך עושים זאת? בסדר ובדיוק רב. כולם יודעים שידע הוא כוח, ולכן איסוף המידע הרלוונטי לעסק, ניהולו, ביצוע ניתוח נכון והסקת מסקנות, הינן פעולות חובה שכל עסק השואף לרווחיות חייב לשנן וליישם  על-מנת לעמוד ביעדים. כך תוכלו גם אתם לשפר את תזרים המזומנים בעסק ולתכנן נכונה את ריכוז ההוצאות וההכנסות כדי לשקף תמונה מציאותית ולהגדיל רווחים:

1. ניהול נכון
לא משנה אם עושים זאת באמצעות תוכנות ייעודיות, טבלאות אקסל או עיפרון ונייר, בכל שלב ושלב חובה לנהל את תזרים המזומנים כדי להיערך נכונה, לצפות כמה צעדים קדימה ולמנוע הפתעות או חוסר וודאות. לאחר שבונים טבלת הכנסות והוצאות עכשוויות ועתידיות תוך התחשבות בעונתיות ובקביעת יעדים חדשים, קל יותר להעריך את היקף ההכנסות ולתכנן את הצעדים העסקיים והאסטרטגיה הנכונה בהתאם למידע זה. כך לא נצטרף לעמוד במצב של כיבוי שרפות ונהיה תמיד בשליטה על העסק, הוצאותיו והכנסותיו.

2. התאמה בין השימוש לבין תקופת המימון
כבעלי עסק, לא פעם אנחנו מעדיפים לדחות הוצאות כגון תשלומי חשמל, ארנונה וכו' ולחכות להכנסה קרובה לפני שמוציאים כספים. עם זאת, מבחינה פרקטית רצוי לשלם את החשבונות השונים ישר כשהם מגיעים, מבלי לדחות או ליצור חובות, ריביות וקנסות לטווח הארוך. כמו כן, מומלץ שלא לפצל תשלומים על רכישת ציוד או שירות עבור העסק, מעבר לתקופת השימוש. באופן כללי, כדי לקיים יחס נכון בין ההוצאות להכנסות, השאיפה היא לקבל את הכספים מהלקוחות כמה שיותר מוקדם, וכך מועדי הזיכוי יהיו לפני מועדי החיוב. לאומי קארד מציעה לדוגמה מסלולי ניכיון בהתאמה אישית המאפשרים הקדמת הזיכוי לבית העסק במסלול לבחירה ופריסת תשלומים נוחה ללקוח

3. הסתמכות על נתוני אמת

כדי לדעת כמה העסק יכול להכניס ולהוציא ולנהל בצורה אפקטיבית את תזרים המזומנים, יש לבחון ולנתח אותו ברמה השנתית ולא ברמת החודש. עסק מושפע מעונתיות, אסטרטגיות חדשות ושינויי כוחות בשוק, וכדי לקבל תמונת מצב נכונה, לקחת בחשבון נתוני עבר, הווה ותחזיות לעתיד. שירות כמו לאומי קארד Biz Manger שקיים באתר לאומי קארד ללקוחות עסקיים מאפשר לכם להוציא דוחות סטטיסטיים מפורטים בראיה יומית, חודשית ושנתית וכך לקבל תמונת מצב אמיתית.

4. פיצול חשבונות
כלל הזהב בניהול נכון של עסק- ובייחוד כאשר מדובר בעסקים קטנים, הוא לנהל חשבון נפרד לעסק ולחשבון הביתי- המשפחתי הרגיל. חשבון של בית העסק יכול להיות גם חשבון עסקי וגם חשבון פרטי, אך חובה לנהל אותו כאילו מדובר בעובדים שכירים ולהעביר לעצמנו משכורת פעם בחודש. רק כאשר ההפרדה מוחלטת, היא משקפת את מצבו האמיתי והמעודכן של העסק, וכך ניתן לקבל תמונת מצב טובה ונכונה ולתכנן צעדים ברמה השנתית.

5. עדכון החשבון בזמן אמת
כדי שהמידע הנוגע לעסק יהיה מהימן וישקף את המצב הקיים, כל מזומן הקשור לבית העסק- חייב להיכנס לחשבון. גם אם הסכום שנכנס זהה לסכום שיוצא בזמן הקרוב, יש להכניסו לחשבון העסק ולהוציא חשבונית או קבלה. במקביל, חשוב להתעדכן כל הזמן בנתונים ולצורך כך חברת לאומי קארד מציעה את LeumiCard Biz  – אפליקציה לעסקים המאפשרת גישה בכל מקום ובכל זמן לצפייה בפרטי בית העסק, עדכון על זיכויים והפקדות ונתוני עסקאות. בנוסף למעקב אחר תזרים המזומנים, הבנק שבו מתנהל החשבון הוא למעשה שותף בתהליך ניהול העסק ולכן חשוב להראות לו על ידי מחזורים והכנסות שמדובר בעסק יציב. כך, במידה שבעל העסק יצטרך הלוואה או הגדלת מסגרת, הבנק יוכל לבסס החלטתו על נתונים אלו המוכיחים יציבות ורווחיות.

לסיכום, אין מנוס מהתמודדות עם נתוניו הכספיים של העסק. הציבו לעצמכם אתגר להכיר ולהבין כמה שיותר את הנושא, חברות האשראי והבנק מציעים מבחר של כלים ומומלץ להיעזר בהם בתבונה.

 

לפרטים אודות מימון לעסק לחץ כאן >>>