ירון גינדי

5 דברים שכל עצמאי צריך לדעת על התנהלות כספית נכונה

ירון גינדי
בעלי עסק? לרגל השנה החדשה הנה כמה טיפים שעשויים לסייע לכם לנהל את הכספים שלכם נכון יותר וגם לחסוך לא מעט

את הכלל הזה מכירים רבים מהעצמאים ומבעלי העסקים: את תשלומי המס לרשויות יש לשלם בהתאם לחוק – אך לא מעבר לנדרש בחוק. אז איך יודעים שלא משלמים סכומי כסף מיותרים ומתנהלים בצורה נכונה בכל הנוגע לחשבון הבנק ולפעולות השוטפות? הנה חמישה טיפים שיכולים לסייע לכם, העצמאים והעצמאיות, בתכנון הכספי שלכם.

 

המעוניינים בייעוץ מקצועי רחב יותר יכולים לפנות ליועץ מס מוסמך חבר לשכת יועצי המס.

 

כדאי לנהל את העסק שלכם בחשבון בנק נפרד

אם אתם מתלבטים האם אתם צריכים לנהל חשבון בנק נפרד עבור העסק שלכם, חשוב שתדעו שהחוק מחייב ניהול חשבון נפרד רק אם העסק שלכם הוא חברה בע"מ. ולמרות זאת, אם יש לכם עסק שצורך הרבה פעולות כספיות, קיימות מספר סיבות טובות מדוע כדאי לפתוח עבורו חשבון בנק ייעודי ולהפרידו מהחשבון האישי. ניהול חשבון נפרד לעסק ישפר את המעקב והשליטה שלכם על תזרים המזומנים העסקי והאישי. כמו כן, במקרה של ביקורת של רשויות המס, סביר להניח שהביקורת תתמקד בחשבון העסקי בלבד. יתרון נוסף הוא בכך שעמלות החשבון מוכרות במלואן כהוצאה מוכרת.

 

 

הקפידו על חיסכון פנסיוני

עצמאים רבים מתחבטים בסוגיה האם כדאי להפקיד לחיסכון פנסיוני. התשובה במקרה הזה היא חד משמעית: כן! ראשית, על עצמאים חלה חובת הפקדה לפנסיה, אך מעבר לחבות החוקית, עצמאים נהנים מהטבות מס בעת ההפקדה ולכן, מי שיפקיד לחסכונות הפנסיוניים שלו עצמו, יחסוך לא מעט בתשלומי מס הכנסה ובדמי הביטוח הלאומי. נוסף על כך, בעת משיכת כספים במקרה של סגירת העסק או הגעה לגיל פרישה, יוכל למשוך שליש מהכספים שבקופה בפטור ממס.

 

חובות אבודים עשויים להפוך למשתלמים

לקראת הגשת הדוח השנתי מומלץ לכל בעל עסק לבדוק האם יש לעסק שלו חובות אבודים. חוב אבוד לצרכי מס הוא כל חוב שנוצר בגין שרות או מוצר שלקוח קיבל ובתנאי שהונפקה בגינו חשבונית מס, ושלא הצלחתם לגבות אותו לאחר שפעלתם בכל הדרכים הקיימות בחוק. חוב אבוד אפשר להגדיר כהוצאה מוכרת של העסק, ואף לקבל את המע"מ ששולם בחזרה וזאת ע"י הפקת תעודת זיכוי אולם רק לאחר שקיבלתם ממע"מ אישור מיוחד להוציא את תעודת הזיכוי.

 

שני בעלי עסק מדברים על ניהול נכון של העסק שלהם

 

ניכו לכם מס במקור? אל תשכחו לדאוג לאישור

בעלי עסקים, אין לכם אישור פטור על ניכוי מס במקור? אם אתם בעלי עסק חדש או מכל סיבה שהיא יתכן שלקוחות מנכים לכם מס ומעבירים אותו בשמכם לרשות המיסים. כדי שזה ייחשב חלק מהמס ששילמתם, אתם חייבים לקבל מהלקוח אישור שנתי על הסכום שניכה לכם. אם לא תקפידו לדאוג לאישור, הסכום שנוכה לכם עלול לרדת לטמיון.

 

הקפידו על תשלום המסים שלכם במועד – הפיגור עולה הרבה!

יש לכם חובות לרשות המיסים? כדאי מאוד להקפיד לשלם אותם עד המועד האחרון לתשלום ולא לחרוג ממנו. על פיגור בתשלומים לרשות המיסים חלה ריבית בשיעור של של 4% ובנוסף הצמדה למדד! איך נמנעים מכך?  זוכרים לשלם את חוב המס הצפוי בגין דוח 2021 עד ל-31 בינואר 2022, וחוסכים בהוצאות מיותרות.

 

הכותב הוא יועץ מס, המכהן כנשיא לשכת יועצי המס בישראל. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.